Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Greg Dulli

11 Kasım 2011 - 18:51
"O bir parça pagan Anne Rice ve bir parça Katolik Graham Green kahramanıdır, ve o ayrıca, öldürücü şarkılar yazar "- Spin


Ohio’da dünyaya gelen müzisyen Greg Dulli, 1980’lerin sonunda kurduğu Afgan Whigs ile dikkatleri üzerine çekmişti. The Afghan Whigs 1986 yılında Greg Dulli, John Curley, Rick McCollum, Steve Earle tarafından kuruldu. Grubun müziği “comic punk rock” olarak adlandırılıyordu. 

Dulli’nin yarım saat uzunluğundaki sigara araları, seksüel politikadaki yorumları ilk başta öfkelendiriciydi fakat daha sonra herkesi büyüledi.  Dulli , Afghan Whigs ile daha iyi konserler vermeye ve geniş kitleleri performanslarıyla cezbetmeye başladı. Grup, Seattlelı Sub Pop Records’un dikkatini çekti ve Sub Pop’un The Afghan Whigs’le anlaşması karışıklık yarattı; Afghan Whigs, Kuzeybatılı olmayıp şirket için kayıt yapan ilk gruptu.

1994 yılında Dulli, Beatles’ın biyografik filmi Backbeat’in soundtrack’ini de yapan güçlerin birleştiği, Thurston Moore (Sonic Youth), Mike Millis(R.E.M), Dave Grohl (Nirvana, Foo Fighters) ve Dave Pirner (Soul Asylum) gibi isimlerin yer aldığı,  Backbeat Band’in vokalisti oldu.

Afghan Whigs plak şirketi Elektra ile anlaşmazlıkların ortasındayken Dulli, New Orleans’daki arkadaşlarıyla ortak çalışmalar yaptı. 1998 yılında grup Sony/Columbia ile anlaşma yaptı fakat plak şirketi yeni bir Afghan Whigs albümü yerine Twillight Singers’ın kayıtlarını seçti.

The Twillight Singers: Sesli olarak Filmi Yaşamak

Twillight Singers, Greg Dulli önderliğinde kurulmuştu. 2000 yılında Columbia records etiketiyle “Twillight As Played By The Twillight Singers” albümünü yayınlandı.

2003 yılında
Dulli, Jack London kitabını okuduktan ve deprem deneyimi yaşadıktan sonra konsept albüm yayınlamaya karar verdi; Blackberry Belle.  Bu albüm bir başlangıcı da beraberinde getirdi; Blackberry Belle albümü için, Mark Lanegan ve Greg Dulli’nin güçlerini birleştirdiği ilk çalışma diyebiliriz. Albüm Dulli’nin kalp krizinden hayatını kaybeden yakın arkadaşı Ted Demme’e saygı niteliğindeydi.

2004 yılında “She Loves You” adındaki üçüncü stüdyo albümünü piyasaya sürdüler. Bu albüm grubun ilk cover albümüydü. Lanegan’ı bu albümde de Hyperballad, Real Love, ve Hard Time parçalarında görüyoruz.

2005 yılında Dulli ilk solo albümü Amber Headlights’ı yayınladı. Bu arada Twilight Singers’ın Powder Burns albümü üzerine çalışmaya başlandı. 2006 yılında yayınlanan albümün ardından Mark Lanegan, David Rosser, Scott Ford, Jeff Klein’den oluşan kadroyla turneye çıktılar.

“Hepimiz çukurun içindeyiz ama bazılarımız yıldızlara bakıyor”

Alt Kültürün İki Dev İsmi

2000 yılından  itibaren başlayan iki efsane ismin bir araya gelmesi tam olarak The Gutter Twins ile gerçekleşti. Saturnalia albümünü geçtiğimiz ay Sub Pop etiketiyle yayınlayan süper grup The Gutter Twins, karanlık sokaklarınızı aydınlatmaya hazır, hikayelerine kulak verin.
  
"If you could hear me, love/I'd tell you my story/So that you might save me."
- The Gutter Twins, "All Misery/Flowers


 

 
Düzenleyen : Şehnaz Aygül

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...