Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Üniversite diplomasını alan 25 ünlü müzisyen

02 Şubat 2015 - 14:09

PJ Harvey geçtiğimiz sene Londra’da, kültürlerine yaptığı katkılarından dolayı, Goldsmiths Üniversitesi’nden onursal derecesini aldı.İşte karşınızda Dr. Bob Dylan! 1970 senesinde Princeton Üniversitesi, Zimmerman’a sanata yaptığı katkılarından dolayı doktorasını vermek istedi. Dylan cüppeyi giymeyi reddedince yetkililer de ödülü vermekten vazgeçmekle tehdit etti, yani olay neredeyse bir felakate dönüşecekti. Ancak 2004 senesinde, St Andrews Üniversitesi’nde sanatçı durumu kabullenince işler yoluna girdi.
Jimmy Page, Boston'daki Berklee College of Music’in öğrencilerine dokunaklı bir konuşma yaptıktan sonra doktorasını almıştı.
New York'taki Pratt Institute, eski öğrencilerinden Patti Smith’i unutmadı. 2010’da, efsane punk şairi Smith, öğrencilere dokunaklı bir konuşma yaptıktan sonra diplomasını kabul etti.
İşte Bob Geldof, Master of Arts dalında fahri doktorasını almış, gayet keyfi yerinde poz veriyor.
Michael Jackson da, 1988 senesinde, New York’taki Fisk Üniversitesi tarafından fahri doktora ünvanına layık görülmüştü.
"Düşünün bir kere, ben Dr. Dolly’im!" herkesin favori country şarkıcısı Dolly Parton, 2009 senesinde University of Tennessee tarafından layık görülen ödülünü alırken bunları söylemişti.
1999 senesinde David Bowie, Berklee’den fahri doktorasını aldı. Bowie; törenden bir gece önceyse, üniversitedeki öğrencilerin kariyerindeki şarkıları seslendirdiği organizasyona katılmıştı. Ödül konuşmasını yaparken eski günleri yad etmiş, John Lennon’la çalışmayı "Beavis and Butthead"e benzetmişti.
Puff Daddy, müzik işine girebilmek için bıraktığı okuluna yıllar sonra ödülünü almak için döndü. Konuşmasında kendini "sihirli bir yaratık” ve hatta “boynuzlu at” olarak tanımlamıştı.
Avustralyalı sanatçı Kylie Minogue, 2011’de Anglia Ruskin Üniversitesi’nde yapılan bir törenle, göğüs kanseri için yaptığı çalışmalarından dolayı, ödülünü almıştı.Michael Eavis müzisyen değil, ama listeye girmeyi hak ediyor. Glastonbury Festivali’nin organizatörü olarak sanata yaptığı katkılarından dolayı, Buckinghamshire Üiversitesi tarafından ödüle layık görülmüştü.
Nat King Cole, 1963 senesinde Morgan State Koleji tarafından güzel sanatlar dalında ödülünü alırken çok keyifli görünüyordu.
Steven Tyler da doktorasını almıştı. Aerosmith solisti liseden sonra eğitimini sürdürmese de, 2003 senesinde Berklee College of Music tarafından fahri doktorası verilmişti.“Müziğin geçmişi oldukça iyidir, ama geleceği sizler sayesinde daha iyi olacaktır” Bu sözler Willie Nelson’a ait. 2011 senesinde Berklee College of Music tarafından ödülü verilirken yaptığı konuşmasından.İşte Whitney Houston! 1988 senesinde, Grambling State Üniversitesi tarafından ödülü verilirken.
Yoko Ono muhtemelen sizin hayatınız boyunca yediğiniz akşam yemeklerinden çok ödül almıştır. Liverpool Üniversitesi ve Bard College kendisine ödüle layık gören kurumlardan sadece ikisi.John Peel’e ödülünü, 2000 senesinde Liverpool Üniversitesi vermişti.U2 solisti Bono, Japonya’daki Keio Üniversitesi’nden, 2008 Mayıs ayında ödülünü almıştı. Sanatçının ödülünü alırken yaptığı konuşma 40 dakika sürmüştü.Frank Sinatra, 1985 senesinde, Stevens Institute of Technology tarafından ödüle layık görülmüştü. Ama öğrenciler bu durumdan pek hoşnut değildi. 102 öğrenci düzenlenen imza kampanyasına adını yazıp, “Frank Sinatra eğlence sektöründe tanınan bir simadır, mühendislik değil” demişti.Aretha Franklin’e ise ödülü, Harvard tarafından verildi.Elton John finallerinden önce Royal Academy Of Music’ten ayrılmıştı. Ancak 2002 senesinde geri kabul edildi ve kendisine akademik ödülü takdim edildi.Barbra Streisand’ın fahri doktorası, Hebrew Üniversitesi tarafından, 2013’te verildi.Annie Lennox ise University of Essex tarafından ödüllendirildi.Berklee College of Music'in ödüllendirdiği bir diğer kişi ise, 2013 senesinde ödülünü almak için Boston’a giden Carole King oldu.Ve son olarak, folk müziğin efsane ismi Pete Seegar. Kendisinin ödülü, 2008’de, Manhattan School of Music tarafından verildi.Kaynak: NME 

Diğer dosya

David Bowie'nin 100 Favori Kitabı

Kendisini kelimelere sığdırmak zor. Yaratıcılığı, özgünlüğü, vizyonerliği, cesurluğu ve pek tabii zamansızlığıyla yaşadı...