Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Peter Bjorn and John Röportajı

08 Şubat 2010 - 15:25
2 Şubat 2010... Havada kar, Babylon’da Peter Bjorn and John var. Öncesinde röportaj, parti, İstanbul’un kirli kışlık havasına uymadan.  Grup üyeleri aç, bir ki bir ki demek üzere ekipmanlar hazır ama öncesinde bizim, “hava çok soğuktu, çalışamadık” sorularımıza maruz kalacaklar. Neyse ki onların da bizi ciddiyete davet edecek durumları yoktu ki bol gülmeceden oluşan bir kayıt geçti elimize, arka planda da bam bam davul sesleri. Elimizde kalanların bir önemi yok,  harika geçen o geceden sonra.

Grup, sahneye çıktığında unuttuğumuz şarkıları Amsterdam’ı bize hatırlattı, David Bowie ismi ise konuşma sırasında Bjorn ve John’a,  iki renkli göz ve China Girl’ü anımsattı.

Yoldan çevirmiş gibi yaptığımız kısa anket, ilk İstanbul deneyimlerinden akılda kalanla başladı..

“ Festivale gelmiştik ve CSS (Cansei De Ser Sexy) ile tanıştık burada. Helyum gazı çektik ve oldukça karanlık çocuklar olduk, canavara dönüştük seslerimizle. Çok eğlenceliydi. Bunu hatırlıyoruz..”

  

Living Thing’in depresifliğinin nedeni:

“Aslında insanların böyle düşünmesinin ya da daha depresif bir albüm beklemesinin bir nedeni de albüm kapağının karanlık olması. Eğer albüm kapağı, yavru kedilerin, kanguruların ya da denizin olduğu bir çalışmadan oluşsaydı, daha farklı bakarlardı.. Aslında sürekli değişen ruh halimize de bağlayabiliriz”

Bjorn ve John’dan öneriler:

Wolf Gang

www.myspace.com/thisiswolfgang 

Atlas Sound

www.myspace.com/atlassound

The Paper 

www.myspace.com/paperstockholm

 

Hatırlatmalar:

Kanye West:  

“Seneler öne aynı sahnedeydik. Daha doğrusu, Kanye West’in arkasında çalmıştık. Çok eğlenceliydi aslında ama gerçekten sarhoştuk o zaman, iyi zamanlardı diyelim. Kafalarımız o kadar iyiydiki çok fazla birşey hatırlamıyoruz geceyle ilgili”

David Bowie: 

Bjorn, “özellikle 70’ler sonrası beni çok etkilemiştir. Bana ilk hatırlattığı China Girl şarkısı diyebilirim.”

John, “üç kelimede, iki renkli göz”

Stone Roses:

Bjorn, “Bizi etkileyen gruplardan biri. İlk zamanlarımızda şarkılarını da söylerdik. Tekrar bir araya gelecekleri ara ara gündeme geliyor fakat kesinlikle birleşmelerinden yana değiliz. Eski günleri hatırlamak isytiyoruz. Bir araya gelmemeliler.”

Miles Davis:

John, “Kind of Blue albümünü ben yapmış olmak isterdim. David ile  kayda girmek ve çalmak isterdim.”

Yeni Albüm Haberi: 

"İki hafta önce yeni şarkıları yazmaya başladık. İlk hafta çok içtik, ikinci hafta çalmaktan sıkıldık. İyi şarkılar olacak. Önümüzdeki yıla kadar yayınlamayacağız ve erken dönem kayıtlarımıza benzeyeceğini söyleyebiliriz."

Ve son ses: 

“Biz, Peter Bjorn and John. Radyo Eksen'desiniz...”

 

Röportajı Yapan : Şehnaz Aygül-Sine Büyüka

 

Diğer dosya