Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Cults - Cults

05 Ağustos 2011 - 17:28
 

60’lar pembe pop duosunu ilk singleları Go Outside’ın internete düşüşü ve yarattığı heyecan ile tanıdık. New York çıkışlı grup kendi isimlerini taşıyan ilk albümleri geçtiğimiz Haziran ayında dinleyiciyle buluştu.

 

Grup, üniversite yolunda tanışıp aynı evde yaşamaya başlayan ve birbirlerinin dinlediği müziklerden hiç hoşlanmayan Madeline Follin ve Brian Oblivion tarafından 2010 yılında kuruldu. En büyük ortak noktalarının 60’lar Pop müziği olduğunu kolayca kavradığımız grubun ilk albümleri Columbia Records’tan çıktı. Bu, bir ilk albüm için oldukça iddalı bir durum.

 

Cults, Indie Pop’un neredeyse tüm karakteristik özelliklerine sahip. Follin, müziğin içinde kaybolmayan ses renginin bilincinde bir vokal. Bazı soundların kendilerine has renkleri olduğu fikrinden yola çıkarak Cults’un albümünü pembe olarak nitelendirmek mümkün. Albümün tamamını dinlediğinizde pamuk şeker yemiş hissine kapılıyorsunuz. Bu şekilde tarif edildiğinde feminen bir sound akla gelse de aslında durum pek de öyle değil.

 

Albüm zarifliği ve kırılganlığı ile gençliğin tüm masumiyetini dinleyici ile en yüksek frekanstan paylaşıyor. Albümün ilk parçası Abducted bizi Oblivion’un sesi ile tanıştırıyor, aşk meselesini bir çeşit tutsaklık olarak betimliyor. Go Outside çık dışarıya oynayalım tekerlemesinin ingilizcesi gibi oldukça akılda kalıcı ve neşeli. Never Heal Myself hayal kırıklığından bahsederken sürüklüyor .

 

Kendileri ile ilgili geç kalınmış bu yazıda daha bir çok olumlu şey söylemek mümkün ama heralde en önemlisi ileride farklılaşmaya uygun bir yapıda oldukları gerçeği. Çünkü bu onları daha da sevilebilir kılıyor.

 

Akılda kalıcı bu albümü hala dinlemediyseniz, kesinlikle dinleyin!

 

 

 

İncelemeyi Yapan : İrem Cana Berkel

 

Diğer dosya