Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Datarock

11 Kasım 2011 - 16:13
Norveçli dance punk grubu Datarock, 2000 yılında bir araya geldi. Öncesinde ekip kalabalıktı. Ancak zamanla projede Fredrik Saroea ve Ketil Mosnes ikilisi kaldı.

İlk albümleri kendi isimlerini taşıyan “Datarock” 2005 yılında çıktı. Albüm oldukça kurnazdı. Dans etmeye teşvik eden, sözleri kolay ezberlenen ama düşündüren türdendi. Öyle ki “Dance With My Daddy”, “Night Flight To Uranus” ikilinin seksüel eğilimlerine uygun göndermeler yaparken, “Computer Camp Love” zamanında Comodor64’ü gören birçok insanın bugün keyboard ve synthesizers ile müzik yapması durumunu olağan kılıyordu. Temposu yüksek, dansa elverişli bu albümle grup gününün tamamını karmaşa içinde geçiren şehirlileri yakaladı.

Müzikleri eğlenceli ve mutlu olduğu için olsa gerek albümden birçok hit parça çıktı, disco beatleri bir çok reklam ve oyunda kullanıldı, böylelikle grup harkes tarafından tanınır hale geldi.

Takiben çıkan albümleri “Red” 2009 ‘un Haziran ayında sunuldu. Bu, daha önceki çalışmalarına göre biraz daha ciddi bir albüm olmuştu. 2005’te çıkan başlangıç albümlerinden biraz daha pop bir his yarattılar. Albüm ilk albümün istekliliğine sahipti ve gurubun yumuşak tarafını dinleyiciye açmıştı.

İkili bu yıl “California” EP lerini çıkarttı. Bir “Fa Fa Fa” ve “I Used To Dance With My Daddy”nin yenisi  çıkmamış olsa ve eksikliği halen hissedilse de müziğe yaklaşımları herzaman eğlenceli ve oyuncu olan grup post-punka göz kırpan 80’lerin synth popunu dinlemek için ideal.

Diğer dosya