Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Alanis Morissette

05 Eylül 2012 - 09:33
Güçlü ve duygulu mezzo-sporano sesiyle tanınınan, dünya çapında 60 milyondan fazla albüm satan,  16 Juno, 7 Grammy ödülü ve 2 Altın Küre adaylığı bulunan Alanis Nadine Morissette'in yeni albümü “Havoc And Bright Lights”  Sony Music etiketiyle yayınlandı.

Kariyerine Kanada’da bir genç kız olarak MCA Records Canada’yla kaydettiği iki dans-pop albümüyle başlamıştır, Alanis ve Now Is the Time. Daha sonra dünyanın en çok satan çıkış albümü (33 milyondan fazla) ve aynı zamanda Morrissette’in ilk uluslararası albümü olan "Jagged Little Pill" kısa zamanda ortaya çıkar (1995). Bir sonraki albümü  "Supposed Former Infatuation Junkie" albümüyle başarısını sürdürür (1998). Yazmış olduğu "Uninvited" ile Grammy ödülünü kazanır. Bundan sonra "MTV Unplugged" albümünü çıkarır (1999). Aynı dönemde Kevin Smith'in "Dogma" isimli filminde Tanrı rolünde oynar. "Still" şarkısını bu film için yazmıştır. Ardından "Under Rug Swept"te Alanis "Hands Clean" şarkısıyla kendini tekrar tanıtır (2002). Albüm satışı 5 milyon gibi az bir rakamdır. Bu albümle en iyi yapımcı Juno Ödülü'nü almıştır. Ardından "Feast on Scraps" adlı bir albümle hayranlarının karşısına çıkar. Diğer ülkelerdekilere konser performansını izleme şansı verdiği bu albüme aynı zamanda "URS" e sığmayan şarkılarını da koyar. Önemli şarkılarından biri "Purgatorying"dir.Daha sonra "So-Called Chaos" gelir ve Kanadalı aktör ve eski sevgilisi Ryan Reynolds'a atfedilen bu albüm ile onun artık eskisi gibi sinirli olmadığı, olgunlaştığı görülmektedir (2004). 2005 senesinde Narnia Günlükleri filmine yaptığı "Wunderkind" şarkısıyla Altın Küre'ye aday olan sanatçı Jagged Little Pill 'in 10. yılı anısına akustik versiyonunu çıkarır. Yine 2005 sonlarına doğru "The Collection" adlı "Best of" albümünü çıkarır ve "Crazy" şarkısıyla yeniden popüler olur. 2008’de “Flavors Of Entanglement” albümü ile de başarısını sürdürdü.

Alanis Morisette ayrıca “City Of Angels” ve “Prince Of Persia: The Sands Of Time” gibi filmler için bestelediği müzikler ile de büyük beğeni toplamıştı.

Ağustos ayında 7. stüdyo albümü “Havoc And Bright Lights” ile raflardaki yerini alacak Morisette'in Los Angeles’da kaydedilen albümün prodüktörlüğünü daha önce Björk, Madonna ve Seal gibi ile çalışmış Guy Sigsworth ve daha önce Tori Amos, Elton John ve U2 gibi sanatçılar ile çalışan Joe Chiccarelli üstlendi. Morissette'in albümünden ilk video 'Guardian', tüm dünya ile birlikte ülkemizde de prömiyerini yaptı. Videonun yönetmenliğini 2012 senesinde Cannes’da “DRK - Online Street Musicians” ile “Silver Lion”ödülünü kazanan Barış Aladağ üstlendi.

 

http://www.youtube.com/watch?v=7q0reAgBMYA

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...