Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Albert Hammond Jr Röportajı

13 Ocak 2009 - 14:19
Albert Hammond Jr, Strokes’un gitaristi olarak tanınmasının yanında özellikle son dönem solo çalışmalarıyla da başarısını kanıtladı ve  grup dışında da müzik piyasasında var olmayı başarabildi. Aynı zamanda, geçmişten günümüze gelen rock star-top model birlikteliği zincirine bir halka da kendisi ekleyerek, magazin sayfalarında, Kate Moss’un tacını çalan, stil dosyalarının, moda haftalarının vazgeçilmez ismi Agyness Deyn ile olan beraberliğiyle de karşımıza çıkmaya başladı.

 

Coldplay’in, Viva la Vida or Death and All His Friends turnesinin, biletleri aylar öncesinde tükenen  İtalya’daki konser ayağını yakaladık. Turnede İngiliz gruba eşlik eden ise ilk satırlarda yerini alan Albert Hammond Jr. idi.

 

Son zamanlarda The Strokes üyelerinin solo projeleriyle ortaya çıkmaları akıllarımızı,  The Strokes’un dağıldığı ihtimali doğrultusunda karıştırmıştı. Geçtiğimiz aylarda ¿Cómo Te Llama? albümünü yayınlayan Hammond Jr. ile  konser öncesinde röportaj gerçekleştirdik ve kendisinden The Strokes’un yeni albüm çalışmalarına başlama tarihi hakkında çıkan söylentileri geride bırakacak kesin bir cevap aldık.

The Strokes sevenlere duyuralım; New Yorklu topluluk 2009 Şubat’ında yeni albüm için çalışmalara başlıyor.

 

Tarih, 30 Eylül 2008, Coldplay konserinin İtalya’daki ikinci gecesi öncesinde Albert Hammond Jr. ile buluşmak üzere İtalya’nın Lima kentindeyiz.

 

Lima’da röportajın gerçekleşeceği yeri (sanatçının plak şirketi Rough Trade ofisini) ararken bulunduğumuz köşeden Albert Hammond Jr’ın geçtiğini farkettik. Bu, günün güzel tesadüflerle başladığının ve güzel gideceğinin bir işareti olmalıydı. Albert Hammond Jr’ı gittiği yöne doğru takip ettik, bir bakkaldan çıkan Hammond’ın yolunu keserek kendisiyle röportaj yapmak için geldiğimizi söyledik ve mekanı bulmakta bize yardımcı olmasını rica ettik. Gerçekleşecek röportajın resmi olmayan bölümü, “Tabi olur”, cümlesiyle karşı yola geçerken  başlamıştı. Albert Hammond Jr. tam o sırada ilk albümünden “101”ı söyleyerek önden önden yürüyordu,

 

“I lost my way
That's what she said
Back to the 101
If we don't know
Somewhere to go
Back to the 101”

 

Onun hızlı adımlarına yetişmeye çalışırken bir yandan da önceki gece verdikleri Bologna konserlerinin nasıl geçtiğini sorduk; 12 bin kişiye çaldıklarını, muhteşem bir gece geçirdiklerini söyledi. Bunu duymak, Coldplay konseri için bizi daha da heyecanlandırdı…

 

RÖPORTAJA RESMİ OLARAK GEÇİŞ

 

Kaydı biraz daha ileri alıyoruz ve Rough Trade’in ofisinde buluyoruz kendimizi. Bizden önce birkaç İtalyan basın mensubu Hammond ile söyleşi gerçekleştiyor ve sıra bize geliyor. Yolun başında kaldığımız yerden devam ediyoruz konuşmaya. Bu kez daha içten ve yolda önünü kesen iki kızın şaşkınlığından kurtulmuş bir şekilde anlatıyor Hammond Jr;

“Konserler harika, Coldplay gibi büyük grupların konserlerinin açılış grubu olmak birçok sanatçının, grubun hayalidir ve bu istek de gerçekleşti ve baya iyi geçti.”

 

Albert Hammond Jr.'a Coldplay ile nasıl bir araya geldiklerini sorduğumuzda Coldplay’in gitaristi Jonny Buckland ile arkadaş olduklarını , Coldplay ile aynı zamanlarda albümlerini tamamladıklarını ve onlara öneri götürdüklerini  söyledi.

 

“Aynı zamanlarda albüm üzerinde çalışıyorduk ve albümleri bitirmemiz de aynı zamana denk geldi. Onların konserlerinin açılışını yapabileceğimizi belirttik ve kontaklar kuruldu. Aslında tam olarak nasıl oldu bilmiyorum ama oldu işte.”

