Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Ari Up

02 Nisan 2009 - 11:47
  

The Slits elemanlarından Ariane Forster  yani daha bilinen, sahne adıyla Ari Up, Münih-Almanya'da 1 Ocak 1962’de doğdu. Forster'ın annesi, Nora müzik piyasasında iyi bilinen karakterlerden biriydi, Jimi Hendrix’in yakın arkadaşı  Chris Spedding’in 3 yıl boyunca sevgilisiydi. Nora daha sonra Sex Pistols solisti John Lydon’la birlikte olmuş ve ardından da evlenmişti. İkilinin evi zamanın punk kalesiydi. Nora fakir müzisyenleri evinde barındırırdı.  Evde sürekli punk müzikle ilgili bir hareket olduğu için Ari kendini geliştirmesini iyi bildi, The Clash solisti Joe Strummer’dan gitar çalmayı öğrendi.

Ari Up davulcu Palmolive’le birlikte The Slits’i 1976’da kurduğunda henüz 14 yaşındaydı. Ari Up'ın reggae müziğe olan aşkı The Slits'i daha "jungly", dub stilinde müzik yapmaya yönlendirdi. O; grubun en dikkat çeken, göze çarpan üyesiydi. Her defasında farklı bir model yaptığı rasta saçları ve sahnedeki çılgın hareketleri onun alameti farikası olmuştu.  The Clash filmi Rude Boy’da grupla birlikte sahne arkasında, The Slits’le birlikte  1977’de verdiği konseri ise The Punk Rock Movie’de görebilirsiniz.

The Slits 1981’de dağıldıktan sonra kocası ve ikizleriyle birlikte Endonezya’nın ormanlarına, oradaki yerlilerle birlikte yaşamaya gitti. Daha sonra Jamaika’ya taşındılar.

New Age Steppers’la birlikte müzik yapmaya devam eden Ari Up; Baby Ari, Madussa ve Ari Up adıyla solo çalışmalarını sürdürdü. İlk solo albümü Dread More Dan Dead 2005’te piyasaya çıkmıştı.

2006’da Ari Up, orijinal basçı Tessa Pollitt’le birlikte The Slits’i yeniden kurdu ve Return of the Giant Slits adında bir EP piyasaya sürdüler, hemen ardından da turneye çıktılar. Ari’nin Jammyland All Stars ve Alman tekno-dans ekibi Terranova’yla yaptığı kayıtlar da muvcut.


Lee "Scratch" Perry'nin 2008 yılında yayınladığı Repentance’da da ismini görebilirsiniz. Mark Stewarts’ın yine aynı tarihte yayınlanan albümü Edit’de ise  The Yardbirds şarkısı "Mister You're a Better Man Than I"da Stewarts’a eşlik etmişti. 

20 Ekim 2010’da John Lydon internet sitesinde, John ve Ari'nin annesi Nora Forster adına, Ari Up'ın geçirdiği "çok ciddi bir hastalık" yüzünden öldüğünü duyurdu.

 

 
Düzenleyen : Gülşah Güray

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...