Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Radyo Eksen'de Metronomy Röportajı

02 Temmuz 2012 - 14:50
Pozitif Günler kapsamında 28 Haziran’da gerçekleşen Metronomy konseri öncesi, grubun kurucusu Joseph Mount ile bir telefon röportajı gerçekleştirmiştik. Röportajın bir bölümü burada...

 

Radyo Eksen: Metronomy 13 sene önce senin yatak odanda kuruldu. Bugüne kadar üç albüm yayınladınız. İlk albümünüz tamamen enstrümental ve elektronik ağırlıklıydı. 2008’de çıkan ikinci albümünüzde sözlere de  yer vermeye başladınız ve sen şarkı söylemeye başladın. Son albümünüz ise öncekinden çok daha fazla vokal ağırlıklı, daha slow ve soft (bunun, albüm konseptinin doğduğunuz yer Devon hakkında olduğunu göz önünde bulundurarak söylüyorum) ve şarkı sözleri mükemmel. Üçüncü albümle beraber aranıza iki yeni yüz katıldı. Gabriel ayrılırken,  Anna (davulda) ve Gbenga (bas gitarda) gruba dahil oldu. ‘The English Riviera’nın kayıt sürecinden biraz bahsedebilir misin?

Joseph Mount: İlk albümü basit bilgisayarım ve evdeki mini keyboardlarımla kaydettim. Son albümümüzden sonra ise şansımı deneyip yeni bir sound yakalamak istediğime karar verdim. The English Riviera ilk stüdyoda kaydedilmiş albümümüz ve ilk defa stüdyo tecrübesi edindik. Bu sebeple diğer albümlerimize kıyasla soundumuz daha iyi ve kaliteli bir hâl aldı.

RE:  Artık kendinizi gerçek bir grup olarak tanımlayıp, birbirinizi tamamladığınızı düşünüyor musunuz?

Joseph Mount: Evet, aramızdaki ilişki gayet iyi. Şarkıları ben yazıp, kayıtlarını da kendim yaptığım için en çok turnedeyken beraber vakit geçiriyoruz.Ve turnelerimiz çok eğlenceli geçiyor. Çok şanslıyız ki sürekli tatildeyiz.

RE: Muhteşem bir yıl geçirdiniz. Birçok ödüle aday gösterildiniz, sayısız konserler, bitmek bilmeyen check-inler ve onlarca röportaj.. Yorgun hissediyor musunuz? Bu soruyu soruyorum çünkü hayranlarınız (ben de dahil olmak üzere) şimdiden sizden yeni bir albüm beklentisi içinde. Yeni şarkılar üzerinde çalışıyor musunuz?

Joseph Mount: Evet, bütün yıl neredeyse seyahatlerle geçti bu yüzden tam anlamıyla şarkı kayıtları yapmamız mümkün olmadı ama demolar kaydediyoruz. Ve yeni albüm için biz de çok heyecanlanıyoruz çünkü bizimle birlikte bu heyecanı paylaşan artık binlerce hayranımız var. Bu da bizim, yeni projeler konusunda daha istekli olmamızı sağlıyor.

RE: Videolarınızın da muhteşem olduğunu söylemek zorundayım.

RE: Bildiğim kadarıyla bir sahil kasabasında, sahilden birkaç mil ötede büyüdün. İstanbul’a geldiğinde buranın sana Devon’ı hatırlatacağını düşünüyorum.  Şu an nerede yaşıyorsunuz?

Joseph Mount: Londra’dan taşındım ve şu an Paris’te yaşıyorum. Oscar ve Gbenga ise İngiltere’nin güney kıyısında yer alan Brighton’da yaşıyor. Anna ise Londra’da...

RE: Şu sıralar neler dinliyorsunuz?

Joseph Mount: Bu aralar 60’ların plaklarını dinleyip bir sonraki albüm için fikir edinmeye çalışıyorum. Sly and the Family Stone, Beatles, The Zombies gibi eski grupları dinliyorum. Yeni grupları takip ettiğim pek söylenemez, nostaljik takılıyorum.

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...