Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Faith No More

11 Kasım 2011 - 18:06
Faith No More, Amerika’dan çıkmış en şaşırtıcı gruplardan biri. Her ne kadar heavy metal kategorisi içinde anılsalar da, bu sound içinde funk, hip hop ve progressive rock elementlerini başarıyla karıştırmış bir grup olarak tanımlanmaları yanlış olmaz.

Kaliforniyalı grup 1981 yılında Mike Bordin, Billy Gould, Mike Morris ve Wade Worthington tarafından Faith No Man adı altında kuruldu. Yaklaşık 1 yıl sonra Wade Worthington ve Mike Morris gruptan ayrıldılar ve gruba klavyeci olarak Roddy Bottum katıldı. Kadro değişikliğinin ardından grup adını da Faith No More olarak değiştirdi. Bu arada grup, aralarında Courtney Love (Hole ve Bastard)’ın da bulunduğu bir çok vokalist denedi ve sonunda Chuck Mosely’de karar kılındı. Aynı yıl gitarist Mark Bowen gruptan ayrıldı ve yerine Jim Martin geldi. Bu kadroyla 1984’te 4 şarkılık bir demo kaydettiler ve 1985’te grubun ilk albümü “We Care A Lot” Mordam Records etiketiyle yayınlandı.

Aynı yıl grup Slash Records ile kontrat imzaladı ve 1987’de grubun 2. albümü “Introduce Yourself” piyasaya çıktı. O ana kadar iki ayrı kutup olarak görülen rap ve heavy metal türleri ilk kez bir grup tarafından bu kadar başarıyla sentezlendi ve günümüz gruplarının birçoğuna ilham kaynağı oldu. Albüm Amerika’da pek ilgi görmese de Avrupa’da olumlu eleştiriler aldı. 1988’de Chuck Mosely, alkol bağımlılığı ve buna bağlı olarak ses problemleri sebebiyle gruptan uzaklaştırıldı. Mr.Bungle grubunun bir demosunu dinleyen Jim Martin vokalistin performansına hayran kaldı ve grubun solisti Mike Patton, Faith No More’a dahil oldu. İki hafta içinde grubun yeni albümü için şarkılar yazan ve besteler yapan Patton, Faith No More’un müzikal kariyerine çıktığı an büyük ivme kazandıran “The Real Thing”in en önemli kozuydu hiç kuşkusuz. Metallica ile ufak çaplı bir tura çıkan grup, 1990 başında “Epic” adını taşıyan ilk single’ını yayınladı ve bir anda Amerika’da çok populer oldu. Özellikle MTV klibe oldukça ilgi gösterince “The Real Thing” albümünün satışları patladı ve platin plak ödülü aldı. Aynı yıl “En İyi Heavy Metal Grubu” dalında Grammy Ödülü’nü kucaklayan grup, aynı zamanda Metallica ve Guns N’Roses gibi grupların favori band’larından biri olarak anılmaya başlayınca gruba olan ilgi de aynı ölçüde arttı.

1991’de İngiltere Brixton Akademi’de verdikleri bir konseri “Live At Brixton Academy” adı altında albüme dönüştüren grup, dünya çapında büyük salonlarda konserler vermeye de aynı yıl başladı.. 1992’de grubun 4.stüdyo albümü “Angel Dust” yayınlandı. Bu albümde Faith No More, müzikal özgürlüğünü kazanmış ve ne yapmak istediğini bilen bir grup görüntüsü çiziyordu. Albümden çıkan ilk single “Midlife Crisis” MTV ve radyolarda ilgiyle karşılandı. Ancak single’ın B yüzünde yeralan bir Lionel Richie yorumu olan “Easy” daha fazla ilgi çekti ve “Angel Dust”ın yeni baskılarına “Easy” de eklenince albüm satışları patladı.

