Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Radyo Eksen'de Yeasayer Röportajı

31 Ağustos 2012 - 13:44
New York çıkışlı saykodelik pop grubu Yeasayer ile 21 Ağustos'ta yayınlanan 3. ve yeni LPleri Fragrant World ve diğer şeyler hakkında konuştuk.

http://www.youtube.com/watch?v=ml9oNH4UjzQ

 

Eksen: Ira’yla konuşuyorum değil mi, grubun basçısı?

Yeasayer (Ira Wolf Tuton): Evet.

 

Eksen: Doğru biliyorsam şu anda bir turnedesiniz, nasıl geçiyor?

Ira Wolf Tuton: Aslında Almanya’daki turumuz henüz bitti ve biz de eve dönmeden önce bir kaç günlüğüne Londra’ya geldik.

 

Eksen: Brooklyn’e geri dönmeden önce yani?

Ira Wolf Tuton: Evet.

 

Eksen: Peki, son albümü tamamladınız ve şu an neler yapıyorsunuz?

Ira Wolf Tuton: Evet albüm az bir zaman önce bitti ve Ağustos’ta çıkıcak. O yüzden de şimdilik video’ları toparlamaya çalışıyoruz.

 

Eksen: Fragrant World’ün kayıtlarını tam olarak ne zaman tamamlandı?

Ira Wolf Tuton: Hatırladığım kadarıyla, yani en son stüdyoya gittiğimizde Ocak veya Şubat’tı ve bazı şarkılarımız için konserde çalmak üzere düşündüğümüz eklemeler vardı ve bu yüzden de albüm çalışmaları biraz bölündü.

 

Eksen: Son konserlerinizde yeni albümünüzden şarkılar çaldınız yani?

Ira Wolf Tuton: Evet bir kaç tane… ama diğer turnelere göre daha kısa bir tur oldu; ancak yine de yeni şarkılarımızı bir kaç ay çalışıp konserde çalıcak düzeye getirdiğimize inanıyoruz. Konserlerde yeni parçaları çalmak da bizim açımızdan iyi bir deneyim oldu, zaten çoğu kişinin daha önceden duymadığı çokça müzik yapıyoruz.

 

Eksen: Bunu demeniz komik; çünkü bu son albümünuzu sabırsızlıkla bekliyorum ve ilk kayıt Henrietta’ya bayıldım. Canlı duysaydım kesinlikle çıldırırdım ve emin olun benim gibi düşünen çok kişi tanıyorum. O zaman şu anda son albümünüzün şarkılarını test ediyorsunuz bir bakıma. Geri dönüşler nasıl oldu? Yeni olarak, Odd Blood’dan farkı ne?

Ira Wolf Tuton: Doğrusu, canlı performansımız beğenildi ve geri bildirimler gayet pozitifti. İlk defa çaldığımız şarkıların varlığı engel olarak düşünülse de genel olarak beğenildi. Tabii bu yüzden de oldukça heyecanlıyım yeni şarkıları çalacağımız için. Bunun üstünde de yeni tekniklerle aynı zamanda eski albümlerimizden parçaları da yeniden düzenliyoruz ve bunun da başarılı olduğunu söyleyebilirim.

 

Eksen: O zaman Fragrant World yeni bir şey olacak diyebilirmiyiz?

Ira Wolf Tuton: Evet; tamamen yeni diyemeyiz ama All Hour Cymbal ve Odd Blood’dan farklı, yeni bir seviyede.

 

Eksen: Sizin gibi gruplardan duymak gerçekten çok hoş. Aynı havuzdasınız ama farklı tarzlarda. Grubun adı, ‘Yeasayer’ nereden geliyor?

Ira Wolf Tuton: Grup adı bulmak aslında zor bir iş. Grubun resmen üyesi olmayan biri buldu. İçinde 100’den fazla grup ismi taşıyan bir günlüğü vardı ve yollarda aklına geldikçe yazardı. Biz de o sıralar grubu kuruyorduk ve günlüğün üstünden geçerken birden isim çıkıverdi. Oldukça basit ve sade görünüyor ve belli bir simetri ve kalitesi var. Anlam olarak da farklı insanlarda çok farklı anlamlar uyandırıyor.

