Radyo Eksen'de şu an :

haberler

Bir İnek Öğrenci çalışması: Black Keys Hakkında Bilmediğiniz 50 Mevzu

04 Nisan 2014 - 13:34
The Black Keys yeni albüm ile geri dönüyor. Ama Ohio'lu garaj ikilisi hakkında ne kadar bilgiye sahipsiniz? Eminiz gitarist Dan Auerbach’ın şu hayattaki amacının "iflas etmemek veya şifası olmayan bir hastalığa tutulmamak" olduğundan haberiniz yoktur. Bu arada davulların arkasında gördüğümüz Pat Carney ise 70 yaşına geldiğinde etrafında sadece hardal yemek isteyen arkadaşlarının kalmamasını diliyor. NME derlemiş, biz de sizin için çalıştık, paylaşıyoruz. 

Patrick Carney'nin bir rock n roll abidesi olarak yetişmesine şaşırmamalı. Aile yadigarı bir meziyet aslında bu. Amcası Ralph Carney; Tom Waits, The B-52's, Elvis Costello ve They Might Be Giants gibi isimlerin arkasında saksafon çalmış biridir.

 

İkili; Patrick Carney’nin erkek kardeşi Michael tarafından tasarlanan ve çocukken onların da oynadığı beyzbol küçükler ligi olan West Akron Baseball League'e para toplamak için konserlerinde 15 £ karşılığı t-shirt satmışlardı. Carney yaptıkları bu hayır için: "Dan ve ben ufakken ve müzik işine başlamadan önce, bu küçükler liginde oynardık. Bizi oturup sadece televizyon izlemekten alıkoyan, oldukça pozitif bir hobiydi bu" demişti.

  

Patrick’in erkek kardeşi aynı zamanda ‘Brother’ albümünün de kapak tasarmını yapmıştır. "Bu bir Black Keys albümüdür. Albümün ismi ise Brother'dır" yazdığı bu albüm en iyi ambalaj dalında Grammy kazanmıştı. Buna rağmen Dan hala imaj hiçbir şeydir demekte ısrar etmektedir.

 Grubun ismi ikilinin ortak bir arkadaşının sürekli kullandığı bir tamlamadan geliyor. Bu arkadaş, şizofren sanatçı Alfred McMoore, sevmediği insanlara D Flat ve Black Keys diyordu.

 

Barack Obama destekçilerindendiler. 2008 senesinde, memleketleri Akron'da, hemşehrileri Devo ve Chrissie Hynde'la birlikte, başkan için bir yardım konseri vermişlerdi. 

Dan Auerbach rock ‘n’ roll'un öleceğine asla inanmıyor. “16 yaşında bir elektro gitar almak ölümsüzdür. Her zaman müzik yapacak çocuklar olacaktır. Çocuklar her zaman kendilerine bir grup kuracaktır."

 

2010'da Pat’in şahsi e-mail hesabı hack'lendi. Hack'leyen kişi etrafa onun İngiltere'de mahsur kaldığı ve eve dönebilmek için paraya ihtiyacı olduğuna dair mailler gönderdi.

 

Kariyerlerinin başında; Hellmann’s Mayonezleri'nin reklamında bir şarkılarının kullanılması için 6 haneli bir meblağ teklif edilmişti. Fakat bunu geri çevirdiler, çünkü hayranlarını kendilerinden soğutmak istemiyorlardı. 

Akron'lu olabilirler ama müziklerini Nashville'de yapıyorlar. 2011'de doğdukları yer Ohio'nun en çok nesini özlüyorsunuz diye sorulduğunda Dan kısaca "Hiçbir şeyini" cevabını vermişti.

 

‘Set You Free’ şarkıları ‘School of Rock’ soundtrack'ine dahil edilmiştir. Filmde bu şarkıyı Jack Black, Joan Cusack'ı bir kahve için bara götürdüğünde duyabilirsiniz.

  

İkisinden birini Spotify'a üye olurken göremezsiniz. Carney de, Auerbach da bu streaming servisiyle ilgili düşüncelerini açıkça dile getirmiştir. 2011 tarihli ‘El Camino’ albümlerinin bu platformda yer almasına izin vermemişlerdir. Dan bu konda; "Şayet onlar sanatçı açısından adil olurlarsa, biz de uyumlu oluruz" demektedir.

  

Pat Carney bu konuda apolitik davranan kişidir. 2012'de Napster kurucularından Sean Parker'a “aşağılık herif" demişliği vardır.

 

2010 senesinde ‘Brother’ albümleriyle 3 dalda ödül kazandıkları Grammy Töreninde toplamda 15 dakika kalıp kaçmışlardır. 

