Radyo Eksen'de şu an :

dosya

British Sea Power

10 Kasım 2008 - 15:16


Brighton’lı topluluk British Sea Power, 2000 senesinde kuruldu. Yaptıkları müzikle The Cure ve Pixies’e benzetilen British Sea Power’ın elemanları ise; Scott Wilkinson, Martin Noble, Neil Wilkinson ve Matthew Wood...Okul arkadaşı olan Yan, Hamilton ve Wood, gençlik dönemlerinde çeşitli gruplarla çalışmıştı. Fakat asıl oluşum, Yan’ın okumak için gittiği Reading Üniversitesi’nde Noble ile tanışmasıyla oldu.

Grup ilk dönemlerinde British Air Powers adını kullanıyordu ve yine bu dönemde 4 şarkıdan oluşan bir demo hazırlamışlardı. Aslında British Sea Power bu şarkılardan birinin adıydı. Özellikle Brighton’da kendi klüpleri “Club Sa Pwer”da sağlam bir dinleyici kitlesi oluşturan British Sea Power’ın ilk single’ı ise kendi plak şirketleri Golden Chariot’tan çıkan “Fear of Drowning” oldu.

2001 eylül’ünde Rough Trade plak şirketinden Geoff Travis, onları canlı çalarken izledi ve hemen akabinde grupla anlaşmayı yaptı. İlk albüm “The Decline of British Sea Power” 2003’te piyasaya çıktı. 2005 nisanında ise 2. albüm “Open Season” yayınlanmıştı. İlk albümlerine göre daha iyi liste başarısı yakalayan “Open Season” İngiltere listelerinde 18 numaraya kadar yükselmişti.

2004 yılında Time Out Londra tarafından en iyi canlı performans grubu seçilen British Sea Power’ın sahnesi genelde plastik kuşlar ve yapraklarla dekore ediliyor.

2006 yılında gruptan ayrıldığını açıklayan Eamon, kendi topluluğu Brakes’le yoluna devam etti.

Üçüncü albümleri Do You Like Rock Music? , 14 Ocak 2008’de yayınlandı.  Grup aynı sene Mercury ödüllerinde aday gösterildi.

23 ocak 2009’da Man of Aran filmine soundtrack hazırlama sürecinde olduklarını belirttiler.

2010’da Manic Street Preachers’la beraber  İngiltere turnesine çıktılar.

En son albümleri Valhalla Dancehall Ocak 2011’da yayınlandı. 2011’in ilk 3 ayı için İngiltere turnesi , sonrası içinde Amerika turnesi yaptılar. Amerika turnesi kapsamında The Late Show with David Letterman’a katıldılar.

British Sea Power’ı Twitter’da takip etmek için :  http://twitter.com/bspofficial
  

Düzenleyen : Gülşah Güray

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...