Radyo Eksen'de şu an :

haberler

Radyo Eksen'de Meriva Röportajı

05 Ağustos 2013 - 17:31
6 yıllık dostluk, küflü stüdyolar, birkaç yarışma sonunda geçtiğimiz sene ikincisi düzenlenen “Be The Band” müzik yarışmasını kazanan Meriva’yı Babajım stüdyolarında ziyaret ettik. “Sevdiğimiz müziği yapıyor, daha çok insanla buluşmak istiyoruz” diyen Meriva ekibi, şu sıralar sonbaharda yayınlanacak ilk stüdyo albümlerini kaydetmek için Babajım stüdyolarında çalışmalara devam ediyor. Röportajlara çekingen yaklaşan Meriva ekibine hikayelerini anlattırdık.

Radyo Eksen: Gruba isim bulma konusundan başlayalım. Birkaç isim değiştirmişliğiniz var, Meriva ‘ya nasıl karar verildi?

Soner: Meriva isminin başımızdan geçen bir olayın ardından ortaya çıktığını, bir anısı olduğunu söylemek isterdik fakat ne yazık ki  öyle bir olay yok. Fonetik ve anlam olarak hoşumuza gitti, hepimiz tamam dedik Meriva ortaya çıktı. İsim kısmı grubumuzun oluşumunda aniden gelişen tek şey. İsim bulmak o kadar zor birşey ki üzerine çok düşünmedik.

Radyo Eksen: Ne kadar zamandır berabersiniz ?

Soner: 6 senedir beraberiz. Bunun bir de ben gelmeden önceki evreleri var, ismin Pest olduğu sonradan İnterpasif olduğu dönemler.

Radyo Eksen: Birkaç yarışmaya katılmışsınız hatta bir tanesinde jüri özel ödülünü de almışsınız. Be The Band maceranızdan bahsedebilir misiniz? Nasıl hazırlandınız?

Mehmet: Bildiğimiz tüm yarışmalara katılmaya çalıştık. Bu yolculukta kim olduğumuzu, ne yapmak istediğimizi anlamamızda etkisi oldu yarışmaların, güzel evrildik. Be The Band’in ilk senesinde de vardık ama derece alamamıştık. Neyse,  kafaya koyduk, bu sene birinci biz olduk, mutluyuz.

Kaan: Aslında Be The Band’den önce bırakmıştık yarışma olayını. Ama Be The Band diğer işlerden farklıydı; kazanırsak süper olacağından emindik, albüm yapacaktık, ciddi bir stüdyo ortamı sağlanacaktı, şansımızı denemeye karar verdik. Ciddi disipline olduk, sıkı çalıştık, kazandık. (Gülüyorlar.)

Radyo Eksen: Yarışmayı kazandığınızda şaşkınlık yaşadınız mı, neler oldu o anlarda?

Kaan: Yekta Kopan ismimizi söylediğinde anlamadık. Düşün o kadar beklemiyorduk.

Mehmet: Anladığımızda sahne yedek klübesi gibi olmuştu zaten.

Soner: İyi ki daha önce katıldıklarımızı kazanamamışız dedik. (Gülüşmeler.) Yok ciddiyim. Yani, daha öncekilerden herhangi birini kazansaydık şu elimizdeki fırsatların hiçbiri olmayacaktı belki de. Çok güzel denk geldi. Şimdi her şey olması gerektiği gibi.

Radyo Eksen: Stüdyo nasıl gidiyor?

Soner: Kayıt aşaması iyi gidiyor, müthiş bir uyumumuz var ki bu müziğimize de yansıyor. Yeniliklere açığık insanlarız, birbirimizin fikirlerini ciddiye alıyoruz. Babajım ekibi bize inanılmaz destek oluyor. Mesela Harun Tekin (Mor ve Ötesi) vokal kayıtlarımıza katıldı, Ruben (prodüktör) zaten joker grup elemanımız.

Radyo Eksen: Peki Meriva en çok hangi grubu dinler, sever, sayar?

Kaan: Çok farklı müzik zevklerimiz var.

Hakan: Hastasıyız diyebileceğimiz grup Mutemath’tir. Yaptıkları her işi çok başarılı buluyoruz.

Mehmet: Evet ama grup ilk kurulduğunda favorimiz Deftones’du.

Soner:  Deftones, Korn, Katatonia, Incubus, Fall Out Boy ... gibi ağır,sert, gençlikte daha kolay kaldırılabilir grupları coverlıyorduk.

Radyo Eksen: Albüm daha çok hangi duyguları kapsayacak size?

Kaan: Sözlerimiz karanlık ama müziğimiz aksi yönde.

Mehmet: Her insanın içinde olan umut gibi düşün. Karanlıktayız ama her parçamızda muhakkak o tünelin sonundaki ışığı gördüğümüz bir yer var.

Soner: Biz genel olarak her şey çok kötü desekte müziğimiz bunun aksini algılamanız için sizi zorluyor olacak.

Radyo Eksen: Söz müzik derken stüdyodan çıkan işleriniz sizi şaşırttı mı?

Soner: Beklediğimizden daha iyi olduğunu söylemek gerek, çok orkestral bir tını yakaladık. Daha önce evde kaydettiğimizi düşünürseniz halimizden çok memnun olduğumuz söylemek doğru olur.

Hakan: Hayalimiz garage rock’tan ziyade prodüksyonla desteklenmiş, renkli, yoğun bir albüm yapmaktı. Bu sebepten stüdyoya daha yatkın bir grubuz, bilgisayarlarla aramız iyi.

Radyo Eksen: Albümü ne zaman yayınlayacaksınız?

Hakan: Kış başı, sonbaharın bitişi gibi albüm yayınlanmış olacak. Plan bu.

Radyo Eksen: Peki albümden önce konser var mı?

Mehmet: Rock’n Coke’ta sahnede olacağız.

Radyo Eksen: Kiminle aynı sahneyi paylaşmak isterdiniz?

Mehmet: Foo Fighters! Queens of the Stone Age’de olur.

Soner: Türk isimlerden Mor ve Ötesi.

Radyo Eksen: Kendinizi müzik ortamına hazır hissediyor musunuz?

Kaan: O kısım tamam da bu röportaj işlerine pek alışkın değiliz. Bakalım..

 

 

 

irem c. Berkel

 

 

 

 

Diğer haberler