Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Badly Drawn Boy

20 Ekim 2005 - 09:14


Badly Drawn Boy statüsünü bir narkoleptik kaytarıcı ikon olarak şişirse de, yorulmak bilmeyen bir şarkı sözü yazarı olduğunu yaptığı yaratıcı aranjmanlarla birlikte kanıtladı.Damon Gough adıyla İngiltere’nin kuzeyinde Bolton’da doğan sanatçının müzik yaşamı Manchester'daki bir gece kulübünde Andy Votel'la tanışmasıyla başladı. İkili kurdukları Twisted Nerve Plak Şirketi ile birlikte Badly Drawn Boy adıyla ilk EP'yi ve sayısız 45'liği piyasaya sürdü.

Yapılan bu kayıtlar, Scott4 ve The Beta Band gibi pop'un kenarında duran deneysel gruplarla tam bir uyum sağladı. Bu arada Gough, U.N.K.L.E.'ın 97 tarihli albümü Psyence Fiction'da Thom Yorke, Richard Ashcroft ve Mike D gibi sanatçılarla birlikte çalıştı.

1999 yılında piyasaya sürdüğü 45'liği 'Once Around The Block' İngiltere müzik listelerini sıyırdı. Fakat bu arada XL Recordings sanatçıyla anlaşma yaptı ve ilk albümü “The Hour of Bewilderbeast”i 2000 yılında piyasaya sürdü.

Albüm Amerika'da yayınlanmadan hemen önce “The Hour of Bewilderbeast” İngiltere'de En İyi Albüm dalında Mercury Ödülü’nü aldı.

2000 yılının Aralık ayında Gough'un kızı dünyaya geldi. Nick Hornby, kendisinden filme çekilecek kitabı About a Boy'un müziklerini yapmasını istedi. Bu albümün ardından Damon Gough, farklı projeler üzerinde çalışmak üzere bir kaç ay müzikten uzaklaştı.

2002 yılında "Have You Fed the Fish?" albüm kayıtlarını tamamladı ve sonbaharda da piyasaya sürdü. 2 yıl aradan sonra ise Badly Drawn Boy, "One Plus One is One" XL Recordings’e bağlı sanatçının kendi plak şirketi olan Twisted Nerve’den piyasaya çıktı.

 Damon Gough uzun süre Amerika’da yaşadıktan sonra "One Plus One Is" albümünün kayıtlarını özlemini çektiği yerde İngiltere’de yapmaya karar verdi. Albüm Mnachester’da Stockport stüdyosunda kaydedildi. Bu albüm Gough'un yaşamının bir portresi gibi oldu. Yakın arkadaşının ölümü, büyükbabasını savaşta kaybetmesi albümdeki parçalarda yer aldı. 2004 yılında yayınlanan bu albüm çok fazla ticari bir başarı yakalayamadı. Gough bu albümden bir single yayınladıktan sonra  XL Recordings’ten ayrılmaya karar verdi ve EMI ile anlaştı.

2006 yılında ise Gough "Born in the UK" albümünü yayınladı. Albümün ismi sanatçının, etkilendiği isim olan Bruce Springsteen’in 1984 yılına ait olan "Born in the UK" albümünden geliyor. "Born in the UK" Gough’un EMI’den piyasaya sürdüğü ilk albümü oldu. Ayrıca  Gough albüme İngiltere'de geçirdiği zamanı tema olarak seçti. Albümde, İngiliz olmak ve orada yaşamakla ilgili bir şeyler yakalamak istedi.

2009 yılında BDB Records etiketiyle , Fattes t Man in Britain filminden esinlenerek kaydedilen “Is There Nothing We Could Do” albümü çıktı.

2010 yılında bir trioloji olarak planlanan albüm serisinin ilki , yedinci albüm, It’s What I’m Thinking Part.1 – Photographing Snowflakes satışa sunuldu.   

 Badly Drawn Boy’u Twitter’da takip etmek için: http://twitter.com/badly_drawn_boy    

Biyografi için kullanılan kaynak
John Bush yazısıdır.
  

Düzenleyen : Gülşah GÜRAY

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...