Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Bauhaus

08 Ağustos 2007 - 13:39
Bauhaus 1978 yılında Northampton / İngiltere’de kuruldu. Daha önce gitarist/vokalist Daniel Ash, bas gitarist/vokalist David Jay (David Jay Haskins) ve baterist Kevin Haskins; Craze adındaki grupta birlikte çalıyorlardı. Daha sonra gruba solist Peter Murphy eklendi ve adlarını Alman sanat akımından etkilenerek “Bauhaus 1919” olarak değiştirdiler.

1979 yılında ise grubun isminin sonundaki tarihi çıkardılar. 1979 yılının Ağustos ayında grup, ilk single’ı "Bela Lugosi's Dead"i bağımsız plak şirketleri Small Wonder Records’tan piyasaya sürdü. (Bela Lugosi; sinema dünyasının en ünlü vampirlerinden biridir.) Single, İngiltere bağımsız müzik listelerinde yıllarca kalmayı başardı. Üç ay sonra Bauhaus 4AD Plak Şirketi’yle anlaşma imzaladı. Bauhaus’un ikinci single’ı "Dark Entries" 1980 yılının Ağustos ayında piyasaya çıktı.

Çıktıkları ilk Avrupa turnesinin ardından üçüncü single "Terror Couple Kill Colonel" da yayınlandı ve bağımsız müzik listelerinde yine büyük başarılar kazandı. Eylül ayında çıktıkları ilk Amerika turnesinin ardından grup, T Rex’in ‘Telegram Sam’ parçasına yaptıkları cover’ı yayınladı. Ekim ayında ise bağımsız listelerde bir numaraya kadar yükselen ilk albüm “In the Flat Field” piyasadaydı. Albümden çıkan iki parça ‘Kick in the Eye’ ve ‘The Passion of Lovers’ 1981 yılında İngiltere listelerinde ilk 60’ın içine girdi.

Ekim ayında ise grubun ikinci albümü “Mask” yayınlandı. Albüm yine İngiltere listelerinde 30 numaraya kadar yükseldi. 1982 yılının Mart ayında Bauhaus listelerde 45 numaraya yükselen ‘Searching for Satori’ EP’lerini piyasaya sürdü; bir başka başarı ‘Spirit’ single’ları ise aynı yılın yazında piyasadaydı. Bir David Bowie klasiği ‘Ziggy Stardust’a getirmiş oldukları yorumla grup İngiltere listelerinde ilk 15’in içine girmeyi başardı. Single’ın getirmiş olduğu başarı Bauhaus’un üçüncü albümü “The Sky’s Gone Out”ta da kendini gösterdi. Albüm listelerde dört numaraya çıktı.

Peter Murphy’nin 1983 yılında geçirmiş olduğu rahatsızlık, Bauhaus’un dördüncü albümü “Burning From the Inside”ın kayıtlarına katılmasını engelledi. Sonuç olarak albüm katmış oldukları farklı yorumlarla Daniel Ash ve David Jay gibi güçlü isimlerin katkılarıyla tamamlandı. Murphy’nin hastalığının geçmesi üzerine grup Japonya turnesine çıkıp ardından “Burning From the Inside”ın promosyonu için İngiltere’ye geri döndü. Albüm Temmuz ayında 13 numaraya kadar yükselerek yine büyük başarı kazandı fakat kısa bir süre sonra da Bauhaus dağıldı. Bauhaus’un dağılması üzerine Murphy, önce Japan’dan Mick Karn’la birlikte Dali’s Car adındaki grubunu kurup ardından da solo çalışmalarına yöneldi. Daniel Ash, bir süre sonra Kevin Haskins’in de katılacağı 1981 yılında başlayan Tones on Tail projesiyle yoluna devam etti. David Jay, bazı solo çalışmalarda bulundu ardından Jazz Butcher’a katıldı.

Ash, Haskins ve Jay 1985 yılında Bauhaus’un Peter Murphy’nin fikre sıcak bakmaması üzerine gerçekleşemeyen birleşmesi ardından Love & Rockets adındaki grubu kurdu. On yılı aşkın bir sürenin ardından Bauhaus üyeleri Los Angeles’ta verecekleri bir kaç konser için tekrar bir araya geldi. Grup 1998 yılında daha kapsamlı bir turneye çıktı ve New York’taki Hammerstein Salonu’nda verdikleri konser “Gotham” adındaki iki cd’den oluşan albümle belgelendi.

2005 yılında Coachella Valley Music and Arts Festival’de konser verdiler. Peter Murphy’nin solo projesini destekleyen bu konserler devam etti. Grup, turnelerden sonra yeni parçaları kaydetceklerini umduklarını açıkladı. 2006 yılında Nine Inch Nails’le çıktıkları turne sonrasında iki yeni şarkı kaydettiler: “Adrenaline” ve “Endless Summer of the Damned”.

Grup 1983’te ki son albümden sonra 2008’de Go Away White adlı yeni bir albüm yayınladı. Ama albüm için biraraya gelinip herhangi bir promosyon turu ve turnesi yapılmadı çünkü grup ayrıldı. Basçı David J bu durumu şöyle açıklıyor: “ Bir deney tüpünüz var, içine kimyasal bir madde koyuyorsunuz sonra başka bir madde daha ve birşeyler oluyor, köpürmeye başlıyor. Sonra üçüncü bir madde daha koyunca biraz daha fazla köpürüyor ve son olarak dördüncü maddeyi de koyunca bu sefer çok şiddetli şekilde köpürmeye devam edip, en sonunda patlıyor. İşte benim durumun sebebiyle ile cevabım”.

Diğer dosya