 

Yeni albümleri Dig Out Your Soul’un arifesinde genç gruplara medyatik saldırılarda bulunan Oasis’den Liam Gallagher, Radiohead ve Coldplay hayranlarının sıkıcı insanlar olduklarını ve buna bağlı olarak bu grupları da sıkıcı bulduğunu belirtmişti. Bunu hatırlatmamızın ardından Hammond Jr. politik cevap vererek, Coldplay’i canlı olarak mutlaka izlemek gerektiğini belirterek konuya girdi;

 

“Birini sevmeyebilirsin ama eğer onlar birşeyi başarıyorlarsa onu da taktir etmek gerekir. Coldplay bunu yaptı. Liam ile birkaç kez aynı ortama girdim, çok nazik biridir. O, güçlü vurucu açıklamalarda bulunmayı seviyor, karakterinin bir parçası gibi. Ben hem kendisiyle hem de Coldplay’le anlaşırım, şöyle ki Coldplay’i canlı olarak izlemek lazım. Dinleyicilerini konserlerde resmen uçuruyorlar, oldukça etkileyiciler.”

 

Hammond Jr. ikinci solo çalışmasını Temmuz ayında piyasaya sürdü. Belli bir süre albümün isimini aklımda tutmakta zorlandım, kendimce de isimler koydum. Albümün adı İspayolca’da “ismin nedir?” anlamına geliyor. ¿Cómo Te Llama? ismi, grupta  -grup diyoruz çünkü kendisini solo artist olarak görmüyor ve “Albert Hammond Jr.”ı bir grup olarak benimsiyor - gitar çalan Matt Romano tarafından bulunmuş. İsmin komik duracağını düşünmüşler. Albüm kapağında beyaz zemin üzerinde gruba ait belirsiz bir fotoğraf var, bu isim de fotoğrafın cevabını bulmaya yardımcı olması için kullanılmış bir anlamda. Üçüncü albümde grubun adını Tom Petty & the Heartbreakers gibi değiştirmeyi  düşünüyorlar.

 

¿Cómo Te Llama? = Albert Hammond Jr.

 

 

Albert Hammond Jr. albümün beş hafta süren kayıtlarını Electric Lady stüdyolarında gerçekleştirmiş ve aslında albüm için 16 şarkı keydetmiş. Hammond Jr. her müzisyen gibi evinin bir odasını stüdyo yapanlar kervanına katıldığını söylüyor ve ekliyor; Stüdyomun kapıları genç gruplara açık olacak.

 

“”Albümü arkadaşım Gus Oberg ile kaydettik. Oberg ile ilk albümde de birlikte çalışmıştık. Albümde ilk kez prodüktörlük yaptım. Amerika’daki evimin bir yerini stüdyo yaptım ve The Strokes’un gelecek albümünü de, üçüncü solo albümümü de orada kaydetmeyi planlıyorum. Ayrıca genç grupların kayıtlarını da bu stüdyoda yapmak isterim. Ne olur bilmiyorum ama amacım bu.”

 

Hammond Jr. kendisi için ilk olan, prodüktörlük koltuğunda oturmasının çok fazla özgürlük sağlamadığını çünkü bunun tamamen tesadüf olduğunu söyledi.

 

“Aslında baştan ayarlanmış bir durum değildi ve bir prodüktörle çalışmayı düşünüyorduk. Ama üretim öncesinde kendimi sesler üzerinde çalışırken, onları birleştirirken buldum. Gerçekten çok doğal gelişti. Önümüzdeki albümün prodüktörlüğünü de yapmak istiyorum.”

 

Peki, olası Strokes albümünün prodüktörlüğünü üstlenmek ister misiniz?

 

“Hayır kesinlikle, bizi yönlendirecek farklı birine ihtiyacımız var ortaya çıkacak değersiz çatışmaları engellemek için. Onlarla uğraşmaya değmez.”

 

The Strokes’tan ayrı anılmak ya da gruptan farklı birşeyler ortaya çıkarmak için çaba sarfettiniz mi şarkıları yazarken?

 

“Aslında yaratmada aynı yolu izliyorsun ama bu demek değil ki gruptan farklı şeyler üretemeyeceksin. Sadece izlenen yol aynı olabilir. Sonuçta farklı insanlar ve farklı gruplardan bahsediyoruz.”

 

YENİDEN STROKES

 

Strokes üyeleri Fabrizio Moretti ve Nikolai Fraiture da Albert Hammond Jr. gibi solo çalışmalarda kendilerini göstermek istedi ya da şu sıralarda The Strokes’un boşluğundan yeni çalışlmalara yöneldiler.  Albert Hammond Jr. ise “eğer 2009 yılında bir albüm yayınlamazsak, insanlar The Strokes’un sonunun geldiğini düşünecek” açıklamasını yapmıştı. Bunun üzerine kendisine, diğer üyelerin de albüm yayınlıyor olduklarını, turneye çıkacaklarını ve bu durumda grup elemanlarının The Strokes’a vakit ayıramayacağını düşündüğümüzü söylediğimizde, hiç beklemediğimiz keskinlikte bir cevap aldık, “Şubat’ta çalışmalara başlıyoruz”

 

Evet, Strokes Şubat ayı itibariyle bir araya geliyor ve şarkılar üzerine çalışmaya başlıyor. Bu da demek oluyor ki yeni albüm 2009 yazına çıkacak.

