Radyo Eksen'de şu an :

haberler

I WANT TO HOLD YOUR HAND

18 Kasım 2011 - 11:23

1960’ların başında İngiltere’de “The Beatles Hareketi” katlanarak büyürken, Amerikan marketinin gücünü gören Beatles menajeri Brian Epstein, bu piyasa için bir şarkı yazılması gerektiğine karar verdi. Beatles’ın daha önce piyasaya çıkan şarkıları, okyanusun diğer tarafında beklenen ilgiyi görememişti. John Lennon’ın anlattığına göre, akıllarında Amerika hayaliyle yazdıkları ilk şarkı, Paul McCartney’nin o zamanlar kız arkadaşı olan Jane Asher’ın evinin bodrum katında ortaya çıktı.


Jane Asher sosyetik bir kızdı. McCartney’e flüt çalmasını öğretmişti, iyi bir aktristti ve 1963 senesinde röportaj yapmak için The Beatles’ın karşısına çıkma cesaretini göstermişti. Bu röportaj ikilinin 5 yıllık ilişkisi, nişanlanmaları ve birlikte Hindistan’a Maharishi Mahesh Yogi efsanesine doğru yola çıkmasına vesile olmuştu. McCartney, Londra’da olduğu zamanları sosyetik kız arkadaşının entellektüel süslemelerle dolu evinde geçiriyordu. İşte o evden çıkan şarkılardan biri de; Amerika’ya yollanmak üzere yazılan ‘I Want To Hold Your Hand’di. Gerçi Paul McCartney şarkıyı kiraladıkları bir evde yazdıklarını hatırlasa da, Jane’in erkek kardeşi Pete Asher işin doğrusunu, veya hatırladığı kadarını, 2001 senesinde Gibson.com’la yaptığı röportajında anlatmıştı: “Annemin (Margaret Asher) bir çalışma odası vardı. Profesör olarak çalıştığı The Royal Academy’de olmadığı zamanlar, burada özel ders verirdi. Odada bir piyano, bir sandalye, bir de koltuk dururdu. Paul, vakti olduğunda bu odaya girip şarkı yazardı. Bir öğleden sonra John Lennon da bize geldi. Ben yukarda, odamdaydım. İkisi bodrum kata inip yaklaşık 1 saat takıldılar. Bir süre sonra Paul beni yanına çağırdı ve henüz bitirdikleri şarkılarını dinlememi istedi. Aşağıya indim, koltuğa oturdum ve 'I Want to Hold Your Hand'i dinledim. Ne düşünüyorsun diye sordular. ‘Bence gayet iyi’ dedim.”


Amerika ‘Beatlemania’yı I Want To Hold Your Hand’le tanıdı.

İngiltere çıkışlı bir grup için Amerika pazarının önemi büyüktü. Daha önce hiç bir adalı müzisyen, Amerika’da başarılı olamamıştı. Pazar o kadar büyüktü ki tüm dünyayı ele geçirmenin yolu, uzatılıyor olsa da, Amerika’dan geçiyordu.

Aslında şarkı Amerika’da 13 Ocak 1964’te yayınlanacaktı. Fakat gelen talep yüzünden tarih öne alındı. Bu talebinin sebebi Washington D.C. ‘den Marsha Albert adındaki 15 yaşında bir kızdı. Marsha, 1963 Kasım’ında CBS’nin gece bülteninde Beatles’la ilgili bir haber gördü. Yerel bir radyo istasyonu olan WWDC’ye mektup yazan Marsha, neden haberlere mevzu olan bir grubun şarkısını çalmadıklarını sordu. Haberde bahsi geçen “She Loves You” olmasına rağmen WWDC’nin dj’i Carroll James, hostes arkadaşının İngiltere’den getirdiği başka bir şarkıyı, “I Want To Hold Your Hand”i çaldı. Anonsu ise Marsha Albert yaptı.

