Radyo Eksen'de şu an :

dosya

INXS

13 Temmuz 2008 - 16:23
1977 yılında Sydney/Avustralya’da Farriss kardeşler tarafından kurulan INXS; gitarda Tim Farriss, bateride Jon Farriss, keyboard’da Andrew Farriss vokalde ise Michael Hutchence, gitar, saksafon ve vokalde Kirk Pengilly, bas gitarda ve vokalde Garry Beers’dan oluşuyordu.

Grup bir araya geldikten kısa bir süre sonra, siyah dans müziği ve beyaz soul etkilerinden oluşan kendi özel rock sound’larını bulabilmek için güney Avustralya’ya Perth’e gitti. Ve 10 aylarını burada şarkı sözü yazarak ve yerel barlarda çalarak geçirdi. 1979 yılında grup üyeleri Sydney’e geri döndü haftanın hemen her günü barlarda çalmaya başladı. İşte bu sırada grup Midnight Oil’ın menajeri Gary Morris’in dikkatini çekti ve grupla birlikte turneye çıkma fırsatı buldu. Daha sonra grup Chris Muphy’le anlaşıp bağımsız bir plak şirketi olan Deluxe’le anlaştı ve adlarını da INXS olarak değiştirdi. Grubun ilk çalışması ise, 14 Mayıs 1980 tarihli “Simple Simon” oldu single’ın B-Yüzünde ise “We Are Vegetables Now” vardı. Bu single aynı zamanda Fransada’da yayınlandı. 13 Ekim’de grubun kendileriyle aynı adı taşıyan ilk albümleri piyasaya çıktı. Aynı ay grubun ikinci single’ı ‘Just Keep Walking’ müzik marketlerdeki yerini aldı.

6 Mart 1981’de grubun üçüncü single’ı ‘The Loved One’ piyasaya çıktı. Aynı yılın 19 Kasım’ında ise prodüktörlüğünü Richard Clapton’ın yaptığı “Underneath The Colours” piyasadaydı. Albümün listelerde 21 numaraya kadar yükselen ilk single’ı ‘Stay Young’ oldu. Grubun Deluxe plak şirketinden çıkan son çalışması ise “Underneath The Colours”dan çıkan ikinci single ‘Night of Rebellion’ oldu.

1982 yılının 15 Haziran’ında grup Paradise Stüdyoları’nda “Shabooh Shoobah”ın kayıtlarına başladı. Aynı yılın Temmuz’unda grup WEA plak şirketiyle anlaştı. Ulusal listelerde bu albüm 14 numaraya kadar yükseldi.

1983 yılının Ocak’ında ise grup tekrar plak şirketini değiştirdi ve Atlantic Records’la anlaştı. Aynı yılın Şubat’ında “Shabooh Shoobah” Amerika’da yayınlandı. Ülkede verdikleri turnenin sonunda İngiltere’ye dönen grup üyeleri Manor Stüdyoları’na girip “The Swing”in kayıtlarına başladı. Albümden çıkan ilk single ‘Original Sin’ oldu. Bu single aynı zamanda 1984 yılında grubun Avustralya’da bir numaraya yükselen ilk single oldu.  İkinci single ise ‘I Send A Message’ adını taşıyordu ve ‘I Send A Message’ dünya listelerinde bir numaraya yükseldi. Avustralya’da 5, dünya listelerin’de 3 numaraya yükselen aynı albümden çıkan üçüncü single ise ‘Burn For You’ oldu. Grubun “Shabooh Shoobah” albümünün dördüncü single’ı da Aralık ayı tarihli ‘Dancing On the Jetty’.

1985 yılında grup bir sonraki albümlerinin hazırlıklarına prodüktör Chris Thomas’la birlikte Sydney’deki Rhinoceros Stüdyoların’da başladı. Ağustos ayında yeni albüm “Listen Like Thieves”in kayıtları Londra’daki Air Stüdyoları’nda tamamlandı. 14 Ekim tarihli albüm Avustralya listelerinde tam 81 hafta kalmayı başardı. Aynı yıl albümün ilk single’ı ‘This Time’ yayınlandı ve listelerde 19 numaraya kadar yükseldi.  Bir sonraki yıl yani 1986 yılında ise albümün ikinci single’ı ‘What You Need’ piyasadaydı.

1986 yılında Hutchence ilk oyunculuk denemesini 1986 yılında Richard Lowenstein’ın yönetmenliğini yaptığı “Dogs In Space” adlı filmle gerçekleştirdi. Filmde yer alan ve Ollie Olsen tarafından yazılan ‘Rooms For The Memory’ Hutchence’in, Avustralya’da ilk 10’a giren solo single’ı oldu. Bu sırada Andrew Farriss; Jenny Morris için kaydedilen ve yine listelerde 10 numaraya yükselen solo albümün prodüktörlüğünü yaptı. Tim Farriss ise bu sırada balık tutmayı tercih etti.