Pat mükemmel müziğin sıkıcı olduğunu düşünür. "Radyoyu açtığınızda mükemmel sıralanmış, mükemmel yazılmış, makinalar tarafından mükemmel çalınmış şarkılar çalıyor" diye şikayet etmişliği vardır.

 

Pat, günümüzde rock ‘n’ roll'a ilginin azalmasının sebebi olarak Nickelback'i suçlar. Onlar için “Sulandırılmış, post-grunge saçmalığı, korkunç b**lar" der.

  

Londra'ya gittiklerinde genelde Columbia Otel'de kalırlar. Bu oteli aslında meşhur eden Oasis'tir. Oasis; yöneticileri tarafından, rahatsız edici davranışları yüzünden otelden atıldıklarında, ‘Columbia’ şarkısını yazmışlardı.

 

The Black Keys'in de bu otelde çılgın geceleri olmuştur. Carney; “Bir defasında, artık bize hizmet etmeyeceklerini söylediklerinde, masa örtüsünü aldık ve tüm gece aksın diye bira musluğunun içine tıktık" diyor.

 

Pat en çok etkilendiği grup olarak Ney Jersey'li kült topluluk Feelies'i gösteriyor. 1992'de dağılan grup, 2008'de New York'ta, Sonic Youth'la bir konser vermek için yeniden bir araya gelmişti.

 

Dan’in hayat felsefesi "Groove kraldır!” 

Dan'in kökenleri Polonya'ya uzanır. Antikacı bir baba ve Fransızca öğretmeni bir annenin oğludur. Büyük amcası Holocaust kampı felaketzedelerindendir. Büyükannesi ise Nazi'ler sınırı kapamadan hemen önce kaçanlardandır.

 

Müzikle ilgilenmeye önce Pat başlamıştır. 12 yaşındayken babasına bir gitar alması için yalvarmıştır. Ama gitar dersi almadan önce mahalledeki en kötü gitarist olduğunu da kabul etmiştir. "Hiç kulağım yoktu, şarkı da söyleyemiyordum." Neyseki Dan'le tanışmış.

 

Pat bu işe girene kadar ne davul dersi, ne de bir davul dergisi almıştı.

  

Şu dünyada onların şarkısını çalan ilk DJ John Peel'di. Onun için, biri evinde olmak üzere, 3 farklı sessions gerçekleştirmişlerdi. "Dördüncüsünü de yapacaktık ama ne yazık ki John'un ölüm haberini aldık" diyor Pat.

 

İlk büyük başarıları olan 2010 tarihli ‘Brothers’ yayınlamadan önce ikili birbirinin arkasından atıp tutuyordu. Pat, takım arkadaşı Dan'in solo çalışması ‘Keep It Hid’ için turneye çıkacağını duyduğunda kendini ihanete uğramış hisetti. O haberinin olmadığını söylüyor, Dan ise "ben ona söylemiştim, bilmemek işine geliyor" diyor.

 

2012'de Madison Square Garden'da verdikleri konserin biletleri 15 dakika içinde tükenmişti. Rekor One Direction'da. Onların biletleri 1 dakika içinde tükendi. Yine de bizimkiler Jay Z'den daha hızlı çıktı.

  

Meşhur olmadan önce Pat telemarketing işinde çalışıyordu. Dan ise bir vejeteryan lokantasında yemek müziği yapıyordu.

 

Dan, ZZ Top'dan tanıdığımız Billy Gibbons'ın arkadaşıdır. Ortak bir arkadaşları sayesinde tanışmışlardı. Bu arkadaş prodüktör Rick Rubin'di. İkili Gibbons'la bir şeyler kaydetmiş ve bu kaydettikleri şeylere de “hyper-pedal” demişlerdi. Ne demekse?

 

Pat vokal patlamalarını grup arkadaşlarını eğlendirmek için yaptığını iddia ediyor. 

2010 tarihli albümleri ‘Brothers’ lisansın talih kuşudur. ‘Tighten Up’ single'ları Subaru reklamında, bir video oyununda, Gossip Girl'ün bir bölümünde ve birçok Hollywood filminin soundtrack'inde yer almıştır.

 

İkilinin keyif verici maddelerle hafif münasebeti olmuştur. "Bir defasında, Amsterdam'dan Paris'e giderken, minübüsün arkasında mantar yedik. Ama uzun zamandır yapmıyorum" diyor Dan.

  

Dan ile Pat arasında neredeyse 18 santim fark vardır. "Sarılırken bir tuhaf oluyor" derler.

