Radyo Eksen'de şu an :

dosya

The Shins Röportajı

13 Mart 2012 - 11:41
Eksen: Nasıl gidiyor?

James Mercer: Güzel, şu an evdeyim Portland’da, mutluyum.

Eksen: Evlilik hayatı nasıl?

James Mercer: Harika. Bahçede yaban otlarını topluyorum, o da evde, umarım kusurumuza bakmazsınız.

Eksen: Tutkulu bir vokal tarzınız, yumuşak bir sesiniz var. The Shins ve diğer projeleriniz dışında başka tarzda bir müzik yapmayı düşündünüz mü?

James Mercer: Birçok farklı müzik türünü seviyorum. En sevdiğimin country tarzı olduğunu söyleyebilirz. Babam bir country şarkıcısıydı, hala çalıp söyler. Gençliğimde beni çok etkilemişti. Bazen daha o yönde, tarzda bir müzik ürettiğimin fantazisini kurarım. Biryandan R&B tarzını da kendime yakın bulurum, klasik R&B’den bahsediyorum. Yaptığım bazı şarkılarda bahsettiğim tarzları birleştirdiğime inanıyorum.  Sesim, yıllar geçtikçe daha güçlü bir hale geldi, bundan çok mutluyum. İlerleyen yıllarda belki daha farklı bir müzik üzerinde çalışabilirim.

Eksen: The Shins’in 4. Stüdyo albümü Port Of Morrow yayınlandı, nasıl hissediyorsunuz?

James Mercer: Güzel bir iş çıkardığımızı düşünüyorum. Bu işi bir süredir yapıyorum ve anladığım kadarıyla müzik dünyası biraz maymun iştahlı. İnsanların nasıl algılayacağını kestirmek mümkün olmuyor. Ben yaptığımız işten gurur duyuyorum, prodüktörümüzle çalışmaktan dolayı mutluyum ve sanırım en çok efor sarfettiğim albüm bu oldu. Dinleyenlerinde bunu hissedeceğini umuyorum.

Eksen: The Antler ön grubunuz oldu, özel bir sebebi var mı?

James Mercer: Birbirimize uygun olacağımızı düşünüyorum. En azından eğlenceli olucak, belki biraz  bencillik yapıyorum. Şaka bir yana son albümlerinin harika olduğunu söylemeliyim.

Eksen: Albümden çıkan ilk parça gibi “Basit Bir Şarkı”nın sizce reçetesi nedir?

James Mercer: Söylemesi zor, müziğin ne kadar çeşitli olabildiğini tahmin edemezsin. Zor bir soru bu, herkese göre farklı bir cevabı olacaktır sanırım. Ben bir çok zaman kendimi pop müzik dinlerken buluyorum. Bence bir parçayı mükemmel kılan özellik sizi yakalaması, hatırlanabilir olmasıdır, melodik olması ve sizi şaşırtıcak farklı akorlar bunlar önemli. Tuhaf ama bir yandanda birarada güzel olacak işlerin biraraya getirilmesi, müzik böyle birşey.

Eksen: Braoken Bells hakkında, Danger Mouse’la bir süpergrup kurma fikri nasıl ortaya çıktı?

James Mercer: Wincing the Night Away albümünün turnesindeydik. Bir seneden uzun bir süre turnedeydik, yorulmuştum. Turne bittiği sırada eve dönüp yeni bir The Shins albümü yapmak istemediğimi farkettim. Yapacak başka bir şey aradığım sırada Brian (Danger Mouse) beraber bir grup kurma fikriyle geldi. Bu konuşma Brian’ın Dark Night Of The Soul albümü üzerinde çalıştığı sırada oldu. Biz Broken Bells için stüdyoya girdiğimiz sırada bana Dark Night Of The Soul albümündede yer vermek istediğinden bahsetti, ben de kabul ettim. Biran aynı anda birçok proje üzerinde çalışabilen biri. O sıralarda Rome (Danielle Lupi & Danger Mouse) üzerinde de çalışıyordu.

Eksen: Danger Mouse ve Danielle Luppi'nin albümü Rome bizlerin de favorisi olmuş bir yapıt, western müzikten hoşlandığınızı söylemiştiniz, Rome hakkında ne düşünüyorsunuz?

James Mercer: Bayılıyorum! Jack White’ın en sevdiğim işlerinden biri. Brian’ın bana bu projeden bahsettiği zamanı hatırlıyorum, henüz kimse bir şey bilmiyordu. İlk duyduğumda aklım almadı. Ama bunu yapabilecek biri varsa oda tabi ki Brian’dı. Çok başarılı, harika bir albüm. Umarım daha çok insanın dinleme fırsatı olur.

Eksen: Geçtiğimiz sene kimleri dinlediniz? Bize önereceğiniz isim var mı?

James Mercer: Cass McCombs’u bilir misiniz? Onun büyük hayranıyımdır. Mükemmel bir yazar, çok iyi bir grubu var. 2011’de yayınladığı albüm Humor Risk en sevdiğim albüm oldu.  

 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...