Radyoda çalan bu The Beatles şarkısı, beklenenden de büyük ilgi gördü. Plak şirketi Capitol Records, bu çıkışı tehlike olarak kabul etti ve mahkeme kararıyla radyolarda şarkının çalınmasını yasaklatmak istedi. Tabii böyle bir şeyin gerçekleşmesine artık imkan yoktu. Çünkü fitil çoktan ateşlenmişti. O saatten sonra plak şirketinin yapabileceği tek şey, 13 Ocak 1964 olarak belirlenen çıkış tarihini, 26 Aralık 1963’e çekmekti. Kısa bir süre içinde, Amerika’daki tüm radyo istasyonları bulabildikleri her Beatles plağını çalmaya başladı. The Beatles salgını artık Amerikayı da sarmıştı, “British Invasion” başlamıştı. Single için verilen siparişler 1 milyon kopyayı aştı. Öyle ki sadece New York’ta, bir saat gibi kısa bir süre içinde şarkının 10,000 kopyası satılmıştı. 3 hafta sonra “I Want To Hold Your Hand” Amerika’da bir numara oldu. Haberi Paris’te alan grup, kutlamak için Brian Epstein, George Martin ve Judy Lockhart-Smith’le (o sırada Martin’in asistanıydı, daha sonra da karısı oldu) birlikte kutladı. Sevinç, grubun meşhur yastık savaşı fotografıyla ölümsüzleştirildi. İlk Amerika çıkarmasında katıldıkları Ed Sullivan Show’da da şarkıyı 3 defa çalarak başarılarını pekiştirdiler.

 

http://www.youtube.com/watch?v=OMNPPwq8I2Y&NR=1

 

İlk kez 4 kanal kayıt cihazı kullanılarak ve bir günde kaydedilen “I Want To Hold Your Hand”i  grup daha sonra Almanca’ya da çevirdi. Almanya’yla olan bağları, 1962 senesine Hamburg’da, The Star Club’da çaldıkları günlere kadar uzanıyordu. Şarkıyı yabancı bir dile çevirmelerinin amacıysa, yerel gruplardan önce davranmak ve onların dilinde şarkıyı söyleyerek radyolarında da daha kolay yer alabilmekti.

Single’ın orjinal kapak fotografında, Paul McCartney’nin elindeki yanan sigarası net bir şekilde görünüyordu. Ancak Capitol plak şirketi, şarkının 20. Yıl şerefine yeniden yapılan basımında bu sigarayı teknik imkanlarını kullanarak yok etmişti. Bir çok toplamada yer alan şarkıyı, EMI etiketiyle bu sene piyasaya çıkan ve Beatles’ın 1963 – 1970 seneleri arasında 1 numaraya yükselmiş şarkılarının yer aldığı 1 albümünde de bulabilirsiniz.

ŞARKININ HİKAYESİ:

“I Want To Hold Your Hand”

YAZAN: John Lennon / Paul McCartney

ŞARKININ YAZIM TARİHİ: EYLÜL 1963

ŞARKININ KAYIT TARİHİ: 17 EKİM 1963

AMERİKA ÇIKIŞI: 26 ARALIK 1963

EN YÜKSEK LİSTE POZİSYONU: #1  (7 HAFTA)

AMERİKA ALBÜM ÇIKIŞI: “Meet The Beatles!”

İNGİLTERE ALBÜM ÇIKIŞI: “A Collection Of Beatles Oldies”

PRODÜKTÖR: George Martin

ENSTRÜMANLAR:  

John Lennon – VOKAL, RİTM GİTAR (1958 Rickenbacher 325), ALKIŞ

Paul McCartney – VOKAL, BAS GİTAR (1963 Hofner 500/1), ALKIŞ

George Harrison – LEAD GİTAR (Gretsch 6122 Country Gentleman), ALKIŞ

Ringo Starr – DAVUL (Ludwig), ALKIŞ

 

Kaynak: http://www.beatlesebooks.com/hold-your-hand

Diğer haberler

Soft Cell veda konserini verdi

1984 yılında dağılıp, 2001’de yeniden bir araya gelip bir sene sonra dördüncü ve final albümünü yayınlayan Soft Cell, dü...