Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Hope Sandoval

11 Kasım 2011 - 19:05
Mazzy Star ve Hope Sandoval & the Warm Inventions’ın solisti Hope Sandoval, 24 Haziran 1966’da doğdu. Konserlerinde neredeyse tamamaen karanlık bir sahnede şarkı söylemeyi tercih eden sanatç;  tamborin, armonika veya orkestra çanı çalar.  Konserlerine kameraların da alınmasını istemeyen Sandoval “az konuşan hanım” olarak bilinir. Bazıları performanslarındaki hareketlerini “kasten soğuk davranıyor” – “anlaması çok güç” – “çocuk gibi mızmız” – “uzun koyu saçlarının arkasına saklanıyor” olarak tanımlar.

Bir çok sanatçıyla zamanında turneye çıkmış olan Sandoval, son zamanlarda yalnız kalmayı tercih ettiğini söylemişti. Ancak en son 2010 senesinde piyasaya çıkan Massive Attack albümünde “Paradise Circus” şarkısına eşlik etmiş ve şarkıya taptığını itiraf etmişti. Ancak kayıtlar yine de farklı stüdyolarda gerçekleştirilmişti.

Gençlik yıllarında Rolling Stones dinlemeyi sevdiğini söyleyen Sandoval 1986’da arkadaşı Sylvia Gomez’le birlikte Going Home adında bir grup kurmuştu. Birikte piyasaya sürdükleri tek albümün prodüktörü ise  David Roback’tı.

1980’lerde ise David Roback ve onun arkadaşı Kendra Smith’le birlikte Opal adında bir grup kurdu. Çıktıkları bir turne sırasında Smith gruptan beklenmedik bir şekilde ayrılınca vokale Hope Sandoval geçti. Roback ve Star birlikte şarkı sözü yazamaya başladı ve alternative/dream pop gruplarının ismini de Mazzy Star olarak değiştirdi. İlk albüm She Hangs Brightly, 1990 senesinde piyasaya çıktı. Ticari açıdan bir başarı getirememiş olsa da albüm grubu benzersiz soundlarıyla farklı bir mertebeye taşıdı. 1993’te yayınladıkları single "Fade into You" ise grubun ünlenmesine sebepti. Grubun ikinci ve üçüncü albümleri So Tonight That I Might See ve Among My Swan’da da bir bütünlük, devamlılık söz konusudur.

1996’da Mazzy Star’dan sonra Hope Sandoval çeşitli kişilerle ortak çalışmalar yapmıştı. Bu isimler; Air, Bert Jansch, Death in Vegas, Le Volume Courbe, Richard X, The Chemical Brothers, The Jesus and Mary Chain, Twilight Singers, Vetiver, ve Massive Attack’ti.

2001’deyse Sandoval formed The Warm Inventions’I kurdu ve ilk albümü Bavarian Fruit Bread’i piyasaya sürdü. Bu albüm Mazzy Star dönemine göre daha farklıydı. Bert Jansch 2 şarkıda gitar çaldı. Ayrıa albümde 2 de cover şarkı vardı. The Ballad of Cable Hogue filminden "Butterfly Mornings" ve Jesus and Mary Chain şarkısı "Drop". 2002 senesinde de iki EP yayınlayan Warm Inventions yine ticari bir başarı sağlayamadı. Hope Sandoval ve grubu The Warm Inventions ikinci albümleri Through the Devil Softly’i 29 Eylül 2009’da piyasaya sürdü.

Sandoval ve grubu Mayıs 2010’da gerçekleşen All Tomorrow's Parties festivalinde çalmak için  Matt Groening tarafından İngiltere’ye davet edildi. Grup aynı zamanda geçtiğimiz Eylül ayında da bu defa yönetmen Jim Jarmusch’un daveti üzerine New York’ta gerçekleşen All Tomorrow's Parties festivalinde çaldı.

Düzenleyen : Gülşah Güray

Diğer dosya