Aynı yılın yani 1986 yılının Haziran ayında ise “Listen Like Thieves”in üçüncü single’ı albümle aynı adı taşıyan ‘Listen Like Thieves’ piyasadaydı. Bir sonraki ayda “Kiss the Dirt (falling Down The Mountains)” piyasadaydı. Bu sırada Jon Farriss, Richard Clapton’un albümü Glory Road’un prodüktörlüğünü yaptı.

Ekim’de grubun ‘What You Need’ adlı parçalarını çekilmiş ikinci klipleri çıktı. Aralık ayında grup Jimmy Barners’la birlikte ‘Good Times’ single’ını kaydetti. Kayıtlar sırasında balık tutmakla meşgul olan Tim Farriss bulunamadı.

1987 yılında grubun 6. stüdyo albümü “KICK” piyasaya çıktı. ‘88 yılında albüm hem altın hem platin ödül kazandı. Bu arada albümün piyasaya çıktığı yıldan tam 10 yıl sonra yani 1997 yılında “KICK”; RIAA tarafından sadece Amerika’da 6 milyon satış grafiğini yakaladığı için ödüllendirildi. Albümden çıkan ‘Need You Tonight’ single’ı Amerika’da 1 numaraya yükseldi. İkinci single ‘Devil Inside’ ise yine Amerika’da 5 numaraya yükseldi. 3 numaraya yükselen albümden çıkan üçüncü single ise ‘New Sensation’ oldu. Ve 4. single’da 7 numaraya yükselen ‘Never Tear Us Apart’dı. Sadece İngiltere’de piyasaya çıkan single ‘Mystify’ ise listelerde 14 numaraya kadar çıkabildi.

14 ay yollarda olan grup üyeleri bir ara verme kararı aldı. Ve bu arada herkes yan projeleriyle ilgilendi. Michael Hutchence, Ollie Olse’le birlikte “Max Q” adında bir albüm kaydetti ve daha sonrada ikinci filmi, Frankenstein Unbound’da rol aldı. Andrew Farriss, Shiver for Australian’ın solisti Jenny Morris’in prodüktörlüğünü yaptı. Garry Beers ise Absent Friends adlı grupla birlikte çalıştı. 1989 yılının Aralık’ında grup tekrar toplanmış ve stüdyoya girmişti. “X” adını taşıyan albüm Eylül’de piyasaya çıktı. Ağustos’ta albümden çıkan ilk single ‘Suicide Blonde’ çıktı. İknici single ‘Dissepear’ üçüncü single’da ‘Bitter Tears’ oldu.

1991 yılının Mayıs’ında Sydney’deki Rhinoceros Stüdyoları’nda “Live Baby Live”ın kayıtlarına başlandı, kayıtlar Ağustos ayında tamamlandı. Aynı yıl “X” albümünden çıkan dördüncü single piyasadaydı. ‘By My Side’. INXS, Ekim’de ‘Shining Star’ın klip çekimlerini tamamladı. Single 21 Ekim’de piyasadaydı ve listelerde 8 hafta kalmayı başardı.

Temmuz’da “Welcome To Wherever”ın ilk single’ı ‘Heaven Sent’ piyasadaydı. 1992 yılının 3 Ağustos’unda ise “Welcome To Wherever” piyasaya çıktı. Albüm dünya çapında 2 milyon kopya sattı. Albümden çıkan single’lar ‘Baby Don’t Cry’ ve ‘Taste It’ oldu. 1993 yılında INXS “Welcome To Wherever”ın dördüncü single’ı olan ‘Beautiful Girl’ü piyasaya sürdü. 

1993 yılının Şubat’ında ise “Full Moon, Dirty Hearts”ın kayıtları tamamlandı. Aynı yılın Kasım’ında da piyasaya çıktı. Albümden çıkan ilk single ‘Please (You Got That)’ oldu ve Aralık ayında da yayınlandı. Single için çekilen klipte ise efsanevi şarkıcı Ray Charles’la yapılan düet vardı. Ayrıca “Full Moon, Dirty Hearts”de Hutchence Pretenders’dan Chrissie ile ‘Kill The Pain’ adlı parçada ve ‘The Gift’ adlı single’da düet yaptı. ‘The Gift’ için çekilen klip MTV tarafından sansüre uğradı.

1994 yılında grubun “Greatest Hits” albümü piyasadaydı. Bu albümde ‘All Juiced Up’ adında bir bonus şarkı ve içinde ‘Devil Inside’la ‘Taste It’inde bulunduğu 9 şarkıya yapılmış remixler bulunuyordu.

