Radyo Eksen'de şu an :

haberler

SALVADOR DALİ İSTANBUL'DA

22 Aralık 2011 - 11:31
 

Koleksiyonunda Rene Magritte, Andy Warhol gibi dünyaca ünlü sanatçıları barındıran InArtis ve  Kült işbirliğinde gerçekleştirilecek Salvador Dali Sergisi Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ev sahipliğinde Tophane-i Amire’de yapılıyor.

20. yüzyılın en önemli sanatçılarından Salvador Dali’nin  23 Aralık 2011 de açılacak, 26 Şubat 2012 de sonlanacak sergisinde  sanatçının İlahi Komedya, Sürrealizm İzleri, Gala ile Akşam Yemeği adlı 3 ayrı başlıktaki 121 eseri yer alıyor.

  

İLAHİ KOMEDYA

1950’li yılların başlarında dönemin İtalyan hükümetinin, Dante’nin 700. doğum günü şerefine Dali’den sanatçının uzun soluklu şiiri İlahi Komedya’yı resimlemesini istemiştir. Dante’nin İlahi Komedya’da günahkârların ruhlarının dehşet verici hallerini, acı çekişlerini betimleme gücü Dali’nin hayal dünyasını beslemiş olsa da sürrealist sanatçının kurduğu imgelem tamamen kendisine özgüdür.Dali’nin çizimleri İlahi Komedya metninin illüstrasyonlarından çok, onun sürrealist yöntemiyle uyguladığı yorumladır.

 

GALA İLE AKŞAM YEMEĞİ

Çocukluğundan beri aşçı olmayı hedefleyen Dali, bu hayalini 68 yaşında, efsane restoranların ve aşçılarının menü ve tariflerinden oluşturduğu, sürrealist gastro-estetik hikâyelerini bir araya getirdiği bu seride gerçekleştirir. Renk ve ışık oyunlarıyla dolu bu çalışmalarda Dali, açlıktan ölmek üzere olan sanatçıya vurgu yapar ve sanatçı, yemek parası olmadığı için aç kalan birisi olarak değil, tutkularıyla yanıp tutuşan, sanatı, aynı yemek yer gibi hazla, abartıyla ve gösterişle sindiren bir kimse olarak betimlenir.

1971 yılında resmedilen Gala ile Akşam Yemeği 12 adet renkli litografiden oluşur.

 

SÜRREALİZM İZLERİ

Sürrealizm İzleri Dali sembolizminin ve sürrealizminin örnek niteliğindeki çalışmaları olarak kabul edilmektedir. Bu eserlerinde oluşturduğu düşsel atmosfer,  hayal ile gerçeği ayırmanın mümkün olmadığı plastik bir evreni imler.  Dali’nin asıl hedefi gündelik hayatı sarkastik bir tavırla hayal’in evine dönüştürmektir nitekim Sürrealizm İzleri Dali’nin kendisi, sanatsal izleğine ışık tutan önemli sembollerdir.

Sürrealizm İzleri Salvador Dali’nin 9 adet renkli basım litografileri içermektedir. Litografiler 1971 tarihinde Paris’te yapılmıştır.

 

 

 

Diğer haberler

Soft Cell veda konserini verdi

1984 yılında dağılıp, 2001’de yeniden bir araya gelip bir sene sonra dördüncü ve final albümünü yayınlayan Soft Cell, dü...