Radyo Eksen'de şu an :

haberler

Filmlerden Sahneler, Belgeseller, Propaganda Mesajları, Radyo Yayınları... Karşınızda Public Service Broadcasting

10 Aralık 2013 - 17:43
Perşembe gecesi Babylon sahnesinde izleyeceğimiz propagandaya yatkın topluluk Public Service Broadcasting Radyo Eksen programcılarından Gülşah Turgut'un sorularını yanıtladı.

 

Radyo Eksen: İlk albümünüz, Inform - Educate – Entertain 6 Mayıs’ta piyasaya sürüldü. Bize biraz albümden bahseder misiniz? Nelerden ilham aldınız?

Public Service Broadcasting: İkimizin de kişisel olarak etkilendiği birçok şey vardı. Ama asıl olan, yıllar önce ben radyo dinlerken geldi - Radio 4’teki bir programda halkı bilgilendirme filmlerinin online yayınlanması hakkında konuşuyorlardı. Ve ben o filmlerden birine müzik yapma isteği duydum, her şey bununla başladı. Sıra ilk uzunçalarımızı kaydetmeye geldiğinde ise kullanabileceğimiz tüm materyalleri kullandık; uzun metraj filmlerden sahneler, belgeseller, propaganda mesajları, radyo yayınları... İlgimizi çeken ve bize keyif veren şeylerin geniş bir enstantanesi diyebiliriz. Müzik yapma isteğini de bunlar sayesinde hissettik.

 

Radyo Eksen: Hangi albümlerle büyüdünüz? Müzikal kahramanlarınız kimlerdi?

Public Service Broadcasting: Bende en büyük etkiyi yaratan, Oasis’in Definitely Maybe albümüydü. Ergenlik dönemimi bu albümle geçridim.  Manic Street Preachers’ın The Holy Bible albümünü elbette ki atlayamam.  Büyürken benim için en önemli albüm olmuştu. Radihoead’i  de es geçemem, her zaman muazzam bir grup. Şimdilerde ise neredeyse her türden müzik dinliyorum.

 

Radyo Eksen: Gelecekte çalışmayı düşündüğünüz ya da işbirliği yapmak istediğiniz isimler var mı?

Public Service Broadcasting: Evet, var! Ama  henüz kendilerine teklifte bulunmadığımız için bunu şimdilik kendime saklamak istiyorum. Umarım gerçekleşir. Aslında çalışmak istediğim o kadar isim var ki, henüz listesini çıkarmaya fırsat bulamadım. Yeni fikirlere ve işbiriliklerine her zaman açığız.

 

Radyo Eksen: Bu sene CMJ Festival’de sahne aldınız. New York deneyiminizden biraz bahseder misiniz?

Public Service Broadcasting: New York’a bayıldım! Çok heyecan verici bir şehir, dünyanın en etkileyici merkezlerinden. Orada çok iyi karşılandık ve güzel tepkiler aldık. Sene başında yeniden gitmeyi umuyoruz, daha fazla konser verme planımız var.

 

Radyo Eksen: İnternet siteniz çok başarılı. Birçok indie grubun ve yeni grubun sahip olduğu gibi baştan savma, blog tarzında değil.

Public Service Broadcasting: Teşekkür ederiz! Sahnede ya da online; her platformda, kendimizi sunarken bunu tam anlatabilmek için efor sarfediyoruz. Emeğimizin karşılık görmesi mutluluk verici. Rolling Sixes’den  Alec ve Sam web sitemizi tasarladı, gerçekten harika iş çıkardılar!

 

Radyo Eksen: İlk Kez İstanbul’a geliyorsunuz. Türk seyiricisini neler bekliyor?

Public Service Broadcasting: Duyu patlaması yaşanacak! Davul, gitar, banjo, synth’ler... canlı şovumuzun baş enstrümanları. Aynı zamanda ekranda müziklerini yaptığımız filmlerden kareler olacak. Şovumuzda birçok atraksiyon var, çok eğlenceli olacak!

Bu sene güzel bir turne deneyimi yaşadık. Umarım Türk seyircisine de en az İngiltere’deki şovlarmız kadar keyifli anlar yaşatırız.

 

Radyo Eksen: Son olarak, bu seneki favori albümünüz nedir?

Public Service Broadcasting: Bunu seçmek zor. Ama Neko Case’in yeni albümünü söyleyebilirim. Bayağı uzun bir ismi var (The Worse Things Get, the Harder I Fight, the Harder I Fight, the More I Love You) ki bu, kendinden bahsedilmesini  de zorlaştırıyor. Tam bir olgunluk çağı albümü, ilginç ve harika! Bana göre yılın şarkısı; bu albümden ‘Calling Cards’.

 

Radyo Eksen: Vakit ayırdığınız için çok teşekkür ederiz, sizi sahnede görmek için sabırsızlanıyoruz!

Diğer haberler