Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Calexico

18 Haziran 2008 - 17:08
Calexico; 80 ve 90'lı yıllarda, zamanlarının büyük bir çoğunu; Barbara Manning, Victoria Williams, Lisa Germano, Richard Buckner gibi sanatçılarla ve grupları Giant Sand'la çalışarak geçiren, bateride, ksilofonda, klavyede, perküsyonda ve akordiyonda John Convertino; bas gitarda, gitarda, celloda, loop akordiyonda, klavyede ve vokalde Joey Burns tarafından 1996 yılında kuruldu.

İkilinin yaptığı en önemli çalışma Howe Gelb'in grubu Giant Sand'le yaptıkları eklektik bir altyapıya sahip olan OP8'di. 90'lı yılların başında ikili enstrümental bir cover grup olan Friends Of Dean Martinez'i kurdu ve kısa bir süre için Sub Pop Records'la anlaşma imzaladı. Daha sonra Burns ve Convertino yeni materyaler yazmaya ve düzenli olarak yeni enstrümanlar almaya başladı. Grup, baterist DJ Tasha Bundy'le birlikte "Superstition Highway"i kaydetti fakat resmi olarak ilk albümleri akustik ağırlıklı olan ve 1996 yılında sadece Almanya'da piyasaya çıkan "Spoke" oldu. Albüm bir sonraki sene Amerika'da da piyasaya çıktı.

Burns ve Convertino kendilerine "Spoke" lakabını benimsediler fakat zaten bir ada sahip olmaları ve Amerika çıkışlı bir grup olamaları sebebiyle Californiya - Meksika sınırında bir şehrin adını gruplarına seçtiler.Yeni isim, grubun müziklerini alternatif country platformuna taşıyıp, Latin etkilerini de soktu ve böylece grubun müzikal hayatında daha yaratıcı bir ilerleme sağladı. Grubun tüm dünyada tanınmasını sağlayan bir sonraki albüm 1998 yılı çıkışlı "The Black Light"ın Meksika'nın kurak arazilerini anımsatan bir güzelliği vardı.

Albümün konsepti Cormac McCarthy'nin kitaplarında yer alan adamın yolculukları gibiydi. Kısaca yol hikayeleri de diyebiliriz yaptıkları müzik için. "The Black Light"la grup, Tuscon - Arizona'da yaşayan Amerikayla batı lezzetlerini, sıcak meksika siestalarını birleştiren herkesin soluyabileceği bir atmosfer olarak albüme taşıyor. Burns yaptığı bir ropörtajda "Arizona'nın güney bölümü bir zamanlar Meksika'ydı. 18. yy'ın ortalarında Amerika'lılar bu yarıyı tren yolu yapmak için aldılar. Böylece sınır da değişti. Fakat orada yaşayan insanlar yaşamlarında kimliklerinde ve kültürlerinde hiç bir değişiklik yapmadan yaşamaya devam ettiler. Ve bir zamanlar annemin piyanosuyla bana söylediği şarkılar İspanyolcaydı." Calexico'da, Burns'ün yıllarca yaşadığı Kaliforniya ve Meksika'nın birleşiminden oluşmuş bir isim. Bununla birlikte Çöl'ün ilginç grubunun müziği, duyguları zenginleştiren ruhu aydınlatıyor. Ki bu ruh Burns'e göre zaten Arizona'da yaşayan insanların doğal ruh halleri. "Arizona'da heyecanlanmak kendinizi iyi hissedebilmek için ilaç kullanmanız gerekmiyor.

Bu ilginç ruh hali zaten havada, güneşte veya gökyüzünde vardır.Benim için tekila ve biraz iyi Meksika şarabı içmek bunun için yeterli oluyor." Diyor. Grubun bir sonraki albümü "Hot Rail" ise daha eklektikti. İçinde rock'tan mariachi'ye, folk'tan country'e, gypsy'den chamber müziğine, jazz'dan sinematik anlatımlara kadar bir çok türü, İtalyan besteci Ennio Morricone stilinde albümlerine yerleştiriyorlardı. Yaptıkları bir röportajda ikili önce albümlerinde yer alacak parçaların bestelerini yaptıklarını şarkı sözlerinin daha sonra geldiğini söyleyip ekliyorlar; aslında şarkıların sözlerini mümkün olduğu kadar az vermeye ve dinleyenlerin bu şarkı sözlerini kendi hikayelerini de katarak tamamlamalarını istiyoruz diyorlar.

Convertino ve Burns'ün müziklerinde yer verdikleri sinematik anlatımın kaçınılmaz bir sonucu olan soundtrack çalışmalarına ise ikili 2000 yılında yönetmenliğini Lisa Krueger'in yaptığı "Committed" filmi için yaptıkları müziklerle ulaştı. Bir sonraki senede B side'larından ve remixlerinden oluşan "Even My Sure Things Fall Through" Ep'sini piyasaya sürdü. Burns ve Convertino canlı performanslarında ise konserden bir kaç gün önce gruplarına aldıkları yeni üyelerle, doğaçlama müzik yaparak daha fazla risk alıyordu.

Calexico 2003'te prodüktörlüğünü John Convertino'nun yaptığı "Feast of Wire"ı piyasaya sürdü.

Grup 2005 yılında Iron&Wine ile brilkte In the Reins adında EP yayınladı. Albümdeki parçaların hepsini Iron&Wine’dan Sam Beam yazdı. İki grup birlikte Arizona’da bulunan Wavelab stüdyolarında parçaları kaydetti.

 

2006 yılında ise grubun beşinci albümü Garden Ruin yayınlandı. Bu albümde öncekilerden farklı olarak vokal ve gitara daha fazla önem verildiği görülüyor.

 

2007’de Arcade Fire tarafından kendi parçaları olan “ Ocean of Noise” u beraber kaydetmek üzere davet edildiler ve bu kayıt Arcade Fire’ın “Intervention” parçasında kullanıldı.

 

2008 yılında Iron&Wine’dan Sam Beam, Tortoise’den Douglas McCombs ve Pieta Brown  ile çalıştıkları altıncı stüdyo albümleri “ Carried to Dust” ı satışa sundular.

 

Grubun 2010’da yeni albümleri yayınlandı: Belgesel “ Circo” nun soundtrack albümü. Grup ayrıca 2010 yılında Arcade Fire ile birlikte batı sahili boyunca turneye çıktı.

 

Mayıs 2011’de şarkıları “ Slowness” Gabrielle Giffords tarafından kocası astronot Mark Kelly’e adandı.

Calexico’yu Twitter’da takip etmek için:    http://twitter.com/casadecalexico

Grubun internet sitesi:           http://www.casadecalexico.com/

Diğer dosya