 

Grup elemanlarının ayrı ayrı yaptığı çalışmaların, çeşitliliklerin, yeniliklerin The Strokes cephesine dönüşümünün nasıl olacağını sorduğumuzda Hammond, “bunu kesinlikle bilemiyorum ama umarım ilginç bir yönde etkiler” dedi.

 

“Umarım farklı müzikler bir araya gelerek yeni birşeylerin ortaya çıkmasını sağlar. Eğlence dünyasında kendini yenilemek zorundasın hem bunu kendin için hem de seni takip edenler için yapmak zorundasındır. Bu yüzden de umarım herkesin yaptığı yenilikler bir araya gelir, farklı bir kayıt ortaya çıkar ve bizi belki de daha da büyük bir dinleyici kitlesine götürür.”

 

Amerikalı şarkıcı, rapçi prodüktör Pharrell Williams yeni The Stokes albümünün prodüktörlüğünü üstlenebileceğini açıklamıştı geçtiğimiz aylarda, Hammond Jr. ismi duyunca onunla ilgili hiç birşey doğru değil diyerek güldü; üstelik bunu “Pharell Williams, ne dediğinin farkında mı ki” ifadesiyle belirtti.

 

“Ne söyleyeceğimi bilmiyorum. Öyle bir açıklaması var evet. Ama gerçekten hiçbir fikrim yok.Bizimle birşeyler yapmak istediğini açıklamış ama birçok insan geliyor ve “sizin albümünüzün prodüktörlüğünü yapmak istiyoruz” diyor. Bu demek değil ki bu gerçekleşecek.”

 

MÜZİK DIŞINDAKİ İŞLER

 

The Strokes grubundakiler müziğin dışına da kök salmaya başladılar, The Strokes vokalisti Julian Casablancas’ın Mark Ronson ile bir lokanta açmasının ardından da Albert Hammond Jr. takım elbise tasarımları yapacağını belirtti. Bu konuda to9p model sevgilisi Agyness’den etkilenmiş olabileceğini düşündük ister istemez ve  Hammond,  tasarımlarında Agyness’ın düşüncelerinin de etkili olabileceğini belirtti.

 

“Farklı ve güzel takım elbiseleri yapabileceğimi düşündüm. Tasarımlarda, farklı ürünlerin uyumunu bulabileceksiniz. Çalışacağım doğru kişileri buldum ve iyi şeyler yapacağımı düşündüm.”
Albert Hammond Jr’ın sevgilisi Agyness Deyn modelliğinin yanı sıra müzikle de ilgileniyor ki Five O’clock Heroes’un “Who” adındaki şarkılarına, vokal yaparak katkıda bulundu. Ayrıca birkaç kez de grupla sahneye çıkmıştı.

 

“Agyness arkadaşlarıyla bir şarkı kaydetti fakat şarkı onun değil arkadaşlarının. Onu birkaç kez sahnede de izledim tabi. Sahnede çok şaşırtıcı ve çok güzel bir sese sahip, gerçekten güzel sesi var.”

 

Birlikte birşeyler yapmak ister misiniz?

 

“Neden olmasın. Onunla şarkı yazıp, kaydetmek isterim tabi. Üstelik bu artık çok daha kolay çünkü evimde bir stüdyom var.”

Röportajın tam bu kısımlarında  Albert Hammond’ın boynundaki bakır sarısı kalpli kolye gözümüze  takıldı. Üzerinde “Call Me” yazan kolyenin anlamını sorduğumuzda Albert Hammond, Agyness’ın kolyeyi turneye çıkacağı zaman kendisine verdiğini ve kolyenin arkasında Agyness’ın numarasının yazdığını belirtti. Bunun üzerine bize “harika bir hediye değil mi?” diye sordu. Ben de “gerçekten güzelmiş” diyerek ,top model bir sevgilinin rock star üzerindeki hakimiyetinin büyüklüğüne daldım, son fotoğraflar çekildi ve akşam konserde görüşmek üzere ayrıldık.
Müzisyen bir Babaya Sahip Albert Hammond JR’dan “Ailenin Bir Çocuk üzerindeki Etkisi” Konulu Açıklaması;

 

“Her baba çocuklarının yaptıklarıyla gurur duyar ve çocuk için en iyisi olmasını ister. Babamın benim üzerimdeki en büyük etkisi, yapacağım bir işte asla kolaya kaçmamam gerektiğini bilmem. Şarkıları bitirdiğimde ona dinletirim keisnlikle her zaman da beğenir fakat daha iyisini yapabileceğimi söyler. Bu aslında biraz sıkıcı gelebilir ama geri dönüp baktığında önemini anlıyorsun. Çoğu aile çocuklarını zorlamaz  ve yaşam onlar için daha zor olur ileride. Benim öyle olmadı ve hayat o kadar da zor görünmüyor bana.”

 
Röportajı Yapan : Şehnaz Aygül-Sine Buyuka

 

 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...