Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Bat For Lashes

08 Eylül 2007 - 12:02
  

Son zamanlarda çoğumuzun müzik arşivine giren en güzel isimlerden biri Bat for Lashes; İngiliz annenin ve Pakistanlı babanın yaratıcı kızı Natasha Khan’ın projesi.


Annesi ve babasının boşanmasına kadar son derece dindar bir ortamda yetişen Natasha’nın çocukluğu aslında babasının peşinde göçebe bir hayatla geçti diyebiliriz.
Natasha Kahn’ın yaratıcılığını geliştiren en büyük etken, babasının uykudan önce anlattığı fantastik hikayeler. Natasha Khan’a göre babası büyük bir artist ve hikaye anlatıcısı. Çocukluk dönemindeki zıt unsurlar, yaşadığı dram ve farklı atmosferler onun hayal gücünün gelişmesinde, mistik parçalar yazmasında büyük rol oynuyor.

Natasha Khan, film ve müzik eğitimi aldığı sırada Steve Reich ve Susan Hiller’dan etkilenerek deneysel çalışmalar yaptı. Okul döneminde hem görsel hem de müzikal olarak bugünün temellerini atmış oldu. Debut albümünün çalışmaları devam ederken aynı zamanda hemşire okulunda öğretmen olarak çalışmaya devam etti. İlk single’ı  Wizard’ı kendi imkanlarıyla plak formatında yayınladı. Daha sonra Echo’yla anlaşan Khan, 11 Kasım 2006’da “Fur and Gold”u piyasaya sürdü.

Aslında bu albüm onun için bir dönüm noktası oldu. Natasha Khan’nın sesi Bjork, Kate Bush’la karşılaştırıldı. Bu albümle bu yıl İngiltere’ nin en önemli onurunua, Mercury Müzik Ödüllerine aday gösterildi.

Sürüklediği Hayallerin Ötesindeki Gerçekler

Natasha Khan’ın müziğe olan ilk ilgisi 10 yaşındayken televizyonda izlediği Jackson  Brown’u andıran bir adamın müzik programıyla başlamış. Programcı pianoyla doğlaçlama yapıyormuş ve bu Khan’a,  duygusallığın özgürlükle aynı noktada nasıl buluştuğunu göstermiş.

Natasha’nın ikinci albümünde hikayeler daha güçlü olacak ve konsept albüm olacak.

Natasha şarkılarını hayal ederek yazıyor, tıpkı konserlerinde olduğunu gibi. Konserlerinde de çam ağaçlarından oluşan bir orman, kendisinin ve dinleyicilerin içinde bulunduğu bir gökyüzü hayal ediyormuş. Bu yarattığı hayal unsurları ona oldukça yardımcı oluyormuş.

Kendisinin Björk ve Kate Bush’la karşılaştırılması ilk zamanlarda onu sıkıyormuş fakat artık kendinden ve insanların “Bat for Lashes”ın farklılığını anlayacaklarından emin.

Şarkılarının bazılarını rüyalarından etkilenerek oluşturmuş. Bilinçaltı düşüncelerini yönlendiriyormuş. Hayal gücünün bu kadar açık olmasından dolayı kendini şanslı görüyor.

Şu sıralar en sevdiği grup Moon and Moon.

“Bat for Lashes” ismi bir gün aniden aklına gelmiş ve kadına dair parçalar içeren geceye ait öğeleri çağrıştırmış bu isim ona. Yaptığı müziği kendi isminin temsil etmemesi ona yardımcı oluyor çünkü bu, başka sanatçılarla çalışma konusunda ve müzikal olarak ona özgürlük sağlıyormuş. 

Yazıda yer alan bazı bilgiler için Natasha Khan’la yapılan röportajlardan yararlanılmıştır

 

 
Düzenleyen : Şehnaz Aygül

Diğer dosya