 

Eksen: Hazır nasıl göründüğünden bahsetmişken, oldukça canlı ve güzel videolarınız var. Bunlara kim karar veriyor ve siz mi yapımcıları bulup işe başlıyorsunuz yoksa onlar mı size teklifle geliyorlar?

Ira Wolf Tuton: Çoğu zaman dışarı çıkıp arayan biz oluyoruz. İnsanın etrafını yetenekli insanlarla donatması önemli bir şey. En başında ilk albümün kapak çalışmasını…İkinci albümde de bir arkadaşımız Ben Fallon… Hep yeni direktörler aradık. Yetenekli ve aklı başında, sizin yaptığınız işi belki bambaşka bir şekilde sunabilecek insanlarla tanışabilmek çok iyi bir fırsat oluyor bu anlamda.

http://www.youtube.com/watch?v=vo4rbhR_vsk

 

Eksen: Stüdyoyu mu tercih edersin yoksa sahneyi mi?

Ira Wolf Tuton: İkisinden de çok farklı şekillerde zevk alıyorum. Farklı iki hayvan gibi. Stüdyo oldukça mental, beyin egzersizi gibi geliyor ve insan orada kendini biraz daha işine adıyor ve dış dünyayla bağlantısını ister istemez koparıyor. Canlı performans ise apayrı. Sahnedeyken fiziksel bir rahatlama yaşıyorsunuz, benzersiz bir deneyim.

 

Eksen: Çocukken en çok kimi dinlerdin? Ne tür bir beynin böyle müzik yapabileceğini ve senin neyi dinleyerek büyüdüğünü merak ediyorum.

Ira Wolf Tuton: Hepimizi farklı müzik türleri etkiledi sanırım. Ama kesinlikle radyonun, özellikle Amerikan radyosunun, son altın çağları boyunca benim ömrüm pop müzik dinleyerek geçti. Amerikan radyosu her şey demekti. 50'lerden beri psychedelic rock'n'roll 60'lı yıllarda, sonra 70'lerde daha ağır şeyler ve 80’lerde synthesizerlar geldi ve alternatif müzik ve experimental dediğimiz şeyler ortaya çıktı. Ben klasik müzik ve caz müziğe çok ilgi duyan bir ailede büyüdüm. Ben de büyürken hep farklı müzikler ve sesler dinlemiş oldum. Bu da çeşitliliğe ve müzisyen olmak ve kendi grubumu oluşturmak istediğimde de bende bir ilgi yarattığını düşünüyorum. Ve bu noktada.

 

Eksen: Söylediklerinden yola çıkarsak hepinizin müzik hakkında farklı düşünceleri var. Ama stüdyoya girdiğiniz zaman güçler birleşiyor, peki yazım kısmı nasıl gelişiyor?

Ira Wolf Tuton: Aslında hepimiz ayrı ayrı kendi evlerimizde düşünüyoruz ve bir şeyler yazıyoruz. Sonra stüdyoda bir araya gelince de sadece üçümüz bir araya gelip o gün ne yapacağımızı kararlaştırıyoruz ve şarkı şarkı çalıyoruz. Eğer beğenmediklerimiz olursa veya geliştirebileceğimizi düşündüğümüz bir şey bulursak da onun üstünde çalışıyoruz. Sahnede neyi nasıl çalabileceğimizi konuşuyoruz. Sıkça da konuşuruz hatta aylar sürer bu; fakat son ürünü elde etmeden elimizden gelenin en iyisini yapmak isteriz.

 

Eksen: Anşaşamadığınız ya da zorlandığınız oluyor mu?

