Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Gene

11 Kasım 2011 - 18:46
 

Britpop denince akla gelen en sağlam topluluklardan Gene 1993 yılında İngiltere’de kuruldu. Grup; solist Martin Rossiter'ın kırılgan ama aynı zamanda güçlü sesi, gitarist Steve Mason'un blues temelli notaları, Kevin Miles'ın ritmik ama hassas bas ritmleri, Matt James'in gürültülü baterisi ve grubun kendi arasındaki güçlü kimya sayesinde eleştirmenlerin ve müzik piyasasının dikkatini hemen çekti.

Grubun müzik yolculuğu "For The Dead/Child's Body" 45’liği ile başladı. Parça, eleştirmenler tarafından The Faces, Paul Weller ve The Smiths gibi isimler ile karşılaştırıldı. Gene'in müziğinde gerçekten de bu isimlerden bir etkilenme söz konusuydu. Q dergisi, "For The Dead/Child's Body"u yılın en iyi parçası seçerken, NME "Çok başarılı bir 45’lik ve güzelliği ile ilham kaynaklarını geride bırakıyor" tanımlamasını kullandı.

"For The Dead/Child's Body" iki gün içinde müzik dükkanlarında tükenerek Gene'in o yılın önemli gruplarından biri olacağının sinyallerini verdi... Bir çok konserden sonra Gene sahnedeki ilk büyük başarısını Londra'da, The Forum adlı klüpte Pulp'ın ön grubu olarak sahne aldıklarında yaşadı. Yine NME dergisi, grubun seyirciler tarafından ana grup kadar coşkuyla karşılandığını yazdı. Sadık bir hayran kitlesini tek bir parça ile arkasına alan Gene'in ikinci 45’liği ise "Be My Light Be My Guide" oldu.

Melody Maker dergisi şarkıyı hemen haftanın en iyi 45’liği seçti. "Be My Light Be My Guide", İngiltere Indie listesinde bir numara oldu ve grup bunun ardından ilk İngiltere turnesine çıktı. Turnenin ilk ayağı Londra, Astoria'daki konserin biletleri satışa çıktığı an tükendi. Polydor Records ile anlaşma imzalayan Gene, o senenin sonunda Reading Festivali’nde de yer aldı. Gene'in üçüncü 45’liği "Sleep Well" oldu. Şarkıyı başarılı bir İngiltere turnesi ve Fransa’da verdikleri konserler izledi. Gene, 1995 NME Brit Awards'da en iyi yeni grup seçildi. Dördüncü 45’lik "Haunted By You", İngiltere Top 40 müzik listesine 32 numaradan girerken ilk albümleri "Olympian" ise en çok satılan albüm listesinde sekizinci sıraya kadar yükseldi.

Olympian, Gene'e bir de gümüş plak ödülü getirdi. 1995'in geri kalanında grup, Avrupa, Japonya ve Amerika turnelerine çıktı. Gene 1996 yılına ilk 45’likleri "For The Dead"i tekrar düzenleyerek girdi. "For The Dead" topluluğun o güne kadar yayınlanan çalışmaları arasından en başarılısı oldu. Bunu Top Of The Pops'ta canlı performans ve "To See The The Lights" albümü izledi. İngiltere albüm listelerinde 11 numaraya çıkan "To See The Lights" ın ardından grup Londra'da bir dizi konser verdi. Ardından Gene, Reading ve Roskilde festivallerine katıldı ve yeni albümleri için stüdyoya girdi. "Drawn To The Deep End", yine Top 10 albümler listesine girdi. Yayınlanan 45’liklerden "Speak To Me Someone", eleştirmenlerin ve dinleyicilerin övgülerini topladı. Gene, 1998 yılını daha çok üçüncü albümlerini yazarak ve hızlı geçen bir kaç senenin ardından dinlenerek geçirdi. Ama solist Martin Rossiter sık sık gazete ve televizyonlarda özellikle politik tavırları yüzünden yer alıyordu. Örneğin aynı yıl içinde Rossiter, Londra'da Tony Blair'i ziyaret ederek kendisini küresel ısınmaya karşı önlem almaya çağırdı.

Grubun dördüncü albümü "Revelations"dan çıkan 45’lik "As Good As It Gets" de İngiltere listelerine girdi. "Revelations" sadece dört hafta gibi kısa bir zamanda Echo and The Bunnymen, The Bluetones gibi gruplara da albüm hazırlayan Hugh Jones prodüktörlüğünde kaydedildi. Albümden çıkan ikinci 45’lik "Fill Her Up" grubun Top 40 listesine giren 10. şarkısı oldu. Ama topluluk ve Polydor Records arasında çıkan anlaşmazlıklar sonucu 1999 yılında Gene plak şirketi ile yollarını ayırdı, hemen ardından da Finlandiya'dan Japonya'ya uzanan büyük bir dünya turnesine çıktı. Bu turne sırasında Los Angeles'da verdikleri konser canlı olarak kaydedildi ve "Rising For The Sunset" adıyla dükkanlardaki yerini aldı. Bu albümü 2001 yılında çıkardıkları "Libertine" takip etti. "Libertine" ve albümden çıkan 45’lik "Is It Over" ise plak şirketi ile yollarını ayırmalarına rağmen grubun hala güçlü olduğunu kanıtladı.

Gene, bu albümün hemen ardından başarılı bir Amerika turnesine çıktı. Grup 2004 yılına konser, video ve canlı performans parçalarından oluşan bir DVD ile girdi.

Grup, 2004 yılında dostça yollarını ayrımaya karar verdi.

 

Gene son konserini 16 Aralık 2004’te Londra Astoria’da verdi. Grup elemanları farklı şekillerde müzikle uğraşmaya devam ettiler. Roy Wilkinson British Sea Power’ın menajerliğini yapmaya devam etti. Snake Newton ise Duran Duran, Sugababes, Snow Patrol, Pet Shop Boys’la çalıştı. Steve Mason ve Matt James Palace Fires adında yeni bir grup kurdu. Martin Rossiter ise solo albüm yayınlamak için hazırlanıyor.

 

Yazıya kaynak olarak The Olympians adlı resmi Gene sitesinden yararlanılmıştır.

 

 

 

 
Düzenleyen : Yaprak Z. Gökçöl

Diğer dosya