Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Howard Devoto

11 Kasım 2011 - 19:10
Howard Trafford yani bildiğimiz adıyla Howard Devoto, 1955 yılında Manchester'da doğdu. Devoto kariyerine punk grubu Buzzcocks'un solisti olarak başladı.

"Spiral Scratch" EP'sini piyasaya sürdükten sonra Devoto Buzzcocks'tan ayrıldı ve efsanevi, herhangi bir kategoriye sokmanın imkansız olduğu grubu Magazine'i 1977 yılında kurdu.

Benzersiz tarazlarını tarif etmek imkansız, bunun yanı sıra  "post-punk" veya "new wave" diyerak basitleştirmek de saygısızlık olacaktır. 1981 yılında Magazine dağıldıktan sonra iki sene boyunca eski grubunun klavyecisi Dave Formula ile birlikte solo albüm çalışmalarını sürdürdü. Bir çok eleştirmen Jerky Versions of the Dream'in onun potansiyeline nazaran az kaldığına inanmaktadır.

Bernard Szajner'la üç şarkıda birlikte çalıştığı Brute Reason albümü 1983 senesinde Island Records etiketiyle piyasaya çıktı.

Bir sonraki projesi ise 1988 senesinde Liverpool'lu Noko ile birlikte gerçekleştirdiği Luxuria adındaki projeydi. Birlikte iki albüm piyasaya sürdüler.

Devoto'nun modern rock'a ve sonrasında gelen gruplara olan etkisini en basitinden Momus'un kendisi için besteledikleri "The Most Important Man Alive" (Yaşayan en önemli adam) şarkısından görebiliriz.

Mansun'ın Being A Girl (Part One) EP'sinde grupla birlikte çalışan Devoto daha önce yayınladıkları Closed For Business EP'leri içinde bir şarkı yazmıştı.

Hem Ministry hem de Peter Murphy, Magazine'in The Light Pours Out of Me şarkısını cover'ladı.

Devoto yirmi beş yıl aradan sonra eski Buzzcocks'tan grup arkadaşı Pete Shelley ile bir araya geldi ve Buzzkunst albümünü ShelleyDevoto adıyla 2001 senesinde piyasaya sürdü.

2002 senesinde 24 Hour Party People filmde Devoto'dan da bahsedildi. Kendisini Martin Hancock oynadı.

 

 

 
Düzenleyen : Gülşah Güray

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...