Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Red Hot Chili Peppers

16 Mayıs 2008 - 13:03
Red Hot Chili Peppers 1983 yılında California’da Fairfax Lisesi öğrencilerinden Anthony Kiedis ve Flea tarafından kurulmuştur diyebiliriz.

 

Aynı liseden arkadaşları olan ve “What Is This” adlı bir grupta müzikal hayatlarını sürdüren; Jack Irons ve Hillel Slovak’ı da gruplarına dahil eden ikili ilk konserlerini  “Tony Flow and the Miraculously Majestic Masters of Mayhem” adıyla Rhytm Lounge’da verdiler.

 

İlk konserlerinde bekledikleri başarıyı elde edemeyen grup, kısa bir süre içerisinde adlarını “Red Hot Chli Peppers” olarak değiştirdi ve 6 ay sonra da plak şirketi EMI’yle anlaşma imzaladı.

 

Bir süre sonra “What Is This?”le de çalmaya devam eden Irons ve Slovak eski grupları “What Is This”i; Red Hot Chili Peppers’a tercih etti. Bu sırada plak şirketi EMI gruba stüdyoya girmeleri için baskıda bulunuyordu. Kiedis ve Flea gitarist Jack Sherman’ı ve baterist Cliff Martinez’i gruba dahil ederek, grubun müzikal hayatında pek etkili olmayan  ilk albümleri “The Red Hot Chili Peppers”ı piyasaya çıkardı.

 

1985 yılında Jack Sharman gruptan ayrıldı ve yerine, grubun ilk üyelerinden Hillel Slovak katıldı. Ve bu yeni birleşimle grubun ikinci albümü “Freakly Styley” piyasaya çıktı. George Clinton’un prodüktörlüğünü üstlendiği “Freakly Styley”de çok az satış yapmış olmasına rağmen bu albümle grup üyeleri yaptıkları funk’la punk’ın ve rock’ın karışımı müzik tarzı bu tür müzik türünden hoşlananlar arasında tanınmaya başlanmıştı. 

 

Grubun üçüncü albümü ve Hillel Slovak’la birlikte çıkardığı son albümü “Uplift Mofo Party Plan” 1987 yılında piyasaya çıktı.27 Haziran 1988’de Slovak aşırı dozdan hayatını kaybetti. Grubun kalan üyeleri de sağlıklı bir yaşam sürmüyordu. Bu kadarı Jack Irons’a fazla geldi ve Irons gruptan ayrıldı.  

 

Bu olaydan bir kaç hafta sonra Flea ve Anthony Kiedis çok sevdikleri ve sadece onun için yaşadıkları gruplarını tekrar oluşturma çalışmalarına başladı. Kısa bir süre içinde grubun yeni üyeleri gitarist John Fusciante ve baterist Chad Smith’le anlaştılar.

 

1989 yılında grup, yeni üyeleriyle, ilk albümleri “Mother’s Milk”i piyasaya sürdü. Bir çok eleştirmene göre ise; Stevie Wonder’ın ‘Higher Ground’ adlı parçasının coverının da içinde bulunduğu bu albüm Red Hot Chili Peppers’ın o güne kadar çıkarmış olduğu en başarılı albümdü.

 

Bir süre sonra ise grup plak şirketi EMI’yla olan anlaşmalarını iptal etti ve Warners’la yeni bir anlaşma imzaladı.

 

1991 yılında grubun yeni albümü “Blood Sugar Sex Magic” piyasaya çıktı. Grup bu albümle listelerde uzun süre başarılı oldu. 1992 yılının Mayıs ayında Blood Sugar Sex magic bir milyondan fazla bir satış grafiğine ulaştı. Albümün yayınlanmasından sonra grup Avustralya ve Japonya’yı kapsayan ve biletleri haftalar önce biten bir turneye çıktı. Fakat turne çok uzun ve yorucuydu. O zamanlar daha 21 yaşında olan John bu yoğun temponun ona göre olmadığını düşündü ve Japonya konserlerine iki gün kala gruptan ayrıldı. Bu da grubun çıkmış olduğu turnenin noktası oldu.

