Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Citizens! Röportajı

05 Mart 2012 - 15:07
Öncelikle, Citizens! isminin nereden geldiğini öğrenebilir miyiz?

Citizens!: İki farklı yerden esinlendik. Bir tanesi; eski Amerikan çizgi romanlarında, yaklaşan kıyamet anında "CITIZENS! Shut up your windows, the end is coming." şeklindeki uyarılardan... Diğeri ise; Dalston’da prova odamızda grubu şekillendirdiğimiz dönem, Londra’daki ayaklanmalara denk gelmişti ve etrafımızda olup bitenlere karşılık; “engelleri aşın, ve nereye gidiyorsak bize katılın” çağrısı yapmak istedik.

Albümünüzün ismi nedir?

C: Albümümüzün adı “Here We Are”. Albümdeki hüzünlü kaydımız “True Romance”in sözlerinde geçiyor.

Alex Kapranos’la tanışmanız ve kendisinin albümünüzün prodüktörü olması nasıl gelişti?

C: Alex, bir arkadaşımız aracılığıyla şarkılarımızı duydu ve neler yapabiliriz diye birlikte bir şeyler içmeye gittik. Tam bizim kafamızdaydı. Aynı zamanda bir grup olarak her konuda yaratıcı düşünmemiz için  bize güç ve cesaret katmaya çok istekliydi. O, kelimenin tam anlamıyla gerçek bir sanatçı ve bizi şarkılarımızla hiç tahmin etmediğimiz, çok farklı yerlere taşıdı.

Plak şirketiniz, Kitsune ile anlaşmanızdan bahseder misiniz?

C: Londra’daki platform hiç bize uygun değildi. Hep farklı yönde hissettik. Yaptığımız her şey kendi dünyamız dahilinde oldu ve daha önce yapılmış olanlara benzesin istemedik. Bize göre bundan kaçmanın en iyi yolu ise kendine has tarzı ve önsezileri olan başka bir ülkenin plak şirketiyle anlaşmaktı. İlk günden bize delice bir sevgi beslediler ve görmekten her zaman keyif alacağımız dünayının en kötü ayakkabılarını giydiler. Kısacası, kolay bir tercih oldu.

Müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

C: Boom bap boom bap bap bap boom, diye sesler çıkartıyoruz, tabii bunlara YEAH! ekliyoruz ve Uh Huh. İçinde davullar da olabiliyor.

İlk albümünüzden neler bekleyebiliriz?

C: Albümü yaparken çok ciddi kurallarımız oldu. Daha önce duyduğumuz hiçbir sound’u bilinçli olarak kullanmayacağımızın sözünü verdik kendimize. Bir tarzı yeniden oluşturmayı ya da daha önceki bir döneme ait türün tek bir düşüncesi etrafında durmak istemedik. Basit tekrarlardan ve dini öğeleri kullanmaktan kaçındık. Hayal gücü ve yüksek heyecanla popu yeniden kazanmak ve geliştirmek istedik.

2012 için planlarınız nelerdir?

C: Mayıs sonuna doğru ilk albümümüzü yayınlayacağız. Albüm piyasaya sürülmeden önce birkaç single da yayınlayacağız tabii. Ve başladığımız andan, ölene kadar dünyanın her köşesinde sahne alacağız.

 

http://www.youtube.com/watch?v=EySm81Q6qIU

 

http://www.youtube.com/watch?v=wA0lYaekxxk&feature=related

 

http://www.youtube.com/watch?v=VHw6QjPzaEE&feature=youtu.be&a

 

Diğer dosya