Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Radyo Eksen'de Andy Burrows Röportajı

13 Şubat 2012 - 14:03
İngiliz müzisyen Andy Burrows’u müzikseverler Razorlight’ın davulcusu olarak tanıdı. Yaramaz çocuk Johnny Borrell’in yanında akıllı uslu duruşuyla çok dikkat çekmedi belki ama “America”, “Before I Fall to Pieces” ve daha bir çok şarkıda onun da imzası vardı. Sadece muazzam bir davulcu değil, aynı zamanda iyi bir yazardı da. Ardından Amerikalı grup “We are Scientists” le çalmaya başladı. Ama kendisini elit müzisyen kategorisine yükselten, “I am Arrows” projesiydi. I am Arrows adı altında çıkardığı ve vokallerini de üstlendiği “Sun Comes Up Again”den çıkan birbirinden duygulu akustik şarkılar, Radyo Eksen’de de sık sık çalındı. 2010’un en iyi albümlerinde birine imza atan Burrows, üstüne bir de Editors solisti Tom Smith’le bir grup kurarak geçen Aralık ayında bir Noel albümü yayınladı. Şu anda Melanie C ve Tom Odell gibi isimlere prodüktörlük yapan Andy Burrows’la e-mail üzerinden bir röportaj gerçekleştirdik ve merak ettiklerimizi sorduk. İşte Burrows’un söyledikleri...

 

Andy şu anda New York’ta “ We are Scients”le stüdyodasın. Kayıtlar nasıl gidiyor? Sound açısından yeni albümde bir sürpriz olacak mı?

Teşekkürler, gayet iyi gidiyor. Ama daha yeni başladık. Uzun zamandır prodüktörlüğümüzü yapan Ariel’la Vampire Weekend’in Brooklyn’de kayıt yaptığı stüdyoda çalışıyoruz. Şu anda görünen, sound’un hayli iddialı olacağı. Kısa süre sonra Los Angeles’ta kayda devam edeceğiz.

 

Damon Albarn bir röportajında aynı anda birden fazla projeyle uğraşmazsa verimli olamayacağını söylemişti. Sen de sürekli aynı anda farklı projeler üretiyorsun. Bu şekilde daha mı rahat çalışıyorsun?

Razorlight’tayken başka şeyler yapamamak beni çok rahatsız ediyordu. Yardım amaçlı ufak bir solo projem oldu ama onun dışında Razorlight tüm vaktimi alıyordu. Gruptan ayrıldığımdan beri bir projeden diğerine koşturuyorum. Böylesi daha iyi, farklı projelerde bambaşka insanlarla çalışmak bana daha çok ilham veriyor.

 

Bu projelerden biri de Editors solisti Tom Smith’le birlikte çıkardığınız Noel albümü. Smith&Burrows projesi bizi oldukça şaşırttı. Tom’la beraber böyle bir albüm çıkartma fikri nasıl oluştu?

Tom ve ben 7-8 senedir çok yakın arkadaşız ve uzun zamandır beraber bir şeyler yapmak istiyorduk. Bu sene aynı anda ikimizin de boş vakti oldu ve hemen stüdyoya girip fırsat varken bir şarkı kaydedelim dedik. Sonra gerisi geldi ve birden ortaya bir Noel albümü çıktı. İkimiz de bu süreçte çok eğlendik. Şimdi ikinci Smith&Burrows albümü üzerinde çalışıyoruz.

 

I am Arrows’a dönersek, bize göre Sun Comes Up Again bir başyapıttı. Siz albümün geri dönüşlerinden memnun musunuz?

Çok teşekkürler! Bir davulcu olarak solo projeleriniz bazen yeteri kadar ciddiye alınmayabiliyor. Bu açıdan düşünürsek bence fena geri dönüşler almadım. “Nice Try” isimli şarkımın “Friends with Benefits” filminde kullanılması da ilginç oldu. Bence çok komikti!

 

Üyesi olduğun diğer başka grupların aksine, “Sun Comes Up Again” de daha yumuşak, daha naif ve daha akustik bir sound vardı. Bunu özellikle mi denemek istedin?

Davullardayken daha sert çalmayı ve rock sularında gezmeyi daha çok seviyorum. Ama kendim için şarkı yazarken hep daha sakin ve daha akustik şarkılar çıkıyor. Neden olduğunu tam olarak bilmiyorum. Belki de sesim çok volümlü olmadığı için daha sakin takılmayı tercih ediyorumdur kimbilir?!

 

Nerede daha mutlusun? Stüdyoda kayıtta mı, davullarda mı, sahnede şarkı söylerken mi?

Hepsini gerçekten çok severek yapıyorum. Ama özümde her zaman bir davulcuyum. O yüzden en rahat olduğum yer, grubumda davulun başında olduğum zaman. Ama şarkı söylemekten de keyif alıyorum. Özellikle de Tom’la Smith&Burrows’dayken.

 

Pek çok kişi internette çeşitli ortamlarda, şarkılarının altına, senin en az değer gören müzisyenlerden biri olduğun konusunda yorumlar bırakmış. Bu sana kendini nasıl hissettiriyor?

Sanıyorum bu şekilde değer görmek mutluluk verici. Ama ben olduğum yerden memnunum. Sadece bu sene birkaç albüm daha yapmak istiyorum o kadar.

 

Müzik artık sadece müzik olmaktan çıktı. Görüntü, pr, tüm bu diğer dış faktörler bir grubun başarısını nasıl etkiliyor sence?

İyi şarkı her zaman bir projenin uzun soluklu başarı yakalaması için en önemli şeydir. Ama bir müzisyenin cool gözükmesi de yararına olur tabi.

 

2011’de bize tavsiye edeceğin gizli kalmış gruplar var mı?

En sevdiğim İngiltereli grup Guillemots. Onlara bayılıyorum! Tabi pek bilinmeyen bir grup oldukları söylenemez. Yeni çalışmaya başladığım Tom Odell de çok özel bir müzisyen.

 

Son olarak, müzisyenlerin bitmeyen çelişkisi: Londra mı, New York mu?

Bunu sormanıza çok şaşırdım! Londra’ya ve buradaki müzik ortamına bayılıyorum.  Ama yakın zamanda ailemle birlikte New York’a taşınacağız. Dolayısıyla cevabım, her ikisi de!

 

Röportaj: Sine Büyüka

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...