Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Stone Temple Pilots

03 Şubat 2008 - 12:37
Stone Temple Pilots’ın hikayesi; Scott Weiland ve Robert DeLeo’nun, Los Angeles’taki “Black Flag” konserinde tanışmalarıyla başladı. Bu konser sırasında ikili aynı kızla çıktıklarını öğrenir ve tartışmak yerine bir işbirliğine girerler ki bu işbirliği de beraber şarkı sözü yazmaktır. Bir süre sonra ise ortak kız arkadaşları Texas’a taşınır ikili de kız arkadaşlarının evine.

 

Weiland post-punk ekolünü benimsemişken, DeLeo klasik rock’tan hoşlanıyordu ve ikisi kısa bir süre sonra Pasifik kıyılarında hızla popülerliği artan grunge hard-rock sound’unu müziklerine yerleştirdi.

 

Grubun adının önce Mighty Joe Young olması kararlaştırılır ve baterist Eric Kretz ve DeLeo’nun erkek kardeşi gitarisr Dean DeLeo’da gruba katılır.

 

1990 yılında grup, Los Angeles’taki “Whisky” barında ilk konserlerini verir ve bundan iki sene sonra yeni sesler keşveden Don Mullen; grubun bir konserini izleme fırsatı bulur ve Mighty Joe Young’ın, Atlantic Records’la anlaşma imzalamaları için aracı olur. 1 Nisan 1992’de grup plak şirketiyle anlaşma imzalar ve ilk albümleri için prodüktör Brendan O’Brian’la birlikte stüdyoya girerler. Kayıtlar sırasında grubun avukatı “Mighty Joe Young” adını yaşlı bir blues sanatçısının çoktan aldığını bu yüzden grubun adını değiştirmesi gerektiğini bildirir ve sonunda grubun adı “Stone Temple Pilots” olarak değişir. Bu isim aslında bir araba yağı markası olan ve aslında hiç bir anlama gelmeyen S.T.P.’nin grubun isminin baş harfleri olarak kullanması sonucu ortaya çıkar.

 

Grubun sound’u; Led Zeppelin, Seattle çıkışlı Peral Jam, Soundgarden ve Alice In Chains’e benziyor olsa da, Weiland’ın derin sesinin Eddie Vedder’a benzerliği inkar edilemese de grubun kendine has bir sound’u vardı ve grubun Eylül ’92 çıkışlı ilk albümü “Core”la da bu ispatlanmış oldu. Core 1993 yılının yazında Amerika’da Top 20’ye girdi ve sadece Amerika’da 4 milyon kopya sattı.

 

Grubun 3 hafta gibi kısa bir süre içinde kaydedilen bir sonraki albümü 1994 Haziran ayı çıkışlı “Purple” ise yine Amerika listelerinde 1 numaraya yükseldi ve üç hafta da bu başarısını korudu. Grup kendilerine haksız yere yapılan yakıştırmalardan sıkılmış olmaları sebebiyle bu defa onları Pearl Jam’le kıyaslayacak her hangi bir yazı ve eleştiri çıkmaması için kasten Pearl Jam’le ilgili herhangi bir materyali müziklerinde kullanmaktan kaçındı. Bu nedenlede grubun ikinci çalışması taktirle karşılandı.

 

1995 yılında Weiland iki yan projeyle ilgilenmeye başladı. Bunlardan biri ‘Magnificent Bastards’ iken bir diğeri de Weiland’ın, grubu ve hayranları için büyük bir kayıp olan keyif verici madde bağımlılığıydı. Mayıs ayında Weiland, üzerinde keyif verici madde bulundurmak sebebiyle Pasadena, Kaliforniya’da tutuklandı.

 

1996 yılının Mayıs’ında grubun o zamana kadar çıkarmış olduğu en iyi albüm kabul edilen “Tiny Music ... Songs From The Vatican Gift Shop” piyasaya çıktı. Albüm gerçekten çok başarılı olsa da Weiland’ın mahkemelerde ve rehabilitasyon merkezlerinde yaşadıkları sebebiylelekelendi. Bu gibi yakıştırmaların albümün hala Amerika Müzik Listeleri’nde ilk 20’de olması gibi grubun en önemli zamanlarından birinde çıkmış olması kafalarda grubun geleceği hakkında soru işaretleri oluşmasına sebebiyet verdi. Tam bu sırada 1996 yılının sonunda, Weiland, tüm kötü alışkanlıklarından arınarak grubuyla birlikte tekrar müzik piyasasına döndü.

