Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Radyo Eksen'de Slash Röportajı

05 Şubat 2013 - 18:03
Gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olarak kabul edilen Slash'le 2 Şubat konseri öncesinde kısacık bir röportaj fırsatı yakaladık.

Rock'n roll ikonu Slash, şapkası, deri pantalonu ve kucağında gitarıyla Eksen'in sorularını yanıtladı.

 

Radyo Eksen: Bir rock’n roll ikonu için fazla alçak gönüllü olduğunuzu duydum.

Slash: Teşekkür ederim. İnsanlarla aramda pek bir fark varmış gibi hissetmiyorum. Ben de herkes kadar sıradan biriyim aslında.

Radyo Eksen: Gitarla tanışma anını hatırlıyor musun?

Slash: İlk gitarımı annemin eski bir arkadaşı vermişti.

Radyo Eksen: Anneannenizin ilk gitarınızı verdiğini okumuştum. Bu doğru değil yani?

Slash: Hayır. Annemin arkadaşıydı beni gitarla ilk tanıştıran. Onu çalarken seyretmiş, etkilenmiştim. Müzisyen değildi, ama beni etkilemeyi başarmıştı. Kısa bir alışma süresinin ardından aşık olmuştum. Sürekli çalıyordum. Hayatım gitar olmuştu.

Radyo Eksen: Çocukluğunda etrafındaki karakterlerin farkında mıydın?

Slash: Pek sayılmaz. Durumun ciddiyetini anlayabilmem zaman aldı.

Radyo Eksen: Sizin için gitar çalmakla yarışabilecek şey?

Slash: Sex.

Radyo Eksen: 2 çocuğunuz var, onları gitar konsunda yüreklendiriyor musunuz?

Salsh: Evet. Evde gitarları var ama pek çaldıklarını duymadım (gülüyor). Israr etmiyorum açıkcası. Daha çok Perla (Karısı) çalmaları için baskı yapmam gerektiğini söylüyor. Israr etme konusunda çok başarılı değilim. Bir enstrüman çalmayı zorla istetemezsiniz.

Radyo Eksen: Annen sahne kostümünün oluşmasında etkili oldu mu?

Slash: Pek sayılmaz. Zevkli bir kadındı ve bana da ilham verirdi. Sadece bir defa onun zoruyla bir kumaş pantalon giymiştim. Bir daha da giymedim.

Radyo Eksen: En sevdiğin albümleri bizlere hatırlatmanı istesek.

Slash: Of. Çok var. İlk aklıma gelenler Aerosmith - Rocks, ACDC - Highway to Hell, Led Zeppelin - Houses of the Holy,  Black Sabbath albümleri Paranoid ve Sabbath Bloody Sabbath ve The Rolling Stones – Sticky Fingers.

Radyo Eksen: Adına gitar serileri üretilmiş bir efsane olarak bu albüm turnesinde ve bu akşam sahnede hangi gitarlarını göreceğiz?

Slash: Tabii ki Les Paul. Bu turnede 2 gitar kullanıyorum. Her turneye gitarların yedekleriyle çıkarız. Toplamda 4 gitar yani. Ne olur ne olmaz.

Radyo Eksen: Sizi uzun zamandır dinlemek için can atan bir sürü genç hayranınız bu akşam burada olacak. Onlara önerebileceğiniz birşeyler var mı?

Slash: Bunun korkutucu bir tarafı var. Öneri kısmına gelirsek. Herkes birbirinden farklı. Çalma, çalışma teknikleri farklı. Yaptığın şeyden zevk almak en önemlisi. Mutlu oluyorsan daha çok yaparsın, daha çok çalmak seni en iyi yapabilir. Yapmayabilir de...

 

 

Röp: İrem Berkel

 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...