Radyo Eksen'de şu an :

haberler

Yeni Gruplarla Tanışmaya Hazır Olun! Newcomers Fest. 27-31 Mart'ta Babylon'da

12 Mart 2012 - 11:24
2012 senesinin ilk yeni festivali açıklandı. Babylon ve Radyo Eksen işbirliğiyle düzenlenecek festivalde yeni isimleri tanıyıp, meşhur olmadan izleme şansını yakalayacağız. Festivalin amacı; piyasaya yeni çıkan grupları, Türk müzikseverlerle buluşturabilmek. Benzerlerini yurt dışında görüp severek takip ettiğimiz bu fikrin ilki 27-31 Mart tarihlari arasında Babylon’da gerçekleşecek.

http://www.youtube.com/watch?v=V7f23bVG0ZY

Yabancı grupların yanı sıra yeni Türk müzisyenlere de kapılarını açan festivalin ilk gününün küratörü ise Radyo Eksen. Programlarında Türkçe müziğe yer vermese de, desteğini hissettirmekte kararlı radyomuzun geçtiğimiz sene Babajim’le ilkini gerçekleştirdiği Be The Band Müzik Yarışması’nın galibi Neyse festivalin ilk günü sahne alacak. Radyo Eksen gününde sahne alacak diğer gruplarsa, ilk albümleri Future Now’ı Şubat başı piyasaya süren Solardip. ve Farfara.

İkinci gün Kill It Kid konseri var. Anthony Hagarty’nin size sesini yükselttiğini düşünün. İşte Kill It Kid’i ilk dinlediğinizde böyle bir hisse kapılıyorsunuz. Yeni olmalarına rağmen katıdıkları festivellerde hatrı sayılır bir dinleyici kitlesini peşlerine takan gruptan önceyse yerli isimlerden The Ringo Jets’i izleyebilirsiniz.

Elbette grupları bir başkasıyla karşılaştırmak, benzetmek doğru değil. Ama festivalin özeti, grupların yeni olması. Dolayısıyla biz de bazı eşleştirmeler yapmak zorunda kalıyoruz. Örneğin “Juju" Sophie Heslop’un tarzını Patti Smith’e benzetmeden grubu Little Fish’ten bahsetmek imkansız olacaktır. Little Fish konseri festivalin ikinci günü gerçekleşiyor. Onlarla birlikte sahne alacak yerli grubun ismiyse The Away Days.

Üçüncü gün Londra’lı topluluk Factory Floor’u izleyeceğiz. NME dergisi onlar için yeraltı diskosunun soundtrack’ini yapıyorlar diyor. Joy Division ve The Fall seviyorsanız bu yenilikten de hoşlanacaksınız. Aynı gün yerli gruplardan Men With a Plan sahneye, Club Bangkok da DJ setin başına geçecek.

Dubstep müziğin takip edenler arasındaysanız, festivalin kapanışını türün öncü plak şirketi Hyperdub’ın sanatçılarından Ikonika yapacak. Daha elektronik, deneysel bir şeyler dinlemek istiyorsanız yine son gün Stay +’ı Babylon’da izleyebilirsiniz. Festivalin kapanışını yapacak yerli grupsa Mondual.

Yeni grupların hızla tüketildiği günümüz müzik camiasının farklı bir köşesinden konser izlemek istiyorsanız, 27-31 Mart tarihlari arasında Babylon’a uğramayı unutmayın.

Diğer haberler

Soft Cell veda konserini verdi

1984 yılında dağılıp, 2001’de yeniden bir araya gelip bir sene sonra dördüncü ve final albümünü yayınlayan Soft Cell, dü...