Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Radyo DJ'i Rodney Bingenheimer Rock And Roll Dönemini Anlatıyor

12 Temmuz 2012 - 13:12
Rodney Bingenheimer'in ismini daha önce duymamış olabilirsiniz ama bu şaşırtıcı olmaz. O, her zaman perdenin arkasında durmuş, gerçek bir rock and roll hayranıdır. Kendisi gelmiş geçmiş en büyük grupie olarak bilinir. Müzik zevkiyle her zaman bir adım önde olan ve  Bowie'den Coldplay'e bir çok ismin tanınmasında rol oynayan Bingenheimer'in geçmişinden bahsettiği ufak bir yazıyı sizlerle paylaşmak isteriz.

 

David Bowie’ye kayıt anlaşması alan ve Ramones’u Dünya’ya tanıtan L.A. lı Radyo DJ’i, Rock-and-Roll  geçmişini anlatıyor!

Sorgusuz sualsiz müzik dünyasının eksantriklerle dolu olduğunu söyleyebiliriz. Artistlerden, yapımcılardan, hayranlara kadar bu açık saçık, saçmalamayı seven artist dünyası, gelmiş geçmiş en değişik karakterleri doğurmuştur. En önde gelen karakterlerden biri de Rodney Bingenheimer’dir. Kendisi hiç kabullenmez; ama Rodney belki de müzik dünyasının en şık, en etkili ve en önemli kişilerinden biridir.

Çekine çekine, yumuşak bir sesle “Hayatım kulüpten beri çok sessizleşti” dedi, sesi geçmişin rahat tavrını andırarak. Tabi ki de Rodney Bingenheimer’ın İngiliz Diskosu hakkında konuşuyor—Hollywood’da 70’lerin başında açtığı popüler kulüp. 7561 Sunset Boulevard’da açtığı bu kulüpten sonra kendisini KROQ’da DJ olarak bulmuş ve başladığından beri orada çalışmaya devam etmiştir. Son otuz yıldır “Rodney on the ROQ” programı, Amerikan Rock müziği ile el ele yürümüştür. Kendisi The Ramones, Sex Pistols, Blondie, the Clash, the Talking Heads, the Runaways ve bir çok ismi radyoda ilk çalan DJ olarak bilinir. Ünlü Hollywood efsanesi Sal Mineo, Rodney’e “Sunset Sokağının Kralı” ünvanını vermiştir. Bu ünvan daha sonra Rodney’in hayatı hakkında 2003’de çekilen bir belgeselin adı olmuştur. Rodney, bu hayata Sonny Bono ve Cher için basında nasıl gözüktüklerinden sorumlu bir işte çalışmıştır. “Sunset Sokağı’nda yaşıyordum ve saçım Sonny’ninki gibiydi” diye hatırlıyor. “Saçım öyleydi diye Cher bana: gel bizle kal dedi, ve kaldım”. Bana kanatları altına aldıkları minik bir çocuk gibi baktılar. Rodney’in başarıları arasında belki de en önemlisi David Bowie’nin kayıt antlaşması almasını sağlayan adam olmasıdır.

Rodney gülerek “Bana kulübü açma fikrini veren oydu, nerdeyse bir David Bowie Katedraliydi” dedi. “Kulübün Londra havası vardı; içi hep David Bowie eşyaları, posterleri ve hatıralarıyla doluydu. Sonra ona bir kayıt antlaşması arıyorduk, ilk Liberty/UA Records a gitmiştik. O işe yaramayınca RCA’de birkaç kişi tanıdığımdan Bowie ve eski Kulüp partnerim Tom Ayres için onlarla konuştum.”

Her ne kadar birçok başarılı şarkıcının ünlü olmalarında yardımcı olmuş olsa da, hâlâ tüm olanlara inanamıyor. “Blondie’nin Rock and Roll Hall of Fame ödülünü kazandığında çok mutlu olmuştum ve sahneye çıktığında ilk teşekkür ettiği kişi kimdi? Bendim ve inanamadım, Debbie’yi çok seviyorum.” 2007’de kendine Hollywood Walk of Fame’de bir yıldız verilirken “İnanılmazdı ve bil bakalım kim geldi: Brian Wilson, Henry Rollins, the Bangles, the Donnas, Go-Go’s dan bir kaç kişi, birçok dinleyici ve sayısız eğlenceli insan daha” dedi.

Pazar geceleri, gece yarısından sabahın üçüne kadar “Rodney on the ROQ”, Rodney’in hep canlı çaldığı sette yayında. Hâlâ aktif bir MySpace profili var ve profilde yaşı 26. “Yaşsız” diye açıklıyor. Hep yeni müzisyenler için arayışta. Rodney, 90’lı yıllarda No Doubt, Blur ve Nirvana gibi grupların üne ulaşmasında önemli rol oynamıştır (Courtney Love bile ünlü olabilmek için “Rodney’in peşini bırakmadım” bile demiştir) ve hâlâ bugünlerde rock dünyasında heyecan verici zamanlara eriştiğimizi söylemekte. “Uzun zaman geçtiği için daha iyi,” demişti ve “Bir aralar aksadı ama rock dünyası şimdi yine eski haline ulaşıyor” dedi. Şimdiki favorileri İngiltere grubu Spector ve Arctic Monkeys, bir de sarkıcı/şarkı yazarı Marina & the Diamonds’dır. Rodney yeni Beach Boys şarkısını da çok seviyormuş. “Çıkmadan evvel ilk ben çaldım, bu yüzden Tanrı radyoyu çıkardı, tüm olay radyoda bitiyor” dedi. Hâlâ tanışmak istediği bir insan var mı diye sorduğumuzda, çok ciddi bir şekilde “Daha Lindsay Lohan’la tanışmadım” dedi.

Kendi Rock & Roll tarihini yazması istendiğinde Bingenheimer, “Şu an bir kitap yazıyorum! Adı Rodney Bingenheimer’s English Disco: A Glitter Revolution.” Kitap sadece kulübünün kapanana kadar olan tarihini içinde barındırsa bile, Rodney inanılmaz kariyer ve hayatının filmini ya da kitabını yazmaya hazır. Ama yakın zamanda yapmayacağı şeylerden biri emekli olmaktır, kendisi “İyi müzik olduğu sürece bende çalarım” diyor. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alıntı: Patrik Sandberg

www.vmagazine.com/2012/07/heroes-rodney-bingenheimer

Çeviri: Kaan Hacıevliyagil

 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...