 

Bu noktada Flea’nin eski bir arkadaşı ve aynı zamanda da Thelonious Monster’dan Lonnie Marshall’ın kardeşi olan Arik Marshall gruba girdi. Fakat bu yeni oluşumun ömrü uzun sürmedi. Grubun diğer üyeleri hiç bir şeyin Hillel ve John’la birlikte olan zamanlardaki gibi olamayacağına karar verdi.

 

Kendilerini tekrar yeni bir gitarist arayışı içinde bulan grup üyeleri, 1993 yılında Jane’s Addiction’ın gitaristi olan Dave Navarro’yu buldular. Böylece grup bir kez daha tamamlanmıştı. Fakat yeni bir albüm çıkarmaları 2 sene sürdü. 1995 yılında "My Friends" ve "Aeroplane" ” gibi hit parçaların çıkış yaptığı albüm “One Hot Minute” piyasaya çıktı. Albüm listelerde 4 numaraya kadar yükseldi.

 

Bu arada grup üyeleri albüm çalışmalarının yanı sıra soundtrack çalışmalarına da yer verdi. Howard Stern’in “Private Parts”, “Twister” adlı filmleri ve aynı zamanda Beavis and Butthead içinde parçalar hazırladı. Flea, Penelope Spheeris’in “Suburbia” adlı filminde bir punk’I canlandırırken Coen Kardeşlerin ünlü filmi “Big Lebowski”de de Alman bir terörüstü canlandırıyordu. Anthony ise kendini daha bireysel işlere verdi ve Hindistan’a gitti.

 

1998 yılının Mayıs’ında ise Dave Navarro solo çalışması “Spread”e daha fazla zaman ayırabilmek için gruptan ayrıldı. Bu ayrılışta, 6 yıl önce gruptan ayrılmış olan John Fusciante için açık bir kapı anlamına geliyordu.

 

8 Haziran 1999’da Red Hot Chili Peppers, John Fusciante’yle birlikte “Californication” albümünü yayınladı. Aynı yıl grup Woodstock 99’da ve dünyanın bir çok yerinde konserler verme imkanı buldu. 

 

                Grup 2000 MTV Video Müzik Ödülleri'nde "Videoda Öncü Grup Ödülü"nü kazandı. Californication 'ın videosu "En İyi Yönetmen" ve "En İyi Sanat Yönetmenliği" ödüllerini aldı. Bu arada John Fusciante üçüncü solo albümü olan To Record Only Water For Ten Days 'i çıkardı. 2002'de ise By The Way albümü  piyasaya çıktı.

 

2004 yılında RHCP, “Live in Hyde Park” adlı ilk konser albümünü piyasaya sürdü. Albüm, Londra’daki Hyde Park’ta sahne aldıkları üç gecenin kayıtlarından oluşurken, grup bu üç gecelik konser dizisinden 17 milyon dolar kazanarak bir rekora imza atmayı başardı.

 

Grup 9. Stüdyo albümünü Rick Rubin'in prodüktörlüğünde, Stadium Arcadium adıyla 2006 yılında çıkardı. Blood Sugar Sex Magik 'in de kaydedildiği stüdyoda kaydedilen albümün çıkış parçası "Dani California"dır.  İkinci single "Tell me Baby" , üçüncü single "Snow(hey oh)" 4. parçasıdır. Mtv Awards'a da aday olarak gösterilmiştir.

 

9. stüdyo albüm sonrası grup kendilerine daha çok zaman ayırmak için kısa bir süre müziğe ara vermiştir. Anthony ve Flea Çocuklarıyla ve hayatlarıyla ilgilenirken, Chad Bir Caz grubuna girmiştir. John ise solo çalışmalarına devam etmektedir.

 

John Frusciante 16 Aralık 2009 tarihinde gruptan ayrıldı. 2 Ocak 2010 tarihinde ise onun yerini Josh Klinghoffer almıştır.

 

Grup 10.stüdyo albümleri olan I'm With You'yu 30 Ağustos 2011 tarihinde yayınladı.

Diğer dosya