Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Levellers

14 Kasım 2011 - 16:26
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=0mVvMopn2os

1988 yılında İngiltere’de kurulan Folk-rock grubu Levellers, enerjisini punk ve geleneksel İngiliz müziğinden alan bir topluluk. İsimlerini demokratik sivil savaştan mı yoksa Brighton’da yer alan, zamanında prenslerin kriket oynadığı, topluluğun da gençliklerini geçirdiği  The Level parkından mı alıyor halen bilmediğimiz grubun antikapitalist tavırlarını düşünürsek ilk seçenek daha yüksek ihtimalli görünüyor.  Bugünlerde yeni albüm kayıtları için Çek Cumhuriyetinde olan grup 10. stüdyo albümleri üzerinde çalışıyor.

Leveling The Land” albümlerinin 20. Yılını kutlamak üzere İstanbulda konser verecek olan Levellers ilk EP sini 1989 yılında çıkardı. Daha sonra Fransız plak şirketi Musidisc ile anlaşıp ilk stüdyo albümü “A Weapon Called the Word”ü 1990 yılında çıkaran Levellers’ın albümü başarılıdır ve platinum olacak oranda satışı yakalar. Ancak grup Musidisc ile hırçın bir şekilde yollarını ayırır, Derek Green ile tanışır ve China Records ile anlaşırlar.

O dönem gurubun back vokallerini yapan, gitar ve birçok enstrüman çalan Alan Miles, grubun anarşist tavrından duyduğu rahatsızlık yüzünden gruptan ayrılır. Back vokallerini kaybeden gruba o dönem New Model Army grubunun rodieliğini yapan Simon Friend’i alırlar. Friend’in , New Model Army gurubunda çalma ihtimalini geri çevirme pahasına Levellers’a katılması oldukça önemli bir gelişme olacaktır.

1991 yılında grup 2. albümleri “Levelling The Land”i yayınlar. Simon’un gruba katkısı büyüktür. Grup bu albümde çok yönlü, çeşitli bir sound yakalamıştır. Levellers tepe noktalarındadır ve aralarında Glastonbury’nin ana sahnesinin de bulunduğu bir çok sahnede konser vermişlerdir. Hatta “One Way” performansları Glastonbury’nin en iyi anları arasında yer almaktadır.

Levellers 1994 yılında Brighton’da metruk bir fabrika satın aldı. Metway adını verdikleri bu fabrikada birçok yeni sanatçıya çalışma imkanı sağlayan, aralarında haftalık anarşist gazetesi SchNEWS’ün de olduğu,  prova alanı ve bir bara sahip Metway şüphesiz en çok grubun kendi faaliyetlerini olumlu yönde etkiledi.

Buradan çıkan ilk ürün “Zeitgesit” albümü oldu. Grup bu albümlerinin başarısı ile Top Of The Pops ‘a konuk oldular ve Just The One parçalarını seslendirdiler. Grup canlı performanslarından oluşan “Headlights, White Lies, Black Tar, Rivers” albümünü çıkardı ve 1997 yılı yazında “Mouth To Mouth” albümleri çıktı. Grup bu albümle de bir çok iyi festivalde sahne aldı.

1998 yılı sonbaharında çıkan “One Way of Life: The Very Best of The Levellers“ greatest hits albümüydü. Grubun çalıştığı China recordsun Warner Brothers tarafından satın alınması, “Hello Pig” albümünün hayran kitlesini daha da arttırmaması gibi etkenlere rağmen grup 2000- 2001 yılı arasında ciddi bir konser serisine devam etti. 2002 yılında ismini eski bir parçalarından alan Green Blade Rising albümü çıktı. Ancak albüm ilk 40’a girmeyi başaramadı.

Etkilendikleri isimler de zamanla değişen grup, kafalarına kendi festivallerini yaratmayı koydu. Grup, gerekli yerlerden izin aldıkları halde, yerel nüfusun engeli ile karşılaştı. Buna rağmen 2003’te bir kereliğine “Beatiful Days Festival” adını verdikleri festivali gerçekleştirdi.

2005 ‘te Mark Wallis prodüktörlüğünde kaydettiklieri 7. Stüdyo albümleri “Truth And Lies” çıktı. Bu neşeli albümden “Make You Happy” ve “Last Man Alive” singleları çıktı. 2008 çıkardıkları “Letters From The Underground” albümü ile grup eski günlerine geri dönmeyi hedefledi. 90’ların başındaki başarılı zamanların soundları hatırlatan yeni parçalarını günümüz indie türü ile biraraya getiren albümleri  uzun zamandan sonra listeleri zorlayan ilk albümleri oldu.

İstanbulda verecekleri ilk konserlerinde eski yeni birçok parçayı duymayı dilediğimiz grup, uzun yıllar Folk müzik yaptıklarını kabul etmekte direnmesine rağmen, büyük bir ironi ile 2011 yılının BBC Radio Folk ödülünü evlerine götürdü.

Diğer dosya