Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Filmi Olmayan Film Müzikleri: Rome

30 Aralık 2011 - 12:13
New York’lu prodüktör Danger Mouse ve İtalyan besteci Daniele Luppi’nin 5 yıl boyunca üzerinde çalıştığı, Spagetti Western akımından beslenen “Rome” şüphesiz bu yılın en iyi albümlerinden biri oldu.

 

Dönemimizin yoğun rağbet gören prodüktörlerinden Brian Joseph Burton namı değer Danger Mouse’un, 60’ler ve 70’ler vintage İtalyan film müziklerine olan ilgisiyle başlayan ve yayınlanana kadar da hakkında konuşulmayan, gizli kapaklı projesi “Rome” Mayıs ayında yayınlandı.

 

1960’larda bazı İtalyan yönetmenlerin Amerikan kovboy filmlerine öykünmesi ile orataya çıkmış bir akım olan Spagetti Western, bugün Western türünün geniş bir alt türünü oluşturuyor. Danger Mouse ve Daniele Luppi’nin, özellikle dönemin melodi ve enstrumanlarına bağlı kaldığı albümde hiçbir sampleın kullanılmamış olması ise ikilinin müzik zevkine dair ufak bir tüyo.

 

Albümün yapımında döneme ait enstrumanların yanısıra o zamanlarda film müziklerini yapmış sanatçılarla da  beraber çalışılmış. Albümün kendi formunu yakalaması 3 senelik yoğun bir çalışmanın ardından gerçekleşmiş. Burdan sonra Jack White ve Norah Jones’unda olaya dahil olması ile albümün karakteristiği oturmuş. White sözleri arabayla uzun yola çıkıp müziği dinleyerek oluşturduğunu belirtiyor.

 

Danger Mouse Daniele Lupi ikilisinin, filmi olmayan bu film müzikleri projesine dahil ettiği son isim ise yumuşak, ve benzersiz sesiyle Norah Jones olmuş. Norah “Ben geldiğimde herşey hazırdı” diye açıklıyor.

 

Birbirinden epey farklı ama yetenekli Mouse ve Luppi ikilisinin  ortaya çıkardıkları, dinleyicinin daha çok haleti ruhiyesiyle ilgilenen “Rome” bütünüyle görkemli bir albüm.

 

http://www.youtube.com/watch?v=BHDrWfndze0&feature=player_embedded#!

 

 

 

Diğer dosya