Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Death Cab For Cutie

11 Kasım 2011 - 16:50
Albümleri ‘Something About Areoplanes’ i 1998 yılında yayınlayan Amerikalı Indie rock grubu Death Cab For Cutie'nin ilk müzik deneyimi bu değildi. O dönem Pinwheel adlı grupta gitar çalan Ben Gibbard, o sırada çalışmalarına tek başına devam ettiği DCFC olarak ’You Can Play These Songs with Cords’ ismiyle bir kaset yayınlamıştı. Kasetin beklediğinden daha büyük bir başarı yakalaması Gibbard’ı projesini çok daha kapsamlı şekilde hayata geçirmeye yöneltti.

Gibbard’ın ‘kasetine’ benzer özellikler taşıyan ilk DCFC albümü Rolling Stone ve Pitchfork gibi müziğe yön veren yayınlar tarafından başarılı bulundu. DCFC son derece melankolik, sonsuz derecede melodik olarak hafızalarımıza kazındı.

Takip eden albümlerinde enstrüman açısından daha çeşitli işler yapmaya özen gösteren grup, 2000 yılında çıkan ‘We Have Facts and We’re Voting Yes’ albümlerinde org ve glockenspiel gibi alışılmıştan uzak sesleri bir araya getirerek ‘centilmen Nietche’ olarak yorumlandı.

Mayıs ayı sonunda 7. albümleri ‘Codes and Keys’ i çıkaracak olan grup, geçtiğimiz sene Spin dergisine verdikleri röportajda, dinleyicilerin beklentilerinin aksine bu albümlerinin gitar tabanlı bir yapısı olmayacağını, farklı olarak vintage org kullandıklarını belirtmiş ve beğenilmemek gibi bir endişeleri olmadığının altını çizmiş.

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...