Ira Wolf Tuton: Tabi hepimiz tartışıyoruz; ancak bu tartışmaların hepsi gerekli. Birbirimizle bağırışmıyoruz elbet ama kesinlikle tartışma ortamı oluşturuyoruz. Konu ne kadar ufak olsa da kimin haklı çıkacağına bakıyoruz. Üç kişi olmamızın bir avantajı olarak da iki farklı düşünce arasında kararı veren bir üçüncünün olması oluyor. Yaptığımız konuşmalar son derece açık ve biz bunları sonuna kadar götürebilmek için devam ettiriyoruz. Üretken olabilmek için birbirimize karşı açık ve dürüst olmak zorundayız. Sonuçta önemli olan ego değil, ürettiğimiz ürün.

 

Eksen: Son soru olarak, daha çok software bazlı bir grup olduğunuz için, Leonard Cohen, Bob Dylan gibi klasikler hakkında ne düşünüyorsun? Günümüzün müziği ve gittiği yön hakkında ne diyebilirsin?

Ira Wolf Tuton: Şu anda bizim gibi gruplar için heyecan verici bir zamanda olduğumuzu düşünüyorum. Bizim kabul ettiğimiz bir felsefe var. O da kabul edip kullanabildiğimiz her türlü yolu denemek. Yani yeni kaydın çoğu synthesizer’larla yapıldı; ama bir o kadarı da bilgisayarla; bir o kadarı da sade gitar tonlarıyla ve pedallarla yapıldı. Ama bilgisayar hepsini kapsayan konumda ve biz de bu çağdaş kayıt teknikleriyle uyum içindeyiz. Ben, önümüzdeki dünya ve bize sunacakları için heyecan duyuyorum. Ben, şahsen, bazı insanların bu değişimi ilginç, yaratıcı ve üretken bir şekilde kullanıyor olmasından çok mutluyum.... İnternet, bugünkü toplumun üstündeki büyük bir etki bırakıyor. Ben gençken hayat sabki gerçek bir şey değilmiş gibi düşünmeye başladım. Şimdi ya bu gelişimden uzak kalır, korkuyla yaşarsın ya da bir parçası olursun. Ben de özdşleştirmeyi tercih ediyorum.

 

Eksen: İnternet için "Rahatsız fikirler" dedin de, Facebook ya da Twitter kullanıyor musun?

Ira Wolf Tuton: Ben şahsen kullanmıyorum. Ben daha çok kendi aradığım bilgilere ulaşmak için kullanıyorum. Grubun kendi twitter hesabı var ve ben de kendi katkımı Instagram ile yapıyorum.

 

Eksen: Bir Instagram kullanıcısı olarak, instragramın kişileri fotoğrafçıymış gibi hissettirdiğini düşünüyor musun?

Ira Wolf Tuton: Evet, ama burada yine kullanıcıyı kanıt olarak görebiliriz. Facebook veya twitter’da hesap açmam tamamen bana kalmış bir seçim. Böyle bir güç, dünyanın farklı yerlerinde farklı şeyler ifade edebilir. Ve bir çok insan için çok önemli olabilir. Sonuçta hangi kullanıcı adıyla kimi takip edeceğime ben karar veriyorum. Bu müzikle de bağdaştırılabilir. Artık bireyler pop kültürü, popüler medyayı tanımlamada gücü elinde bulunduruyor. Bu beni düşündürüyor... dinlemenin ya da okumanın ya da deneyim kazanma, bu ortam bireyleri editör yapıyor ve beni heyecanlandırıyor. Şu anda, bizler tarihin hiçbir döneminde olmadığı kadar satır aralarını görme yeteneğine sahipiz. Ben heyecan verici olduğunu düşünmek zorunda hissediyorum kendimi. Bu zor olabilir; çünkü ortada çok saçmalık var, emin olun. Her zaman saçmalıklar olacak ama ben sadece dikkatlice yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum. Böylece size uygun olanı seçebilirsiniz.

 

Eksen: Ira seninle konuşmak büyük bir zevkti çok teşekkür ederim. Umarım sizi İstanbul’da dinleme şansımız olur.

Ira Wolf Tuton: İstanbul açık ara en çok gitmek isteyip de gidemediğim yer. Oradaki yetkililer kimse iletin.

 

Diğer dosya