Verdikleri aradan sonra grup 1996 yılında tekrar stüdyoya girdi. Böylece adı daha sonra “Elegantly Wasted” olacak yeni albümün kayıtları başladı. Bu sırada 22 Temmuz’da Hutchence’in sanki aklına gelen bütün isimleri ilk çocuğu koyduğu Heavenly Hiraani Tiger Lily Hutchence doğdu.

1997 yılının Mart’ında “Elegantly Wasted” single’ı piyasaya çıktı. Nisan’da da albüm piyasaya çıktı. Albümün ikinci single’ı ise ‘Everything’ oldu. Haziran’da Nicolas Cage ve John Travolta’nın başrollerini paylaştığı Face Off filminde grubun ‘Don’t Lose Your Head’ parçası kullanıldı.

Grubun bu başarısı bir çok sebeple açıklanabilir. Örneğin grubun elemanları kuruldukları günden itibaren hiç değişmedi, vokalist Hutchence’in herkesi etkileyen sahne performanları ve her şeyden önemlisi görünüşü, turnelerinde değişmeyen programları ve her yeni albümde farklı bir prodüktör kullanarak yeniliği elden bırakmamaları bu başarının en önemli sebepleriydi. Hutchence’in Kylie Minoge’la yaşadığı aşk ise grubun yeni potansiyel fanların ilgisini çekmesine sebep olmuştu. Hutchence’in adı Bob Geldof’dan ayrılan Paula Yates’le anıldı. İlerleyen yıllarda 1997 yılında Hutchence’in ölümüne kadar Geldof ve Michael arasındaki anlaşmazlık sürüp gitti.

Hutchence 1997 yılının 22 Kasım’ında Sydney’deki otel odasında ölü bulundu. Hutchence kendini asmıştı. Grubun kalan üyeleri 2001 yılında canlı performanslarından oluşan kaydı piyasaya sürdü.

Hutchence’in ölümünden sonra INXS bir yıla yakın bir süre pek sahne almadı, 2000 yılına kadar sadece bir kaç kez konuk sanatçılarında katıldığı konserler verdiler.  2000 yılında Avustralyalı grup Noiseworks’ün eski solisti Jon Stevens aralarına katıldı. Sydney 200 olimpiyatlarında sahne aldılar ve sonrasında Güney Amerika ve Avrupa’yı kapsayan bir tura çıktılar. 2002 yılında Stevens INXS’in resmi bir üyesi olmuştu fakat 2003 yılında solo kariyerini devam ettirmek için gruuptan ayrıldı.

INXS 2004 yılında ilginç bir yarışma ile tekrar ortaya çıktı. Yarışma programının adı Rock Star: INXS idi ve yeni vokalistlerini bulmak için düzenlenmişti. Yarışma programının yapımcıları arasında eski Jane’s Addiction ve Red Hot Chili Peppers gitaristi Dave Navarro da vardı.

25 Eylül 2005’te J.D.Fortune ( Gerçek adı Jason Dean Bennison ama annesinin evlenmeden önceki soyadını kullanıyor) 11 haftalık yarışmayı kazandı ve INXS’in yeni solisti oldu. Fortune ile beraber grup yeni albümleri Switch’i kaydetti ve 2006’da dünya turuna çıktı.

2008’de grup plak şirketini değiştirdi ve Petrol Electric Records ile anlaşma yaptı.

2009’da grup J.D.Fortune ile yollarını ayırdı. Bu ayrılığa Fortune’ın kokain bağımlılığının neden olduğu söyleniyor. Grup Mart 2009’ta solistleri olmadan yeni kayıtlar için stüdyoya girdi.

J.D.Fortune ile bir daha bir araya gelinmemesi beklenirken, grup Şubat 2011’de başlayacak turne için Fortune ile beraber çalışacaklarını duyurdu ama bunun kalıcı bir birliktelik olmadığını belirttiler. Fakat Temmuz 2010’da grup bir radyo röportajı sırasında Fortune’ın kalıcı solist olarak tekrar aralarına katıldığını doğruladı.

Grup 2010 tarihinde 12. Albümleri Original Sin’i yayınladı. Albüm kayıt çalışmaları sırasında grup The Killers grubundan Brandon Flowers ve Matchbox Twenty’den Rob Thomas ile birer şarkı kaydetti ama bunlar albümün son halinde yer almadı.

Grup en son Eylül 2011’de kendi websitelerinde “Tiny Summer” adını verdikleri şarkıyı yayınladı. Ve şarkıya ek olarak J.D.Fortune’ın grubu tekrar bıraktığını ve bundan sonra Kuzey İrlandalı söz yazarı-şarkıcı Ciaran Gribbin ile çalışacaklarını duyurdular. Grup Kasm ve Aralık 2011’de ki Avustralya, Güney Amerika ve Avrupa turuna Gribbin ile devam edecek.

 

INXS’ ı Twitter’da takip etmek için  : http://twitter.com/INXS

Diğer dosya