 

1998 yılında ise Weiland, ilerde grubuyla birlikte yeni bir albüm çıkartacağını söyleyerek solo albümü “12 Bar Blues”u piyasaya sürdü. Bu sırada grubun diğer elemanları solist Dave Coutts’u aralarına alarak “Talk Show” adıyla yeni bir LP piyasaya sürdüler.

 

Kısa bir süre sonra Weiland, New York’ta keyif verici madde kullanma suçundan tekrar tutuklandı. Solistleri hapiste olsa da Stone Temple Pilots, bir sene sonra 1999 yılında “No:4”u piyasaya sürdü.

 

Grup 2000 yılıyla birlikte toparlandı ve bir sene sonra da son albümleri “Shangri-La-Dee-Da”yı piyasaya sürdü.

 

Müzikal yaşamları boyunca Stone Temple Pilots; bir Grammy, iki Amarikan Müzik Ödülü, iki Billboard Video Ödülü, bir MTV Müzik Videosu Ödülü ve Rolling Stone Dergisi’nin “1994 Müzik Ödülü”nü kazandı. 1996 yılında “Core” ve “Purple” sadece Amerika’da 11 milyon kopya sattı.

 

Grubun stüdyoda kaydettiği cover parçalar ise: 1995 yılında Encomium: A Tribute to Led Zeppelin albümü için “Dancing Days”i. 2000 yılında Doors Tribute albümüne “Break On Through”yu ve 2001 yılında da Twin Tower Fund Charity albümü için “Revolution” adlı parçayı kaydetti.

 

2002 yılında grup yeni albümü üzerinde çalışmaya başladığını ve 2003 Ocak ayında bitirmeyi planladıklarını duyurdu fakat Dean DeLeo ve Scott Weiland arasında turne sırasında yaşanan kavga nedeniyle grup ayrılmaya karar verdi.

Aynı yıl (2003) Weiland başarılı grup Velvet Revolver’a katıldı ve grupla beraber iki albüm çıkardı: Contraband (2004) ve Libertad (2007)

DeLeo kardeşlerde, Filter grubunun vokalisti Richard Patrick ile beraber Army of Anyone adlı grubu kurdu ve 2006’da ilk ve son albümlerini yayınladılar. Richard Patrick’in 2007 yılında eski grubu Filter ile yeni bir albüm yapacağını duyurmasıyla Army Of Anyone grubu belirsiz bir yola girdi.

2008 yılında Stone Temple Pilots için yeniden biraraya gelme yılı oldu. Dean DeLeo bir araya gelmelerinin 2007 yılında Weiland’ın eşinden gelen bir telefonla başladığını söyledi. Weiland’ın eşi onları özel bir kumsal partisinde çalmaları için davet etmişti, ve bu davet Weiland ile DeLeo kardeşlerin tekrar bir araya gelmesini sağladı.

2008 Mart ayında, Velvet Revolver ile turnedeyken Weiland konserin ortasında bu turnenin grupla son turnesi olduğunu duyurdu. Sonraki ayda Stone Temple Pilots 65 günlük bir Kuzey Amerika turnesi için tekrar bir araya geldiklerini duyurdu. Ayrıca Weiland gelecekte bir albüm daha yapabileceklerinin sinyallerini verdi. 

2009 yılının ortasında grup altıncı stüdyo albümlerini kaydetmeye başladı. Haziran 2009’da grup 18 şarkıyı yazmıştı ve 12 sinin albümde olacağını duyurdular.

Grup 2010 yılında Stone Temple Pilots isimli altıncı albümlerini yayınladı ve albüm  Billboard 200’de 2. sırada yer aldı.

2011’de STP, ilk kez Güneydoğu Asya turnesine çıktı ve Filipinler, Singapur ve Endonezya’da konserler verdi.

Grup Kasım 2011’de yeni albüm üzerinde çalışmaya başladıklarını ve 2012 yılı sonunda yayınlamayı planladıklarını duyurdu.

Diğer dosya