Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Massive Attack

12 Temmuz 2008 - 13:59
Massive Attack’in müziğini, soulla hip-hop’un, reggeanin ve rockın mixlenmesinden ortaya çıkan bir tarz olarak tanımlayabiliriz. Grubun daimi elemanlarında 3D adıyla bilinen Robert Del Naja, Massive Attack’in üyesi olmadan önce bir graffiti sanatçısıydı ve sanatını yaptığı eserlerinden dolayı tutuklanıncaya kadar da devam ettridi.

 

3D grubun diğer elemanları The Wild Bunch’ın Dj’leri olan “Mushroom”, Vowles ve “Daddy G” Marshall ile 80’lerin ortasında “The Wild Bunch”ın sayesinde tanıştı. Massive Attack böylece 1987’de oluştu.  Grubu oluştururken hedefledikleri “sanat üzerinden müziğe ulaşmaktı” bu fikirle birlikte The Wild Bunch’ın üyeleri arasında bu noktada anlaşmazlık çıktı ve böylece grup dağıldı.  Gruptan Nelle Hooper, Soul II Soul’la geçti, böylece Hooper, hem Soul II Soul’la hem de Massive Attack’le çalışmaya başladı.

 

1990 yılında grubun ilk albümleri “Blue Lines” çıktı. Blue Lines 90’lı yılların pop gruplarının yaptıkları albümler arasında gösterilebilecek en mükemmel örneklerden biriydi. Massive Attack, bu ilk albümlerini; rap, dub ve klüp kültürünü birleştirerek oluşturmuştu. Albümden çıkan ilk single, Shara Nelson’ın solistliğini yaptığı ve Tricky’nin de rap performansında bulunduğu ‘Daydreaming’ oldu. Daydreaming’den sonra ‘Unfinished Symphaty’ ve ‘Safe From Harm’ çıktı. İki parçanın da klibini Baillie Walsh çekti.

 

3-D, Mushroom ve Dady-G asil elemanlarından oluşan Bristol kökenli grubun ikinci albümü “Protection” oldu.  Protection ilk albümden daha farklı, şaşırtıcı ve kendi bünyesinde bir öncü olma niteliğini taşıyordu. Albümün prodüktörlüğünü bu seferde Nelle Hooper yaptı. Fakat bu albümde yer alan solistler farklıydı. Tricky bu albümde Massive Attack’le beraberken, Shara solo çalışmaları sebebiyle albümde yer almadı. Ayrıca Everything But The Girl’den Tracy Thorn ve Nicolette, Protection’da yer alan diğer sanatçılardandı. Protection’dan çıkan singlelar; albümle aynı adı taşıyan parça ‘Protection’, ‘Karmacoma’ ve ‘Sly’ oldu. Ayrıca Massive, Protection’da albümün tüm parçalarının remix versiyonlarını hazırlayan, Mad Professor’la da çalıştı.

 

Çıkardıkları ikinci albümle birlikte elemanların müzikal kalitesi de yükselmiş oldu. Grup uzun bir turneye çıktı. Bu turne sırasında Massive’e, Nicolette ve katılabildikçe Tracy’de eşlik etti. Bir kaç sene boyunca grup zamanını turnelere çıkmakla ve beklenen üçüncü albümlerini hazırlamakla geçirdi. Boş zamanlarını ise Madonna’yla, Marvin Gaye coverının prodüksiyonunu hazırlamaya ve Garbage’ın, Milk adlı parçasını remixlemeye ayırdılar.

 

1997 yazında Glastonbury Festivali’ne katıldılar. Bu festival için ‘Risingson’ adlı çok az sayıda piyasaya çıkartılan single’larını hazırladılar. Risingson’dan sonra grup bir başka parça daha çıkardı: ‘Superpredators’.

 

Massive Attack’in üçüncü albümü 12 Mayıs 1998’de piyasaya çıktı. Albümün adı “Mezzanine”di ve albümde 11 yeni parça bulunuyordu. Albümden çıkan ilk single ‘Teardrop’ oldu. Albümde yer alan bazı sanatçılar: Horace Andy, Cocteau Twins vokalist Liz Fraser ve Sara Jay’dı. Kuzey Amerika Turnesinde gruba Lewis Parker’da eşlik etti. Mezzanin’den çıkan ikinci single ‘Angel’ oldu. Angel’ın ilk remixini, İngiliz Grup, Blur hazırladı. Eylül ayında albümden üçüncü ve son single olan ‘Intertia Creeps’ çıktı. Bu parçanın Manic Street Preachers’dan, State Of Bengal’a kadar bir çok grup tarafından hazırlanmış remixleri bulunuyor.

 

Aralık ayında grup 11 singlelarından oluşan bir set piyasaya sürdü. Aynı zamanda grup, 5 dalda Brit ödüllerine aday gösterildi fakat ne yazık ki hiç birini kazanamadı.

 

1999 baharında Mushroom’un gruptan ayrıldığı söylentileri ortaya çıktı. Nitekim Mushroom, 1999 yazında Massive Attack’in çıktığı festivallerde bulunmadı. Sonunda Eylül ayında Mushroom’un gruptan ayrıldığı gerçeği açıklandı.  2001 yılında da Daddy G bazı durumlardan hoşnut olmadığını belirtti ve stüdyodan uzak kalmayı seçti.  Aynı  tarihlerde plak şirketleri Melankolic’te düşüşe geçmeye başladı ve 2003’te kapandı.

 

Daddy G. Geçici bir süre stüdyoya ara verdiği için, Davidge ve Del Naja stüdyoya beraber girdiler ve Şubat 2003’te 100th Window’u yayınladılar. 2003 yılının zorluklarına rağmen albüm  1 milyon kopyadan fazla sattı ve geniş kapsamlı bir turneye çıktılar.

 

2007’de Stephanie Dosen gruba katıldı ve turnede yer aldı. Aynı yıl Del Naja ve Davidge “In Prison My Whole Life” , “Battle in Seattle”, ve “Trouble the Water” adlı 3 soundtrack kaydetti ama bunu Massive Attack işlerinden ayrı olarak konumlandırmayı tercih ettiklerini söylediler.

 

Daddy G., Del Naja ve Davidge 2009 yılında 5.albümlerini kaydetmek için tekrar bir araya geldi . Davidge kayıtların 12 Kasım 2009’da tamamlandığını duyurdu ve albüm 8 şubat 2010’da piyasaya sunuldu.

 

17 Ekim 2011’de Massive Attack ve dubstep öncülerinden Burial’ın ortak çalışmasıyla oluşan 2 şarkılık bir plak,  limitli sayıda (1000 adet) yayınlandı.  Şarkılardan ilki 2010 yılındaki albümleri Heligoland’den Paradise Circus parçasının yeni versiyonu, diğeri ise yeni bir parça olan Four Walls oldu.

Diğer dosya