Radyo Eksen'de şu an :

dosya

Wild Beasts: "Tadını Çıkartın"

07 Aralık 2011 - 15:33
Alternatif müziğin önemli isimlerinden Wild Beasts geçtiğimiz hafta Babylon'da sahne aldı. İstanbul'u ikinci kez ziyaret eden grup harika performansları öncesinde Radyo Eksen'in sorularını yanıtladı.

 

Radyo Eksen: Ne kadar zamandır burdasınız?

Chris Talbot: Sadece 2 saat.

Radyo Eksen: Daha önce One Love Festival için İstanbula gelmiştiniz.

Chris Talbot: Evet bir önceki yaz festivalde çalmıştık.

Radyo Eksen: Gezme fırsatınız oldu mu ? Şehir hakkında neler düşündünüz?

Ben Little: Harika bir şehir, çok üzücü çünkü kalacak vaktim olmadı, ama daha fazla zaman geçirmeyi çok isterdim. Sanırım Hayden (vokal) Haziran ayında tatil için buraya gelecek, kıskanıyorum.

Radyo Eksen: Müziğinizi nasıl tanımlarsınız?

Chris Talbot: Melankolik, biraz progressive, samimi.

Ben Little: Bir çok grup var, kimisi bunu sadece yapabildiği için yapıyor. Biz müziği çok severek yapıyoruz.

Radyo Eksen: Artık çok yeni olmasa da biraz yeni albümünüzden bahseder misiniz?

Chris Talbot: Bizim 3. stüdyo albümümüz, grup olarak büyüdükçe ortaya çıkardığımız iş daha da sadeleşiyor. Son albümde birçok parçayı temizleyerek çalıştık, şarkıları daha da basitleştirdik.  Less Is More mottsunu benimsedik denebilir. İlk albümde biraz daha kızgındık mesela, ve daha çok bir gitar gurubu olmaya çalışıyorduk.

Radyo Eksen: Grubunuzda Hayden gibi çok farklı ve güçlü bir ses var, sesi bir enstrüman denebilir, şarkılarınızı oluşturmanızda nasıl bir etkisi oluyor?

Chris Talbot: Hayden bambaşka bir mesele, başından beri sesisinin farklılığının bilincinde çalıştık. Parçalarda bildiğiniz gibi dokusu fazla olan parçalardan oluşuyor, bunları birleştirdiğinizde bir felaketle karşılaşacakmışsınız gibi gelsede ortaya çıkan tam olarak oturmuş bir müzik oluyor.

Radyo Eksen: Size verilen en iyi öğüt nedir?

Ben Little: Çok basit, daha önce birkaç defa tur esnasında karşılaştığımız bir arkadaşımız vardı, şöyle  demişti “Tadını çıkartın.” Kendisi daha önce grubu olan biriydi anlattığına göre  o zamanlar bundan ötürü çok fazla stres yaşamış, göz açıp kapayana kadar bitebiliceğini o yüzden tadını çıkarmamızı önermişti.

Chris Talbot: Bu da harikaydı, birde bir defasında korkmamamız söylenmişti. Yapmak istediğin şeyden korkmamak.

Radyo Eksen: Müzikle karışınca çok farkedilmemekle beraber şarkı sözleriniz bazen hatta bir çok zaman acayip olabiliyor. Fikirleri nerden çıkıyor?

Chris Talbot: Çoğunlukla sözler ilişkilerle ilgili oluyor. Hayatın Hollywood filmlerinde ki gibi olmadığını kanıtlayan sözlerimiz var. Bazen hayat kafanı duvara çarpmak gibi, gerçekler bazen öyle oluyor. Sex aslında bahsedildiği kadar kolay birşey değil, daha önce de söylediğimiz gibi biz çok samimiyiz, sözlerimizi de samimiyetimizle yazıyoruz.

Radyo Eksen: Kimleri dinliyorsunuz? Bu yılın en iyi albümüne söyleyeceğiniz bir isim var mı?

Chris Talbot: Austra. Bu yıl en çok onları dinledim, onları 1 kez sahnede izleyebildim çünkü tur halindeyiz, onlar da öyle biz geliyoruz onlar gidiyorlar ya da tam tersi oluyor. Devamlı birbirimizi teğet geçiyoruz.

 

Diğer dosya