Guns N’Roses ve Metallica’yla çıkılan büyük turlara rağmen “Angel Dust”ın satışları “The Real Thing”e yaklaşamadı ve grup “altın plak” ödülüyle yetindi. Bu arada grubun gitaristi Jim Martin, müzikal çizgisi grupla uyuşmadığı gerekçesiyle 1993’te gruptan ayrıldı ve yerine Mr.Bungle gitaristi Trey Spruance geldi. 1995’te Faith No More’un yeni albümü “King For A Day, Fool For A Lifetime” çıktı. Albüm Avustralya’da 1 numaraya yükseldi, Amerika’da da büyük ilgiyle karşılandı. Albümden çıkan singlelar “Evidence”, “Digging The Grave” ve “Ricochet” pahalı prodüksiyonlu kliplere sahip olmasına rağmen, MTV’nin alternatif akıma ayak uydurması sebebiyle çok az ve geç saatlerde yayın şansı buldular. Albüm için çıkılacak dünya turnesi öncesinde grup yeni gitaristi Trey Spruance’i turne için yetersiz buldu ve yerine topluluğun roadie’si ve Duh grubunun gitaristi Dean Mentia geldi. Turne bittikten sonra 2 yıl boyunca grup elemanları yan projeleriyle uğraştılar.

Baterist Mike Bordin, Ozzy Osbourne’la; Mike Patton, Mr. Bungle’la turneye çıktı. Yeni album için tekrar toplandıklarında yaratıcı bir gitaristin eksikliğini hissetmeye başladılar. Dean’i çok sevmelerine ve turnede başarılı bulmalarına rağmen, yaratıcılığına güvendikleri eski Systems Collapse gitaristi Jon Hudson’ı Dean Mentia’nın yerine gruba aldılar. Bu kadro 1997’de 6.stüdyo albümü “Album Of The Year”i yayınladı. “Ashes To Ashes”, “Last Cup Of Sorrow” ve “Stripsearch” bu albümden çıkan single’lar oldu. 1998 yılına gelindiğinde grup elemanlarının yan projelerinin fazla zaman alması ve değişen müzik trendleri Faith No More’un sonunu getirdi.

Grup başarılarla dolu 15 yıllık müzikal kariyerini 7 Nisan 1998’de Lisbon’da verdikleri konserle noktaladı. Mike Patton, Mr.Bungle’la çalışmalarına hız vermesinin yanısıra ünlü cazcı John Zorn’la avantgarde tarzda çalışmalar yaptı. Ayrıca Fantomas adını verdiği proje grupta eski Melvins gitaristi Buzz Osbourne, Mr.Bungle basçısı Trevor Dunn ve eski Slayer davulcusu Dave Lombardo ile çalıştı. Roddy Bottum, Imperial Teen adını verdiği grubuyla “Seasick” adını taşıyan tek albümü 1996’da yayınladı. Mike Bordin ise Ozzy Osbourne’un arkasında baget sallamaya devam ediyor…

2002 yılında Tribute of the Year: A Tribute to Faith No More adında toplama albüm yayınlandı. Albümde 30 bağımsız grup Faith No More parçaları söyledi. İKİ Cd’lik bu albüm sadece Kuzey Amerika’da yayınlandı.  

2005 yılında The Platinum Collection adındaki toplama albümleri yayınlandı.

Faith No More’dan Sonraki Projeler

Mike Patton uzun süreli yan projesi olan Mr. Bungle’la çalışmasına devam etti. Aktif olarak birçok grupta yer alıyor: Tomahawk, Fantomas, Peeping Tom ve The Dillinger Escape Plan.

Klavyeci Roddy Bottum ise Imperial Teen adındaki grubu kurdu.

Gitarist Jim Martin Anand Bhatt’la çalışmalarına devam etti. Solo albümü “Milk and Blood”u yayınladı. Metallica2nın eski bas gitaristi Jason Newsted’in grubu Echobrain’de yer aldı.

Mike Bordin Ozzy Osbourne’un konserlerinde düzenli olarak çıktı. Jerry Cantrell^’in Degradatıon Trip albümünde ise davul çaldı.

Billy Gould Koolarow Record’un kurucularından oldu. Fear Factory’nin 2005 yılına ait Transgression albümünde çaldı. CMX’in 1998 yılına ait olan Vainajala albümünün prodüktörlüğünü yaptı.

 

 

 
Düzenleyen : Çağlan Tekil

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...