Radyo Eksen'de şu an :

dosya

(LESLİE) FEİST

11 Kasım 2011 - 18:15
Kanadalı şarkıcı ve söz yazarı Leslie Feist’in müzikal yolculuğu, on beş yaşında kurduğu Placebo adındaki punk grubuyla başladı. Grubuyla, Battle of the Bands yarışmasına katıldı ve Ramones’un ön grubu olarak konser verdi. Sesindeki tahribat nedeniyle beş yıl kadar müziğe ara vermek zorunda kaldı.

1999 yılında “By Divine Right” adlı grubun gitaristi oldu ve aynı yıl “Monarch” (Lay Your Jewelled Head Down) adındaki ilk solo  albümünü yayınladı.

2000 yılında Feist, Peaches olarak tanıdığımız Merrill Nisker’le, Queen Street West’te bir ev tuttu. Peaches konserlerinde sahne arkasında çalışan Feist, “The Teaches of Peaches” albümünde de yardımcı vokal olarak yer aldı. Bu dönemde Gonzales’le de tanışan Feist, yaklaşık iki yılını Peaches ve Gonzales’le Berlin’de geçirdi. Gonzales’le, 2004 yılında yayınlayacağı ikinci solo albümü  “Let It Die”da yer alacak parçalar üzerine çalıştı.

Torontolu grup Broken Social Scene’nin  albümleri “Feel Good Lost” ve “You Forgot It in People”ın kayıtlarında yer aldı.

Paris’e taşındıktan sonra ise Norveçli ikili Kings of Convenience’ın ikinci albümleri “Riot on an Empty Street”de yer alan “Know-How” ve “The Build-Up" parçalarına vokal  yaptı.

2002 ve 2003 yılları arasında Paris’te ikinci solo albümü “Let It Die”ın kayıtlarını tamamladı.

2004 yılında yayınlanan “Let It Die”, o dönemde Kanada’dan çıkan en iyi albüm seçildi. Bu albümden çıkan single “Mushaboom” Lacoste’un parfüm reklamında kullanıldı. Bundan önce Feist’e “Mushaboom”un McDonald’s reklamlarında kullanılması için bir milyon dolar teklif edilmişti. Fakat Feist bu teklifi kabul etmedi.

2005 yılında UNICEF yararına yayınlanan “Do They Know It’s Halloween”a katkıda bulundu. 

 “Let It Die”da yer alan şarkıların remixlerinin bulunduğu albüm; Gonzales, Jamie Lidell, The Postal Servis, King of Convenience katkılarıyla “Open Season” adında 2006 yılında yayınlandı.

Feist’in  üçüncü solo albümü “The Reminder”  23 Nisan 2007’de piyasaya çıktı.

 

Aynı sene Feist, Spinner.com'un yaptığı 2007 Women Who Rock Right Now oylamasında 9 numaraya yerleşti. .

 

 

 

2009 Mart’ında yapılan bir açıklamada sanatçının Wilco’nun yeni albümünde "You and I" şarkısına eşlik edeceği söylendi. Yine 2009’da televizyon filmi "My Musical Brain"de rol aldı.

 

 

 

2009 haziran ayında, Broken Social Scene’,n biyografisi This Book Is Broken’ın piyasaya çıkması şerefine konser vermek için yeniden eski grubuna döndü.

 

 

22 Eylül 2010’da Feist internet sitesinde bir belgesel üzerinde çalıştığını yazdı. Belgeselin ismi Look at What the Light Did Now idi ve The Reminder albümünün kayıtları sırasında çekilmişti. Anthony Seck tarafından çekilen film IF Istanbul Film Festivali’nde bu sene gösterilecek.

Albümler:

 

Single’lar

 

Yer Aldığı Broken Social Scene Albümleri

 • 2000: “Feel Good Lost”

 • 2002: “You Forgot In in People”

 • 2004: “Bee Hives”

 • 2005: “Broken Social Scene”


Yaptığı Cover’lar

 • Bee Gees – “Love You Inside Out”

 • Broken Social Scene – “Lover’s Spit”

 • The Kinks – “Nothin’in the World Can Stop Me Worryin’ ‘Bout That Girl”

 • Ron Sexsmith – “Secret Heart”

 • Peaches – “Lover Tits”

 • The Beatles – “We Can Work It Out”

 • Nina Simone – “Sea Lion Woman”


 

 
Düzenleyen : Şehnaz Aygül

  

 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...