Radyo Eksen'de şu an :

haberler

The Charlatans Solisti Tim Burgess İngiltere'ye Dönüş ve Uyuşturucu Hakkında Konuştu

23 Ekim 2012 - 13:48
TIM BURGESS: Hayatı gerçekten neden sevdiğimi tekrar öğrenmek zorunda kaldım.

Tim Burgess’in en sevdiği şarkılardan biri Amerikalı grup Lambchop’un 2006 yılında cıkardığı albümde yer alan “Beers Before the Barbican.”  Ve bugün Burgess’in  röportaj için Barbikan’da buluşmayı önermesinin nedeni de Oh No I Love You isimli yeni çıkardığı albümünün sözlerini Lambchop grubunun baş solisti Kurt Wagner’in yazması.

Londranın simgesi bu binanın 45 yaşındaki müzisyen için başka anlamları da var.Bir kaç yıl önce Burgess, Céleste Boursier-Mougenot’ın  sergisini görmek için Barbikan’a gider.

Sergi ispinoz kuşlarının elektronik gitar çalmasıyla ilgiliydi. Bu sergide tüm enstrümanların gücünü arttırmışlar ve kuşlarda bu enstrümanların üstüne konarak müzik yapıyorlardı. Bu haftalarca sürdü ve herkes coşkuyla bağırıp çağırıyordu. Burgess serginin son günü şovu görmeye gittiğinde kuşların mahvolduğunu, gösteri yapmadıklarını ve heryerde tüylerin olduğunu görür.

Bu görüntü Burgess’I çok etkiler ve kendi hayatıyla benzerlikler taşıdığını düşünür. Kendini boş bir kaba benzeterek birdenbire içki ve uyuşturucuyu bırakır, 10 yılı aşkın bir süredir Los Angeles’ta yaşamasının ardından şehre kırgındır, İngiltereye geri döner, evliliği bitmiştir, ve yıllardır süren uzun bir detokstadır. Bir oda dolusu bitkin ispinoz kuşlarını gördüğünde Burgess aynı acıyı hisseder.”Tuhaf bir yerdeydim.” der. “Sanki benim de tüylerim yerlerdeydi ve hayatla ilgili sevdiğim şeyler nelerdi onlerı tekrar öğrenmek zorundaydım.”

Onu mutlu eden şeylerden biri de albümlere ve gruplara tekrar odaklanmaktı ve bu gruplardan biri de uzun zamandır işbirliği yapmak için görüştüğü Wagner’in grubu Lambchop’tu.Heyecanlanan Burgess Nashville’e uçtu ve ikili orada şarkı sözlerini yazmak için bir hafta geçirdiler. Önce kahve içmek için buluştular, sonra Burgess gidip bir melodi kaydedip Wagner’a gönderdi o da ertesi sabah ona "He agreed to be my mirror." la cevap verdi.

Bu albüm bu sene Burgess’in çıkardığı ikinci çalışma. İlki şehirde epey ses getiren “Telling Stories” adlı bir anı yazısı. Bu çalışmada Burgess kendisinin ve grup arkadaşlarının 1990 lardaki  kokainli hayatının canlandırıcı etkisini  anlatır. Onun bu yöntemini beklenenin aksine bulabilirsiniz.”Kendimi 'Cocainus' başlığını yazarken buldum” der. “ Bunu yazmalıydım.” der Burgess ve utanarak gülümser.”Bu o zamanlar ne durumda , nerede olduğumuzun samimi bir göstergesidir.”

 

http://www.youtube.com/watch?v=jTX7x8i2nnM

 

Röportajın tamamı için:

http://www.guardian.co.uk/music/2012/oct/21/tim-burgess-charlatans-interview?intcmp=ILCMUSIMG9382

 

Diğer haberler