Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Radyo Eksen'de Electric Guest Röportajı

11 Haziran 2012 - 10:45
Soul ve funk pop etkili ilk albümlerini Danger Mouse prodüktörlüğünde kaydeden Los Angeles'lı 2'li Electric Guest'e merak ettiklerimizi sorduk.
 

Radio Eksen: Şarkı söyleyebileceğini ne zaman anladın?

Asa Taccone: İlkokulda koroda söylemek dışında bir geçmişim yok. Los Angeles’a taşındığımda binlerce şarkı yazdım ama kendim için değil, hep başkalarının söyleyeceğini hayal ettim. Brian (Danger Mouse) bana daha önce güzel bir sesin var daha çok şarkı söylemelisin demiş, hatta bir albüm yapmam gerektiğini söylemişti. Ama uzun bir süre boyunca bu konuda birşey yapmadım.

Radio Eksen: Öyleyse daha önce bir grup deneyimin yok?

Asa Taccone: Hayır, bu ilk grubum.

Radio Eksen: Danger Mouse’la nasıl biraraya geldiniz?

Asa Taccone: Çok uzun zaman önce üniversitedeyken Los Angeles’ta yaşayan abimi arar ona yazdığım şarkıları söylerdim. Birgün yanında müzik yapan bir arkadaşının olduğunu söyledi. Biran’la öyle tanıştım. O kadar eski bir zamandan bahsediyorum ki! Bana parçalarını yolla demişti. O zamandan itibaren mentorum gibi oldu, müzik söz herşeyi önce onunla paylaştım. Tam o sıralarda Brian Gorillaz’ın ilk albümünün prodüktörlüğünü yaptı ve kariyeri yükselişe geçti. Los Angeles’taki evinden taşınacaktı ve bana orda yaşamamı önerdi. İçinde stüdyosu olan büyük bir yerdi. Ben de öyle yaptım. Müzik yapan arkadaşlardık, zamanla arkadaşlığımız iyi bir dostluğa dönüştü.

Radyo Eksen: Bugüne kadar bir çok harika işe imza atan Danger Mouse’un en sevdiğin işi ne oldu?

Asa Taccone: Hip Hop işlerini severim, Danger Doom beraberliği ve 2005 albümleri The Mouse and the Mask favorimdir.

Radyo Eksen: Grubun ismi nereden geliyor?

Asa Taccone: Ortaokulda okuldan atılmış, benim gibi kötü öğrencilerin gittiği bir okulda devam etmek zorunda kalmıştım. Eğitim biraz aksaktı. Arada bir okul çıkışında doughnut yemeğe giderdik. Orada çalışan yaşlı bir kadın vardı  ve beni seviyordu. Gizli inançları olan spiritüel bir kadındı. Birgün sohbet ettiğimiz sırada bana unutma sen bu dünyada elektirk bir ziyaretçisin (Electric Guest) demişti. Hiç unutmadığım bu hikayeyi New York’ta anlattım ve bunun bir grup ismi olması yönünde yorumlar yapıldı.

Radyo Eksen:  İlk albümünüz Mondo Mayıs’ta yayınlandı yaz için planlar neler?

Asa Taccone: 38 günlük bir turneden yeni çıktık, fazlasıyla yorucu geçti. Yarın tempo yeniden başlıyor. Önce Avrupa. 2 hafta Avrupa’da olacağız ardından Japonya ve Avustralya’yı ziyaret edeceğiz son olarak  Amerika’ya döneceğiz plan bu. Stüdyoya girmek için sabırsızlanıyorum.

Radyo Eksen: Stüdyoya girmekten bahsetmişken hangisini daha çok seviyorsun sahne mi stüdyo mu?

Asa Taccone: Sahnede olmayı çok sevsemde stüdyo diyeceğim. Stüdyoda rahat ve yaratıcı oluyorum.

Radio Eksen: Müzik yazmak için nelere ihtiyacın olur?

Asa Taccone: Albüm için çalışmalara başladığımda yarattığım işleri stüdyoya götürüp orada daha profesyonelce kaydetmenin peşindeydim. O şekilde kuralına göre olacağına inanıyordum. Ama ilk singleı yayınladıktan sonra bu fikir kendini çürüttü. Müziğin bir kuralı olmadığını farkettim. Müziği evimde, rahat ettiğim yerde kaydetmek çok daha keyifli. Bilirsin sütdyoların camı yoktur, karanlık odalardan oluşur. Bu yüzden aslında stüdyoları pek sevmiyorum. Evde camımdan hayata karışarak, gün ışını yaşayarak müzik yapabilmek çok keyifli. Yeni albümde de bu yolu izleyecek, kayıtları odamda bitireceğim. Tamamlandığında son rötuşlar için stüdyoya gideceğim. Sormana şaşırdım, evet sessizliği severim ve evde bunu sağlayabiliyorum.

Radyo Eksen: Nelerden ilham alırsın?

Asa Taccone: Hayatta bulunduğum yerden. LA’da yaşamaya alışmaya çalışıyorum. Burası zor bir yer. Amirkan rüyasının doruk noktasında yaşandığı, para ve şöhretin olmazsa olmaz bir değer olduğu LA’da yaşamak biraz, nasıl desem, tuhaf. Ciddiye alınmak zor.

Radyo Eksen: Parçaları yazarken dinleyicileri dans ettirecek şeyler yapmaya çalışıyor musun?

Asa Taccone: İnanılmaz! Bu soru dün de soruldu. Samimi cevabım hayır olacak. Ben stüdyoda olduğumuz süre boyunca heyecanıma yenik düşüp bolca dans ettim, Biran’da bana güldü. Srounun cevabı hayır, müziği yazar çalarken insanları dans ettirebilir miyim diye düşünmüyorum.

Radyo Eksen: İlk albümde Danger Mouse ile çalışmış olmak, iyi yorumlar almak ve bu doğrultuda yoğun bir konser planına sahip olmak. Tüm bunların ardından müziğe bakış açın değişti mi?

Asa Taccone: Biraz. Hala sahneye çıkmadan önce çok heyecanlanıyorum. Zamanla aşabileceğim sanırım. Müzikal olarak hayatımda en çok ilham aldığım noktadayım. Müziği çok sevmeme rağmen hiçbir zaman iyi bir konser izleyicisi olmadım. Turne sırasında binlerce grup izledim ve herbiri birbirinden çok farklı olduğunu gördüm. Kimi grup bir adam ve gitardan oluşuyor kimiyse bir drum machine ve kadın vokal. Müziğin keskin çizgileri yok. İstediğin herşeyi yapabiliyorsun, bunu daha iyi anladım. En iyisi aklındaki, kalbindeki yolu izlemek.

Radyo Eksen: Kendini geleneksel mi bulursun?

Asa Taccone: Biraz evet biraz hayır. İnsanlar artık çok kolay müzik yapabiliyor, buna karşı değilim ama bu durumu bilmek beni daha sağlam bir altyapıyla müzik yapmaya teşvik ediyor.

Radyo Eksen: Umarım seni İstanbul’da izleme şansımız olur. Teşekkürler.

Asa Taccone: Umarım, teşekkürler.

http://www.youtube.com/watch?v=yBZgHVXGyBg

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...