  

Pat'in küçük erkek kardeşi Michael ile Dan'in küçük kardeşi Geoff aynı okula gidiyordu. Onlarla birlikte gittikleri bir Amerikan futbolu gösterisinde bizimkiler de tanışmış oldu.

 

Dan’in onlarca yan projesi arasında; Dr. John, Michael Kiwanuka ve Valerie June'un prodüktör koltuğunda oturmak da vardır. Aynı zamanda Lana Del Rey'le de birlikte çalışmaktadır.

 

Dan'in kullandığı gitar; Fender Jerry Donahue Telecaster'dir. Bu gitar aslında Fairport Convention elemanlarından Jerry Donahue için tasarlanmıştır.

  

2005'te Pat plak şirketi Audio Eagle Records'u kurmuştu. Houseguest, Royal Bangs ve Carney'nin kendi yan projesi olan Drummer gibi grupları bünyesinde bulundurmaktaydı. Ancak 2010 senesinde kapandı.

 

İkili, eskiden klasik müzikler yayınlayan, Nonesuch plak şirketine bağlı çalışmaktadır.

 

Dan’in prodüksiyonunu yaptığı Dr. John’un ‘Locked Down’ albümü, 2012 senesinde, Rolling Stone dergisi tarafından senenin en iyileri arasında gösterilmişti.

 

Kanada'lı rock grubu The Sheepdogs'un ilk albümünün ve Tennis'in ikinci albümlerinin prodüktörü de yine Dan'dir.

  

Pat’in 2008 senesinde boşandığı ilk karısı ‘Bir Rock n’ Roll evliliğinden enstantaneler" adında bir makale yazmıştı. Boşanmak istediğini söylediğinde Tin Huey T-shirt'ünü giyiyordum diye başlıyor bu yazı.

 

Pat’in amcası 2 şiir albümü için müzik bestelemişti. Bunlar; Robert Creeley’nin ‘Really!’ ve Ira Cohen’in ‘Stauffenberg Cycle’ albümleriydi.

 

2009 senesinde Dan, ‘Blackroc’ takma adıyla bir hip-hop birlikteliğinin parçası olmuştu. Mos Def, Q-Tip ve Ludacris'in de dahil olduğu projenin tanıtımı için sınırlı sayıda Chevrolet Camaro piyasaya sürülmüştü.

 

Yakında piyasaya çıkacak albümleri ‘Turn Blue’nun spiral kapağı yerine kaka yapan filin olduğu alternatif kapağı gören bazı hayranları hayalkırıklığına uğramıştı. 

 

Dan’in boşanma anlaşmasında eski eşi Stephanie Gonis'in 5 milyon dolar ve Bob Dylan’ın saçının bir parçasını aldığı söyleniyor.

 

Dan ve Jack White’ın çocukları aynı okula gidiyor. İkilinin boşanmasının arından gönderilen mektuplarda Jack'in ondan hiç hoşlanmadığı dedikoduları ortaya çıktı. Hatta White'ın "Dan peşimde dolaşıp benim yaptıklarımı yapıyor, benim gibi olmaya, benim dünyama girmeye çalışıyor" dediği söyleniyordu.

  

Pat'in SiriusXM'de aylık radyo programı var. Adı ‘Serious Boredom’ ve programında standart indie rock'ın Captain Beefheart'la mayalanmış hallerini çalıyor. Davulcunun her programı için ayrı bir teması oluyor.

 

Pat’in takma adlarından biri de ‘Satıcı’. Çok renkli davul seti yüzünden bu ismi aldığı söyleniyor.

  

‘Turn Blue’ için yaptıkları tuhaf tanıtımda daha önce 13/13/13, The Tsarevich and The Sunshine Shop: The Lovaganza Convoy Proof of Concept'te de rol alan aktör Micah Fitzgerald oynadı. Hayır filmlerin hiçbirininden haberimiz yok.

 

İlk albümleri ‘The Big Come Up’ bir lo-fi meselesiydi. Dan ve Patrick tüm albümü Pat’in bodrum katında, 8 kanallı bir cihazla kaydetmişlerdi. Ardından yayınlanan ‘Thickfreakness’da aynı stüdyoda, hiç kesintisiz 14 saatte kaydetmişlerdi.

  

İkili kendilerine bir şöför tutmadan önce ‘the Grey Ghost’ dedikleri eski bir Chrysler'e biner ve arabayı da kendileri sürerdi.

 

Diğer haberler

Soft Cell veda konserini verdi

1984 yılında dağılıp, 2001’de yeniden bir araya gelip bir sene sonra dördüncü ve final albümünü yayınlayan Soft Cell, dü...